Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Parádní výlet do historie. Holašovice a okolí si oblíbil Troška i Vláčil

aktualizováno 
Malebnou jihočeskou vesničku Holašovice najdete na okraji Blanského lesa, patnáct kilometrů na západ od Českých Budějovic. Pokud chcete co nejlépe poznat historický vývoj Jižních Čech a zakusit atmosféru, která jinak z tohoto kraje mizí, jste na správném místě.

Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO. | foto: Bohumil Brejžekpro iDNES.cz

První historická zmínka o Holašovicích je již z roku 1263. Důležitý mezník v jejím životě pak představuje rok 1292, kdy je král Václav II. daroval spolu s několika okolními vesnicemi cisterciáckému klášteru ve Vyšším Brodě. V jeho držení byly až do roku 1848, kdy byla v Čechách zrušena robota.

V první polovině 16. století v důsledku moru vymřelo bezmála veškeré původní české obyvatelstvo, obec však byla rychle osídlena německými osadníky. Za druhé světové války pak právě místní německé obyvatelstvo dosáhlo připojení k Německu a Holašovice, německy Hollschowitz, se tak staly součástí říšského území, čímž došlo k nucenému vysídlení české menšiny do vnitrozemí.

Po válce, v roce 1946, začal odsun, který postihl naprostou většinu holašovických obyvatel německé národnosti, a do uprázdněných stavení přišlo české obyvatelstvo z vnitrozemí.

V Holašovicích uvidíte téměř stoprocentně dochovaný středověký systém řazení jednotlivých usedlostí se štítovými průčelími obytných domů a sýpek, propojených ohradními zdmi s brankami a klenutými vjezdy do prostoru obdélníkové návsi s rybníčkem.

Kolem návsi stojí celkem 23 usedlostí skládajících se ze 120 budov utvářejících ucelený památkový soubor – výstavné statky se špýchary, stodolami, chlévy, maštalemi, sýpkami a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku.

K unikátním patří například studny s dřevěnou pístovou pumpou nebo selský dvůr, č. p. 6, který je rodinným selským sídlem již od roku 1530. Usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 metrů.

Holašovice žijí běžným životem.

Holašovice žijí běžným životem.

Dýchne tady na vás neopakovatelná atmosféra selské tradice, jež vás zavede do prostředí vesnického sídla, jak bylo budováno ve druhé polovině 19. století a v němž dnes žije svůj běžný život 140 stálých obyvatel. Právě tím, že se nejedná o neživotný skanzen, ale o trvale osídlenou ves, je jedinečný ráz Holašovic umocněn. I to je důvod, proč jsou od roku 1998 zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Kovárna i hasičské muzeum

Před dvěma lety došlo k obnově historické kovárny, která až do šedesátých let minulého století sloužila původnímu účelu. V kovárně je funkční výheň, a to jak stará varianta s měchem na šlapání, tak i s vháněním vzduchu elektromotorem. Nechybí tu staré kovadliny, kamenný džber na vodu, ponk, kovářské kleště, kladiva, palice, vrtačky, brusky, kovářská pila a další kovářské náčiní. Nářadí pochází zčásti od bývalého kováře, zčásti je repasované.

Do kovárny není přímý přístup, nicméně zvenčí je do ní dobře vidět. V domě najdete i hasičské muzeum, které zdobí stříkačka z roku 1928, jež byla původně tažená koňmi.

Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Holašovice jsou zapsány do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Selské slavnosti i advent

Do podvědomí veřejnosti se vesnice zapsala v roce 1972, kdy se v ní natáčela filmová podoba Prodané nevěsty. Nezůstalo ale jen u tohoto filmu, vzpomeňme třeba Stříbrnou paruku podle předlohy Adolfa Branalda nebo Troškovy Babovřesky 2.

Každoročně předposlední víkend v červenci se tu konají Selské slavnosti (letos byly plánovány od 24. do 26.), typický staročeský jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel a bohatým doprovodným programem, do kterého se může zapojit každý, třeba při chytání kapra holýma rukama. Věřte, že to není jednoduché, ale pokud uspějete, můžete si ho odnést domů.

V adventním čase si zase můžete v Holašovicích vychutnat předvánoční atmosféru. Mezi hlavní tradiční akce patří rozsvěcování vánočního stromu na návsi, přehlídka staročeských vánoc a tradic v informačním centru a prohlídka staročeského dřevěného betlému v životní velikosti.

Jihočeský Stonehenge

Na samém okraji Holašovic si nenechte ujít megalitický kruh vytvořený z obřích kamenů – menhirů. Jihočeskou novodobou obdobu slavného a o něco staršího kamenného komplexu v jižní Anglii vytvořil místní stavbař a majitel pozemku Václav Jílek. Jeho louka je dnes nazývána Holašovický kruh, Holašovický kromlech nebo Jihočeský Stonehenge.

Holašovický Stonehenge se skládá z 23 kamenů.

Celá stavba byla dokončena v srpnu 2008, jen k vytvoření dolmenu – položení plochého kamene na vrcholy tří menhirů, došlo o tři roky později v rámci oslav letního slunovratu.

Všechny kameny v megalitickém kruhu o průměru třicet metrů pocházejí z okolních polí a lesů i bývalého lomu na těžbu kamene pro výrobu kamenek a koryt do patnácti kilometrů od Holašovic. Nejvhodnější k meditaci je kamenný obr o hmotnosti devatenácti tun stojící samostatně nedaleko kruhu, jemuž místní říkají Skála.

Holašovický Stonehenge se postupně stává vyhledávaným cílem turistů a návštěvníků Holašovic pro svou polohu, výhled do kraje, ale i pověst o schopnosti kamenů předávat energii místa vnímavým osobám. Konají se v něm akce v keltském stylu na oslavu letního slunovratu a stále častěji je tento prostor využíván i ke svatebním obřadům v kamenném kruhu.

Může se hodit

Kam se ještě podívat?
Dobčice
Ve stejné oblasti, jako mnohem známější Holašovice, leží obec Dobčice, jež byla v roce 1990 vyhlášena památkovou zónou. Na prostorné návsi s rybníčkem nestojí žádné novostavby a vypadá to tam jako za starých dob, i jednotlivé prvky výzdoby štítů jsou podobné jako v Holašovicích. V letech 2012 a 2013 tady natáčel režisér Zdeněk Troška svoje komedie Babovřesky a Bobovřesky 2.

Hrad Kuklov
Zřícenina hradu stojí na skále tři kilometry severně od Brloha. Hrad byl postaven ve 14. století, avšak záhy byl dobyt pány z Rožmberka, zbořen a od té doby je opuštěn. V blízkosti zříceniny se nachází klášter, jehož stavba nebyla nikdy dokončena. Torzo je dobře viditelné ze silnice. V unikátním prostoru bývalého kostela pořádá obec Brloh občasná divadelní vystoupení a koncerty. V okolí se natáčel historický film Františka Vláčila Údolí včel.

Autoři:
  • Nejčtenější

V Českém Švýcarsku shořely historické chaty, z památky zbyly jen komíny

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty Na Tokání, které jsou zařazené mezi cenné kulturní...

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Cyklovlakem po zapomenuté trati v srdci Českého lesa

Seriál Seriál Na co zírá mašinfíra dnes nabízí vyslovenou lahůdku. Jízdu po trati, kam se osobní soupravy podívají jen několik...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

S rodinkou na výlet: Nenápadný Mělník vás překvapí historií i kvalitou vín

„Vím, kde se stéká, tam u Mělníka...“ zní známá česká lidovka. Město ležící na soutoku Labe a Vltavy se však...

Den na Sázavě. Skvělý vodácký výlet, který zvládne i naprostý amatér

Když za legendárními peřejemi Stvořidla Sázava zkrotne, začne se rozvážně klikatit středočeskou krajinou polí, luk a...

Tajemství přehrad: Ve Vraném fungují Kaplanovy turbíny už od roku 1936

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede na Vltavu, jen pár kilometrů od Prahy. Toto vodní dílo viděli určitě všichni, z jedné...

Založil ho Karel IV., obkroužily podnikové kempy. O Máchově jezeře se pěly ódy

Premium Kdy jindy než v květnu vyrazit na místa spojená s nesmrtelnou básní Karla Hynka Máchy Máj? A kde jinde se konečně...

Najdete na iDNES.cz