Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Stovky kilometrů na hřbetu. Vydejte se do centra koňské turistiky v Česku

Pardubický kraj byl odjakživa koňským rájem. Nejen pro Velkou pardubickou, ale také množství turistických aktivit spojených s koňmi. Region je protkaný šesti sty kilometry koňských turistických stezek. V sedle lze tak absolvovat krátké výlety, dlouhé trasy i několikadenní putování.

Pardubický region je protkaný šesti sty kilometry koňských turistických stezek. | foto: Destinační společnost Východní Čechy

Žádná jiná oblast České republiky se nemůže pyšnit tak dlouhou a bohatou koňskou tradicí. Koně se na Pardubicku chovají skoro pět set let a šíří českou slávu po celém světě.

Tuto bohatou historii můžete poznat přímo na hřbetě lichokopytníků prostřednictvím velmi husté sítě jezdeckých stezek. Jsou značeny bílým čtvercem s modrým, červeným nebo žlutým kruhem uprostřed.

Pardubickým krajem prochází hlavní koňské páteřní stezky. Severojižní vede z Vídně přes Vysočinu, východní Čechy do Podkrkonoší. V budoucnu by se měla spojit s Baltickým mořem. Východozápadní stezka spojuje střední a východní Čechy, Orlické hory a severní Moravu. Třetí trasa pak míří ze Železných hor na jižní Moravu.

Atraktivní jsou také regionální trasy v okolí Pardubic a Chrudimi. Linou se například kolem Sečské a Křižanovické přehrady, hradu Lichnice a hřebčína ve Slatiňanech. Jedinečná je stezka „Napříč Pardubicemi“, která vede z Jezbořic do Dražkova a kolem Labe prochází i centrem Pardubic.

V sedle s mapou

Koňská turistika se v Pardubickém kraji rozvíjí hlavně v posledních letech a bere ohled na ochranu přírody a bezpečnost. Jezdecké stezky byly navrženy tak, aby co nejméně zasáhly cesty pro pěší a cyklisty.

Zázemí na nich zajišťují koňské stanice (je jich zhruba padesát), které jsou od sebe vzdáleny pětadvacet až třicet kilometrů. Nabízí ustájení, pronájem, přepravu koní, ubytování pro jezdce, výuku jízdy, průvodce po stezce či další služby (projížďky v kočáře, pobytové jezdecké tábory).

Žádná jiná oblast České republiky se nemůže pyšnit tak dlouhou a bohatou...

Pro bezpečnost platí při koňské turistice určité zásady. Ve skupině může být jen deset koní. Účastníky má na starosti vedoucí s mobilním telefonem, který si na výchozí stanici vyžádá itinerář trasy, po které se bude skupina pohybovat až do dalšího cíle. Zároveň dostane aktuální informace o průjezdnosti cesty. Jezdci také nesmí putovat mimo stezku, jezdit tryskem a skákat překážky, ty se jen překračují, nebo obchází.

Království starokladrubáků

Součástí koňských stezek jsou také památky spojené s chovem koní, kam mohou zavítat i ostatní turisté. Chloubou je národní hřebčín v Kladrubech nad Labem založený císařem Rudolfem II. v roce 1579.

Základem zdejšího chovu se staly domácí klisny zkřížené s dovezenými starošpanělskými a staroitalskými (neapolskými) hřebci. Vzniklo tak starokladrubské plemeno, které bylo jako jediné speciálně vyšlechtěné k ceremoniím na císařských a královských dvorech.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem byl založený císařem Rudolfem II. v roce...

Kladrubský hřebčín od konce šestnáctého století až do pádu Rakousko–uherské monarchie zajišťoval koně pro císařský dvůr v Praze a ve Vídni.

Dnes jeden z nejstarších hřebčínů na světě chová zhruba pět set starokladrubáků ve dvou barevných variantách (v Kladrubech jsou ustájeni bělouši, ve Slatiňanech vraníci). Koně s klabonosou hlavou a velkýma očima slouží dánské královně Markétě II., švédské národní jezdecké gardě, jízdní policii v Praze, Pardubicích, v Ostravě a v Holandsku.

Celý areál hřebčína má rozlohu tisíc dvě stě hektarů a kromě prohlídky stájí a výběhů stojí za vidění rovněž zámek, kočárovna, postrojovna, muzeum, rozhledna a lesovna. Navíc krajina hřebčína Kladruby nad Labem byla loni zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Tvoří ji louky, aleje, pastviny, remízy, živé ploty, zbytky lužního lesa a slepá ramena Labe.

Vraníci ve Slatiňanech

Rozloha se shoduje s původní koňskou oborou, kde dříve lidé polodivokým způsobem chovali koně. Okolí hřebčína je jako celek formované chovem vysokých, mohutných zvířat přes pět set let, což je světovým unikátem.

Osedlejte plyšáka

Z Kladrub to není daleko ani do Slatiňan, kde na zdejším zámku vzniklo hipologické muzeum. Založil jej profesor František Bílek v roce 1950 jako poděkování za věrnou službu a přátelství koní. Jedna z největších hipologických sbírek na světě je rozdělena do tří sekcí. Vedle reprezentativní byla zřízena vědecká část, jež se zabývá paleontologií, zoologií, anatomií a domestikací koně.

Poslední úsek expozice patří uměleckým dílům s motivy koní, která sem byla svezena ze sto dvaceti dvou českých hradů a zámků, z vysokých škol a z výzkumných ústavů. Ukazují tak koně při mnoha různých činnostech, v armádě, zemědělství, poštovních službách, dopravě, lovu či ve sportu.

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany

Poblíž bývalého sídla knížecího rodu Auerspergů milovníci ušlechtilých zvířat naleznou ještě jeden objekt, Švýcárnu. Salaš, jež vznikla v polovině devatenáctého století přestavbou myslivny, sloužila pro občasný pobyt panstva v přírodě.

Dnes je v ní Muzeum starokladrubského koně, kde si děti i dospělí mimo jiné vyzkouší sedlání a uzdění plyšového koně, sezení v kočáře nebo si prohlédnou unikátní sbírku bičišťat, bičů, sedel a chomoutů.

Modrá značka - Kladruby nad Labem, červená značka - Slatiňany

Modrá značka - Kladruby nad Labem, červená značka - Slatiňany

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

V roce 1995 byl starokladrubský kůň prohlášen za kulturní památku a díky tomu je jediným živým tvorem na této planetě pod památkářskou ochranou. Poprvé ve světě tak stanulo domestikované zvíře vedle uměleckých a architektonických děl.

Pardubické závodiště vzniklo v roce 1856 a je domovem nejen Velké pardubické, ale i mnoha dalších dostihů. Jejich historii a atmosféru vám přiblíží odborné komentované prohlídky, kdy se pěšky vydáte k jednotlivým překážkám včetně Taxisova příkopu. Na prohlídky se však zaregistrujte předem na e-mailu racecourse@zavodistepardubice.cz

Letos získaly Pardubice titul Evropského města koní 2020 a této tématice jsou mimo jiné věnovány výstavy. Venkovní expozice Pardubické parforsní hony (trvá do 20. 4. 2021) najdete na rondelu pardubického zámku a EURO EQUUS a koně (15. 6.  –  15. 9. 2020) v Tyršových sadech.

Autoři:

Elektrokolo

Podívejte se, jak vybrat elektrokolo, prohlédněte si testy elektrokol od renomovaných autorů a nabízíme i rady a na údržbu.

Testy elektrokol: Horská kola s pevným rámemCeloodpružená horská kolaKrosová, městská a silniční

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou frčíme v Krkonoších jak za císaře pána

Seriál Po čase se opět projedeme parním vlakem, tentokrát babičkou 310.0134. Zamíříme do srdce Krkonoš, na jednu z...

Výlet na čtyři neznámé hrady a hrádky, kam nepůjdete v průvodu

Naše země je plná památek. Národní památkový ústav eviduje přes čtyři sta padesát hradů, zřícenin, zaniklých hradů či...

OBRAZEM: Krásné a neznámé. Podívejte se na neobjevené skvosty Česka

Zapomeňte na Sněžku, Karlštejn, Český Krumlov nebo Prachovské skály. V Česku najdete spousty nádherných a zajímavých...

ZANIKLÉ TRATĚ: Líšeňka skončila jako tramvajová dráha. Její obnova má stop

Seriál Čtyřiačtyřicátý díl Zaniklých tratí nás zavede do Brna. Železniční trať z roku 1905 se po necelých čtyřiceti letech...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...