Tajemné Rudohoří. Z historie zaniklých vsí Krušných hor stále mrazí

Oproti jiným českým a moravským horám mají ty Krušné velkou výhodu – nebudete v nich narážet na davy turistů. Na co ovšem určitě narazíte, jsou místa v krajině, která svědčí o tom, že se tam kdysi rozkládaly celé vesnice. Genius loci se ještě přiostří, když se o zaniklých obcích dozvíte víc.
Pohled na nejvyšší vrchol německé části Krušných hor a městečko Kurort...

Pohled na nejvyšší vrchol německé části Krušných hor a městečko Kurort Oberwiesenthal zahalené typickou mlhou. | foto: © Nakladatelství MOBA, archiv autorů (Štěpán Javůrek, Michal Urban)

Protože je tu přece krušno! Tak se ohrazuje moje tchyně, když ji upozorňuju, že si věčně stěžuje na život a podnebí ve svém rodném Nejdku uprostřed Krušných hor. Ve skutečnosti tam samozřejmě není horší podnebí než v jiných českých horách a název nejdelšího českého pohoří není odvozený od počasí ani od svízelných životních podmínek.

V Krušných horách byla bohatá naleziště rud (proto také Rudohoří), celé pohoří je tak doslova protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než pět set let. Při těžbě vznikal krušec – hroudy vytěženého nerostu. Sloveso krušit pak znamená drtit, rozmačkávat.

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

„Pro mě osobně jsou hlavní symboly Krušných hor dva. Hornictví, přítomné na každém kroku v podobě štol, dolů, stop v krajině, ale i zvyků a tradic. A zaniklé obce, které jsou němým svědkem zásadního kulturního a společenského přerodu, kdy odtamtud odešla drtivá část původního obyvatelstva a lidé, kteří tam pak přišli, nedokázali osídlit Krušné hory v rozsahu, jak tomu bylo do té doby. Mnoho obcí navždy zmizelo a s nimi i kulturní a historická paměť celého regionu,“ říká Štěpán Javůrek, ředitel Destinační agentury Krušnohoří. A také jakýsi bard tamního regionu, do něhož zasazuje děje svých knih.

Vzpomínáte na film Filipa Renče Requiem pro panenku na motivy požáru Ústavu sociální péče v Měděnci? Štěpán Javůrek vysvětluje, že místním vadí příliš volné autorské pojetí, které je očerňuje.

Poslední z nich, Krušnohorské osudy, ukazuje, jak se hornictví a zaniklé obce historicky proplétaly. A zároveň ilustruje, protože kniha je výpravná, takže můžete například porovnávat dobové fotografie s těmi současnými – což je zejména v případě vesnic, které už neexistují, fascinující. Ale také mrazivé… I když už domy třeba nestojí, krajina pořád vypovídá o jejich někdejší přítomnosti a jako by nám současníkům žalovala.

Podél meandrů řeky Rolavy

„Kdyby se v každé zaniklé obci v Krušných horách rozsvítila svíčka, zářilo by celé pohoří,“ píše Štěpán Javůrek. A protože já se nejvíc pohybuju v západní části náležící ke Karlovarskému kraji, přiblížím vám tři z těchto zvláštních míst, do nichž jsem se při svém cykloturistickém objevování tajemného Rudohoří už několikrát zatoulala.

Autor vrátil díky knize do Chaloupek lidi, kteří odtud museli odejít

Vytěžená, a to doslova i literárně, je zaniklá obec Chaloupky – odehrává se tam stejnojmenná prvotina Štěpána Javůrka, krajinou se inspiroval i Zdeněk Šmíd v románu Cejch. Chaloupky se rozkládaly východně od Přebuzi v okrese Sokolov, po obou březích řeky Rolavy (pozor, neplést s osadou v Oldřichově, která se také nachází v okrese Karlovy Vary).

Po odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce se obec postupně vylidňovala, konečný ortel pro ni znamenalo začlenění území do hraničního pásma v roce 1951. Celé údolí mělo být v osmdesátých letech zatopeno, k tomu naštěstí nedošlo, a tak se do něj pěšky, na kole nebo na běžkách můžete vydat i vy a nasát tamní zvláštní atmosféru.

Podle ovocných stromů poznáte, kde stávaly v Jelení domy.

Jak? Ze silnice Nejdek–Jelení odbočíte asi tři kilometry za Novými Hamry na neudržovanou silničku. Po dalších třech kilometrech se pak údolí Rolavy začne rozšiřovat a les vystřídají louky. Nemusíte se obávat, že byste místo minuli, jedná se o poměrně frekventovanou cykloturistickou i zimní lyžařskou trasu. Stávalo tam na osmdesát domů, dnes je patrných sotva pár pozůstatků a náhon k parní pile. Nádherné romantické údolí dýchá zvláštním klidem a typickou krušnohorskou atmosférou.

Potěmkinova vesnice po Česku

Kdybyste na cestě z Nejdku neodbočili na Chaloupky a pokračovali dál na sever až k česko-německé hranici, narazíte v nadmořské výšce 960 metrů na obec Jelení. Lépe řečeno na její pozůstatky, protože z ní už příliš nezbylo. Krajina je tam zvláštně, až krásně drsná. Autoři knihy Krušnohorské osudy dokonce tvrdí, že jestli se někde ukrývá duše Krušných hor, je to právě v tomto malebném údolí.

Kdysi se tam těžil cín, v době své největší slávy mělo Jelení více než 1200 obyvatel. Poté, co Evropu zaplavila levnější ruda ze zámoří, se v téhle oblasti, ostatně jako v téměř každé chalupě v okolí, začaly paličkovat krajky. Při poválečném odsunu odešla až na vzácné výjimky většina obyvatel. Pokusy o částečné dosídlení nedopadly dobře, nikdo na nehostinné výspě s půl roku trvající zimou nechtěl zůstat. Jenom vojenská posádka vydržela.

Jelení se rozprostíralo v údolí potoka Černá voda. Dnes je tu holá pláň.

Pak přišel rok 1964 a s ním tehdy populární cyklistický Závod míru, jehož etapa měla vést právě tamtudy. Stranické vedení si nepřálo, aby diváci viděli zchátralou obec s vyhořelým kostelem svatého Antonína Paduánského, v němž byly toho času ustájeny krávy. Ženisté proto vybagrovali u každého domu příkop a stavení do něj prostě nahrnuli. Svědci vyprávějí, že na jednom místě provedl buldozer tak hluboký zářez, že obnažil i rakve a kosterní pozůstatky – a do toho všeho nahrnul svatostánek.

Do zplanýrovaného povrchu vojáci narychlo zasadili malé jehličnany a peloton Závodu míru mohl vjet na místo zkázy. Krušnohorská Potěmkinova vesnice, chtělo by se napsat. Jenže právě ta vesnice byla srovnána se zemí, v krajině najdete snad jen zbytky zdí a sklepů.

Kvůli cyklistickému Závodu míru byly zbytky obce Jelení srovnány se zemí, a to včetně kostela sv. Antonína Paduánského, na jehož místě dnes stojí památník.

Na místě, kde stával kostel, vztyčili před jedenácti lety potomci někdejších německých obyvatel památník připomínající historii místa. Touto větou končí v knize Krušnohorské osudy kapitola s názvem Vesnice pohřbená pod zemí: „Když se tu posadíte a rozhlédnete, pořád máte pocit, jako by vám všichni ti lidé, kteří zde žili, hleděli přes rameno. Kéž si Jelení zachová své kouzlo i pro další generace.“

V obklopení rezervacemi

Boží Dar, nejvýše položené město v Česku (1 020 metrů nad mořem), nejspíš znáte jako hraniční přechod s Německem – a taky že v něm bydlí a úřaduje Ježíšek. Jeho adresa je: Ježíšek, Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62. V sousedství se tyčí nejvyšší vrcholy Krušných hor – Klínovec, dále Božídarský Špičák a nejvyšší hora Saska Fichtelberg. A také největší přírodní rezervace Karlovarského kraje – Božídarské rašeliniště. Odtamtud až do Horní Blatné vede Blatenský vodní příkop, technická a národní kulturní památka.

Prochází mimo jiné úžasnou panenskou přírodou kolem osady Ryžovna. Ve stejnojmenné přírodní rezervaci roste více než 140 druhů rostlin, z toho zhruba dvě desítky chráněných. Z ohrožených jsou to například arnika, řeřišnice chlupatá, všedobr horský, koprník štětinolistý či pryskyřník platanolistý. Vyskytuje se tam také chráněný chřástal polní, krutihlav obecný, tetřívek obecný a další druhy živočichů.

I z téhle oblasti byla po druhé světové válce naprostá většina německého obyvatelstva odsunuta a domy až na výjimky srovnány se zemí. Dnes jich stojí jenom pár, z toho dvě hospody – Pivovar Ryžovna a Salaš Ryžovna. Mimochodem, obě stojí za návštěvu. My poobědvali v první jmenované, kochali jsme se panoramatickým výhledem a ochutnávali tamní piva Boží dar (12°), Rapl (13°) a Školák (8°).

Ryžovna a její genius loci. Pohled od kostela na bývalou školu, dnes pivovar s restaurací

Na vršku, kde býval kostel svatého Václava, dnes pohnutou historii místa připomíná památník. Kousek vedle stojí kříž a lavička, odkud máte dechberoucí výhled. Spisovatel Štěpán Javůrek mi vyprávěl, že kříž nacházeli opakovaně ohnutý a ulomený. Místní patrioty to zlobilo, a tak na místo nechali nainstalovat fotopast, aby vandaly dopadli. Ukázalo se, že svatý křížek si jako drbátko vyhlédla statná kráva.

OnaDnes

V každém ročním období má Ryžovna něco do sebe. Pokud byste ale chtěli vidět, že lidé v pohraničí už dávno česko-německé vztahy hystericky neřeší, zajeďte se tam podívat v září, kdy se koná vzpomínkový akt Svatováclavské setkání v Ryžovně. Akci pořádá Krušnohorský spolek Abertamy spolu s českými a německými partnery. Vedle kulturního programu a setkání s mnoha zajímavými lidmi je působivým vrcholem dne rozsvícení části bývalé Ryžovny v místech, kde kdysi stávala jednotlivá stavení.

Znovuobjevení Krušných hor

Až doposud byly nejdelší české hory (130 kilometrů) jediným horstvem v České republice, které nemělo ucelenou ochranu. Jejich vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí je ovšem už na spadnutí. Reprezentují v Evropě řídce se vyskytující typ krajiny vysoko položených plošin. Jsou tam rozsáhlé mokřady a rašeliniště, prameniště, podmáčené a rašelinné lesy a luka, pastviny…

Zkrátka už neplatí to, co jsme měli v učebnicích – že je to kraj s doly a uhelnými pánvemi, poničený kyselými dešti. Naopak. Hřeben je zároveň přívětivý pro kolo či běžky, nikde neklesnete pod 700 metrů. Tato náhorní plošina stále ještě čeká na své znovuobjevení. Možná právě vámi.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  2.10 11:10

Na kufry jsem na Maledivách čekala šest dní. Odškodnění jsem nikdy nedostala

Chaos, jiné letadlo a ztracená zavazadla. Když Jana Vlková před několika lety cestovala na Maledivy, vznikl kvůli zpoždění letadla během přestupu zmatek.

1. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku mu nikdo nevěřil. Tajemný a rychlý šinkanzen slaví 60 let

Japonský šinkanzen slaví šedesátiny. Dnes už rychlovlakům světově kraluje Čína, ale za superrychlé cestování po kolejích vděčíme průkopnické trati Tokio–Ósaka.

1. října 2024  14:26

Nádech, výdech, Zillertal. Tři dokonalé výlety pro rakouský podzim

Ideální čas na hory? Nikdy jindy než v babím létě či v brzkém podzimu. Podle místních je říjen nejvhodnějším měsícem na krásné a svěží treky po Zillertalu a my vám přinášíme hned tři tipy na...

4. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Londýn rezignoval na pořádek. Brexit přinesl krizi, líčí spisovatelka

Milovala archeologii, osud ji ale nakonec zavál do Londýna, kde začala psát velmi úspěšný blog. Za čtyři roky života zažila Ellie Šedivá v Londýně Brexit, pandemii i korunovaci nového krále. Jaké...

29. září 2024

ZANIKLÉ TRATĚ: Domovskou trať Slovenské strely přetnulo mošnovské letiště

V 84. díle seriálu Zaniklé tratě se podíváme na lokálku, jejíž počáteční úsek přetnula přistávací dráha letiště Mošnov, a další část byla později opuštěna kvůli stavbě seřaďovacího nádraží...

6. října 2024

Kde se natáčely Hvězdné války? Kdysi dávno, v jedné předaleké galaxii

Fenomén filmové série Hvězdných válek se zrodil v roce 1977, a od té doby nepřestává fascinovat. Nejen u obrazovek a na plátnech kin. Planety a měsíce plné ohně, džunglí nebo pouští jsou ve...

5. října 2024

Hlavní město B(b)avoráků a milovníků piva. Mnichov ale překvapí i památkami

Premium

V anketách o nejhezčí město Německa ho většinou předstihnou Hamburk, Drážďany nebo Heidelberg. Ale bavorskou metropoli není radno podceňovat. Překvapí množstvím památek, zeleně i pohodovou...

4. října 2024

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

V ledovém sevření. Wim Hof podle reportáže týral svou ženu a děti

Má kolem sebe aureolu lásky, dokonalosti, je ikonou vnitřního rozvoje. Nyní vyvstává docela jiný obraz. Portrét muže...