Lahůdka pro milovníky Jizerek: výlet k největšímu vodopádu

  1:00aktualizováno  1:00
Patříte-li mezi obdivovatele Jizerských hor, pak určitě vyrazte na výlet k vodopádům Malého a Velkého Štopichu. Cesta vede skalnatým terénem a nabízí úchvatné výhledy. Čeká vás osmnáct kilometrů nabitých zážitky v mírně náročném terénu.

Vodopád Velkého Štolpichu | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Start v Hejnicích, městě se staletou poutní tradicí

Cestu začínáme v městečku Hejnice před rozcestníkem turistických cest u baziliky Navštívení Panny Marie. Baziliku vybudovali na místě, kde kdysi stával dřevěný kostelík ze 14. století. Byla mnohokrát přestavována a její současná barokní podoba je z přestavby v letech 1722–1729.

Od baziliky se vydáváme po zelené značce přes malý most nad říčkou Smědá a po málo frekventované silničce zamíříme k osadě Ferdinandov, která je součástí Hejnic. Konec osady se přiblíží zhruba po 1,5 kilometru cesty a v místech, kde se stékají Malý a Velký Štolpich, vyměníme zelenou značku za modrou. Čekají nás téměř čtyři kilometry náročnějšího stoupání s převýšením zhruba 450 metrů. Cílem je Bílá kuchyně.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni - tady se jde ještě dobře.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni – tady se jde ještě dobře.

Půjdeme po Nové poutní cestě, která byla vystavěna na počátku 18. století a sloužila poutníkům cestujícím z Liberce do Hejnic. Zpočátku vede lesem, ale postupně se mění ve stezku na kamenitém a příkrém srázu. Ovšem lidé, kteří milují Jizerky právě kvůli jejich typickému rázu krajiny se stržemi, žulovými kameny, hlubokými roklemi s potůčky a nezřídka i nádhernými vodopády, si přijdou na své. Po celou dobu stoupání slyšíte hukot Malého Štolpichu a po dvou kilometrech bude vaše úsilí zdolat náročnou cestu odměněno odpočinkem u vodopádu Malého Štolpichu.

Ještě dva kilometry a jste v Bílé kuchyni, oblíbené křižovatce pěších tras s přístřeškem, kde si můžete odpočinout před další cestou.

Pohodovou cestou ke Krásné Maří

Na rozcestí Bílé kuchyně volíme žlutou značku směr Hřebínek. Cesta vede takzvanou Oldřichovskou silnicí a zhruba v její polovině, po 1,5 kilometru, narazíme na známý kiosek na Hřebínku. Po nezbytném občerstvení pokračujeme dále po žluté do menšího kopečku, a pokud se ohlédnete přes levé rameno, uvidíte krásné výhledy na severní část Jizerských hor.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni - šplhání po kamenech.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni – šplhání po kamenech

Dalších 1,5 kilometru je za námi. Jsme právě na rozcestí pod Ptačími kupami, které tvoří skupina několika skalnatých vrcholků a jsou součástí horského masivu Holubník. Žlutou značku vyměníme za červenou a vydáme se k jedné z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek Krásná Maří. Stačí od rozcestí ujít opět 1,5 kilometru.

Vyhlídka je vybudována na asi 18 metrů vysokém, žulovém skalisku zajištěném kovovým zábradlím. Výhled z vrcholu je opravdu nádherný. Uvidíte celé Frýdlantsko, Hejnice včetně baziliky, Ferdinandov, Štolpich i Ořešník. Krásná Maří své jméno dostala na památku nedalekého, dnes již zrušeného rudného dolu z roku 1582.

Čeká nás největší vodopád Jizerských hor

Od vyhlídky ujdeme ještě dva kilometry na rozcestí k Tetřevím boudám. Tady zabočíme vlevo a stále po červené asi kilometr klesáme do údolí Velkého Štolpichu. Potok nás doprovází po celou cestu až k odbočce k vodopádu Velkého Štolpichu, největšímu vodopádu Jizerských hor.

Cesta od Velké Štolpichu k Ořešníku

Cesta od Velké Štolpichu k Ořešníku

Než si však budete moci jeho krásu naplno vychutnat, musíte z cesty odbočit na druhý břeh přes dřevěný most a vzhledem k tomu, že je vodopád několikastupňový (překonává skalní stěnu vysokou 30 metrů) zdolat i náročný sestup po kluzkých kamenech až k místu, odkud si vodopád celý prohlédnete.

Rokle Velkého Štolpichu prý inspirovala skladatele Carla Mariu von Webera k vytvoření romantické opery Čarostřelec. Weber se totiž v roce 1814 léčil v nedalekých Lázních Libverda.

Poslední stoupání ke skalní vyhlídce Ořešník

Jakmile se pokocháte padajícími proudy vody Velkého Štolpichu, čeká vás poslední zkouška sil při výstupu k vyhlídce Ořešník. Musíte ujít ještě necelé dva kilometry cestou plnou serpentin až k rozcestí pod Ořešníkem. Odtud je to k vyhlídce ještě několik set metrů. Na vrcholovou skálu vystoupáme po vytesaných schodech jištěných kovovým zábradlím.

Cesta k Ořešníku

Cesta k Ořešníku

Na vyhlídce byl vztyčen velký dřevěný kříž na památku dvou bratrů, mnichů z řádu františkánů, kteří se zřítili do údolí. Ještě jedno neštěstí kříž připomíná, je na něm připevněna malá měděná tabulka na památku devítiletého chlapce Emila Krause z Lázní Libverda, který se zabil pádem ze skal v květnu roku 1922.

Z vrcholu je opět krásný výhled na údolí řeky Smědé s Bílým Potokem a Hejnicemi až k Frýdlantu, včetně nádherného pohledu na hejnickou baziliku Navštívení Panny Marie. Po návratu zpět na rozcestí pod Ořešníkem sestupujeme dva kilometry zpět k místu původního startu a nyní cíli – do Hejnic k bazilice Navštívení Panny Marie.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Varovné znamení pro celý svět. Island se rozloučil se zaniklým ledovcem

Zmenšování islandského ledovce Okjökull na kombinované letecké fotografii NASA...

Na západě Islandu se v neděli lidé slavnostně rozloučili s ledovcem, který se v důsledku klimatických změn ztenčil...

Další z rubriky

Vezměte děti do jiného světa. Otestovali jsme dětské zábavní parky

Mirakulum

Za hranicemi mají Legoland nebo Disneyland, české děti mohou řádit třeba v Mirakulu, Fajnparku nebo Permoniu. Víte, kde...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Rémi Decroix a jeho malé království

Na první pohled totální zapadákov, na druhý magnet pro milovníky dobrého jídla, piva i turistických kuriozit. V Horních...

Najdete na iDNES.cz