Kempy jsou i šancí pro mnoho zlodějů

  18:03aktualizováno  18:03
Až neuvěřitelnou lehkomyslností trpí lidé na dovolených v rekreačních střediscích. Volný čas je dostává do stavu pohody, kdy vypínají ostražitost a nechávají bez dozoru majetek. Jihočeští policisté už evidují desítky krádeží, hlavně peněz, fotoaparátů a mobilních telefonů.

Z kempů mizí také kola - podle majitelů jsou nejčastěji okradenými cizinci. Na příčinu zlodějen, které se chronicky opakují každé léto, mají rozdílný názor policisté, správci kempů a psychologové. Poslední z nich dokonce tvrdí, že cizinci se chovají jen tak, jak jsou zvyklí doma. S takovým nebezpečím většinou nepočítají.

"Zloději jsou u nás navyklí, že se jim zase tak moc nestane. Obecně převládá neúcta k soukromému vlastnictví," upozornil českobudějovický psycholog Rostislav Nesnídal, který podporuje větší policejní represi proti zločincům, vyšší využití alternativních trestů a v trestním řádu zavedení pravidla třikrát a dost, po kterém volali lidovci. Pachatel by podle něho neměl dostávat neomezenou šanci relativně nízkých trestů.

Policisté už v červenci zaevidovali krádeže v tábořištích na Boršovsku a u Lipna. V kempu Štilec, jehož majitelem je Obecní úřad Kamenný Újezd, okradl neznámý pachatel za jediný den čtyři stanaře. Zmizel fotoaparát, mobilní telefony, peníze; dánskému turistovi někdo za bílého dne vytrhl z uzamčeného auta rádio. Policisté v takových případech tvrdí, že je zajímá hlavně pachatel. Přiznávají ale, že dopadení zloděje je těžké.

"Přesto upozorňujeme na lehkomyslnost rekreantů, kteří nechávají věci bez dozoru," uvedla českobudějovická policejní mluvčí Alena Toningerová. Její kolegové z Boršova nad Vltavou si dokonce všimli, že cizinci nechávají u karavanů a stanů přes noc neuzamčená kola. "Možná jsou Holanďané lépe pojištěni. Stačí jim předložit od nás potvrzení, že kolo jim někdo ukradl," uvažuje jeden z boršovských policistů.

Pachateli mohou být podle nich nejen tuláci, ale i samotní rekreanti, kteří mají čas na příležitost ke krádeži. Boršovští policisté například zadrželi muže ze severních Čech, který se jim přiznal, že na dovolené do kempů jezdí jako rekreant s motivem krást. "V kempu ve Štilci kradl kola, jezdil na nich na českobudějovické nádraží a odtud si je vlakem posílal domů," uvedl policista.

Příležitostí na tábořištích je hodně, ale často je neuhlídá ani bedlivý člověk. O peněženku přišla v jihočeském kempu i rekreantka, která ji v noci měla pod hlavou. Vedoucí obvodního oddělení policie v Horní Plané Milan Dlouhý se domnívá, že mezi okradenými je víc cizinců. "Naposledy nám ohlásil krádež videokamery v Karlových Dvorech Dán, který ji nechal v předsíňce stanu a odešel," řekl.

Jaká je potom jistota, že se dovolená pod stanem neprodraží? Správce kempu ve Štilci Karel Haymann si myslí, že klienti bohužel nevyužívají možností, které jim nabízí. "Mohou cennosti při odchodu uložit na naši recepci. Říkáme jim, že na kola máme garáž, kde si je mohou uzamknout," uvedl. Na rozdíl od policistů tvrdí, že lump se často pozná na první pohled, ale je pokaždé rychlý. Dokonce se domnívá, že u poslední krádeže viděli lidé z kempu pachatele.

"Chodil tady chlap s knírem v kožené bundě a po zlodějně zmizel," vzpomíná. Podobně dopadla i loňská honička, kdy pachatel na útěku před správci kempu odhodil do rákosí vak se štípacími kleštěmi na zámky a utekl. "Vše je v lidech," míní správce Haymann s tím, že za jejich nepozornost a lehkomyslnost kempy neručí. "Lehkomyslnost přináší i systém trávení volného času, život o dovolených. Jiné riziko krádeží je ale u nás a jiné třeba v Řecku nebo v Holandsku," upozornil psycholog Nesnídal. Drobné krádeže a kapsářství jsou podle něho vizitkou společnosti, kterou minulý režim naučil, že všechno je státní a krást není zločin. "V cizině mají lidé respekt před každým soukromým pozemkem. U nás bude trvat ještě dlouho, než se tomu naučí," míní Nesnídal. 

 

 

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

Najdete na iDNES.cz