Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. května 2020 Filip

Stroj času: Z koupaliště, kam jezdila půlka Prahy, je obří smetiště

aktualizováno 
Rybník ve středočeských Břvích býval místem, kam za koupáním jezdila půlka Prahy. Teď je v jeho okolí obří smetiště, původní stavby pro výletníky se proměnily v ruiny a do vody by vlezl snad jen sebevrah.

BŘEVSKÝ RYBNÍK. Kdysi výstavní prvorepublikové koupaliště, dnes smetiště s úkryty bezdomovců. | foto: P. Baroch a archiv J. Kučery

Na černobílé předválečné fotografii je na březích rybníka hlava na hlavě. Kromě písečné pláže tady bývala i půjčovna lodiček, převlékárny nebo stánek s občerstvením.

Bývalou slávu dnes už nepřipomíná skoro nic. Z novější, poválečné doby se dochovaly jen rozbořené nebo polorozbořené stavby. Dál chátrají a zarůstají travou a dřevinami. Tam, kde v 80. letech vznikl kemp s chatkami, zůstaly jen betonové základy - a okolo je souvislá vrstva odpadků.

Jen na jedné z bývalých pláží vyrostlo malé dětské hřiště s prolézačkami a houpačkami.

Teď na jaře je rybník jako každý rok z části vypuštěný, břehy jsou odhalené, což jen podtrhuje celkový skličující dojem z kdysi tak vyhledávaného místa. Kvalita vody i sedimentů je nevalná, což má aspoň trochu napravit vápno, které je nasypané na několika místech polovypuštěného rybníka.

Ani odbahnění nemusí pomoct

Společnost PPF Real Estate plánuje v okolí rybníka postavit nové rodinné domy a golfové hřiště (na plány výstavby se podívejte zde). A pokud k tomu dostane svolení, přislíbila, že pomůže s případným vyčištěním nádrže - průměrná výška bahna na dně je bezmála půl metru.

O odbahnění dlouhodobě usiluje místní rybářská organizace, ale nikdy se jí nepodařilo získat od úřadů potřebnou dotaci.

Břve

Břve jsou dnes sídelní jednotkou města Hostivice. Nacházejí se v jihozápadní části tohoto města, odděleny lesíkem Bažantnice, na severním břehu Břevského rybníka. Původně šlo o samostatnou poddanskou vesnici. První zmínka o ní pochází z roku 1184.
zdroj: wikipedie.com

Jiří Kučera, místostarosta Hostivice, pod jehož správu Břve spadají, je ale přesvědčen o tom, že by to kvalitě vody stejně nepomohlo.

"Obnovu koupaliště vidím jako nemožnou, a to i po odbahnění. Rybník je silně zanesen sedimentem, z něhož se uvolňují živiny do vody a tím je způsoben současný velmi špatný stav. Druhou příčinou je vysoký přísun živin v povodí," řekl iDNES.cz Kučera.

Dodal, že rybník je víc zatěžován po vybudování čistírny odpadních vod v sousední obci. Zatímco předtím se odpadní vody víc rozptýlily, teď směřují sem. I když se čistí, nikdy podle Kučery nebudou živiny na takové úrovni, aby byla voda v Břvích vhodná ke koupání.

S případnou úpravou bývalého koupaliště a jeho okolí mají hostivičtí radní do značné míry svázané ruce, protože pozemky vlastní různí majitelé. Aspoň se jí podařilo vybudovat na jedné z pláží dětské hřiště.

Když se obnovoval hradní vodovod

Koupaliště v Břvích, které dokonce mívalo označení lidové lázně, vzniklo v polovině 30. let, když se obnovoval hradní vodovod.

Fotogalerie

Pražský hrad totiž z okolí Hostivice odebíral vodu od dob Rudolfa II. Jenže pak potrubí zchátralo, takže po vzniku samostatného Československa potřebovalo opravu.

"Po rekonstrukci byl rybník upraven na koupaliště, které provozovala Družina válečných poškozenců," připomněl místostarosta Kučera, který se dlouhodobě věnuje historii Hostivice a jejího okolí.

Pohlednice a dobové snímky ukazují, že si koupaliště v Břvích získalo rychle velkou oblibu. U vody bylo v létě skutečně narváno. A jeho sláva pokračovala i v dalších desetiletích.

Průvod od hostivického nádraží

I po válce - v 50. a 60. letech - mířily z Prahy do Břví zástupy výletníků. Kvalita vody byla pořád velmi dobrá. Ke koupání ideální.

"Z vlakového nádraží v Hostivici se přes náměstí vždycky táhl průvod do Břví. Ale vlaky nestačily, a tak se nasazovaly autobusy z Bílé Hory," vzpomíná Kučerův otec.

U rybníka se o letních prázdninách dokonce pořádaly jakési příměstské tábory pro děti. Na koupání do Břví se jezdilo ještě v 80. letech, jak dokládá i článek v Hostivickém měsíčníku ze září 1983.

"Ve víkendových dnech zde napočítali kolem 250 osobních aut. Tedy počet nemalý. Nejen to ale hovoří o významu a potřebnosti takovéhoto rekreačního zařízení, o jehož využití už dávno není pochyb," napsala redaktorka A. Křižková.

Vyšetřované stavitelství SSM

V roce 1979 koupila areál koupaliště od Komunálního podniku služeb Hostivice  základní organizace SSM Břve za 10 tisíc korun. Svazáci měli velkorysý projekt, který počítal i s budováním restaurace, 70 kabin, půjčovny lodiček, sprch, stanice první pomoci nebo s půjčovnou sportovních potřeb.

Stroj času

Rozpočet byl rovný milion. Jenže už v roce 1983 se stavba zastavila, protože chyběly peníze - stavitelé rozpočet výrazně překročili.

O pár let později se o rozestavěný areál začala zajímat policie. Zjistila mimo jiné, že za tři roky, co se na březích rybníka pracovalo, se brigádníkům vyplatilo na mzdách více než 1,3 milionu korun.

Koncem 80. let převzalo koupaliště místní JZD, vybudovalo kemp, ale ani ten nepřežil do současnosti. Místo se proměnilo v obří smetiště.

"Kemp je dnes nejostudnějším místem širokého okolí," řekl iDNES.cz hostivický místostarosta Jiří Kučera.

Definitivní konec koupaliště

Ještě v 80. letech jezdilo na koupaliště docela dost lidí, ale pak už začal jeho neodvratný konec a návštěvníků postupně ubývalo.

"V té době jsem se jako dítě jezdil do Břví koupat. Pamatuju poslední období, kdy koupaliště fungovalo. Už neřízeně, bez vstupného. Tehdy mě fascinovala rozpadající se stavební technika u šaten, tuším, že tam stál nějaký jeřáb," vzpomíná Kučera.

Kvalita vody se rapidně zhoršila, Pražané začali využívat jiná koupaliště, například vodní nádrž Džbán.

Břevský rybník býval v 80. letech minulého století oblíbené místo Pražanů ke koupání.

Břevský rybník býval v 80. letech minulého století oblíbené místo Pražanů ke koupání.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Namalované hranice Čech a Moravy lákají k výletu, silničáři je chtějí smazat

Bílou barvou vyznačená českomoravská hranice na dvou hlavních silničních tazích u Svitav nebude mít dlouhého trvání....

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na krev před odletem a hodiny čekání. Pandemie zasáhne létání víc než 11. září

Premium Letiště Václava Havla ožívá. Lehce, líně, pomalu. Pár jedinců se trousí halou, odletová tabule je stále téměř prázdná....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Žádné Sudety, jsme v Československu. Jak Němci podepsali kapitulaci v Lokti

Premium Když před 75 lety končila druhá světová válka, podepsali Němci 7. května 1945 kapitulaci nejen v Remeši, ale také v...

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

Jděte do Prčic! Koronavirus poslal turismus někam, tak jsme tam šli

Premium Koronavirová panika letos poslala turisty doslova do prčic – 55. ročník populárního pochodu byl oficiálně zrušen....

Pohádkově krásná Telč nabízí turistům vše v kompaktním balíčku

Ač rozlohou nevelká, je vlastně obrovská. Má natolik přitažlivou atmosféru, že se sem určitě budete chtít vrátit....

Najdete na iDNES.cz