Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

English? Deutsch? Cizinci se v zahradách UNESCO v Kroměříži nedomluví

  8:03aktualizováno  8:03
Kroměřížské zahrady UNESCO se v cestovním ruchu prezentují jako výkladní skříň kraje. Tamní bufety tomu ale příliš neodpovídají. Cílí hlavně na lidi z okolí nebo domácí turisty. Každý čtvrtý návštěvník města je přitom z ciziny.

Kvůli opravě skleníků je bufet provizorně umístěn v unimobuňce u velké kolonády v Květné zahradě. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chudé české menu s obsluhou, která se s ním skoro nedomluví. Slavné zahrady v Kroměříži, které patří na seznam UNESCO, nejsou vůči turistům ze zahraničí vůbec vstřícné. Přitom konkurence v okolí a nároky zákazníků rostou.

"V Podzámecké zahradě jsem si dala latte macchiato za 48 korun. Musela jsem ho vrátit, protože mi do něj nalili kyselé mléko," popsala Marcela Žitníková z Kroměříže svou ani ne týden starou zkušenost.

Kroměřížské zahrady

Květná zahrada je významný původní raně barokní park v geometrickém stylu francouzské zahrady s typickými prvky. Podzámecká zahrada zahrnuje rozsáhlé travnaté plochy i unikátní sbírku stromů. V roce 1998 byly obě zahrady zapsány do seznamu památek UNESCO zároveň s Arcibiskupským zámkem.

"Stát se to může, ale třeba můj otec si tu už kafe nedává. Na náměstí totiž dostanete stejnou vynikající kávu za 40 korun i s palačinkou v ceně. Na vlastní oči jsem tady navíc viděla pár bezradných Němců, kteří nabídce nerozuměli, tak šli dál."

Taková provinčnost jí vadí jako pravidelnému hostu s kočárkem, ale i jako místní patriotce.

Její dojem potvrzuje Michaela Vykydalová, další pravidelná návštěvnice občerstvení u Zahradníkova nebo Rybářského domku.

"Podle mě se ani jeden z těch bufetů nesnaží zaměřit na turisty," tvrdí kroměřížská rodačka s více než desetiletou praxi v pohostinství po celé Evropě, která pracuje jako hlavní manažerka restaurace v pražském hotelu Fusion.

Sortiment je podle ní "taková moravská klasika, která cizince nezaujme". I ona oceňuje uvolněný lokální kolorit hlavně u Zahradníkova domku, oběma ženám ale chybí jistá "štábní kultura" aspoň ve formě základního stejnokroje.

Každý čtvrtý turista je z ciziny

Podle dalších návštěvníků má obsluha také rezervy v přívětivosti.

"Byli jsme nedávno s přítelkyní na Africkém dni v Květné zahradě. Stavili jsme se tam v bufetu a obsluha byla docela nepříjemná. Měl jsem dojem, že jsme spíš otravovali," potvrdil Pavel Kryštof ze Zlína.

Kvůli opravě skleníků je tamní bufet provizorně umístěn v unimobuňce u velké kolonády. Už před rekonstrukcí měl však ze všech tří občerstvení v zahradách UNESCO asi nejnižší úroveň.

Také tamní nabídka je výhradně v češtině. To ale platí například i o velkém transparentu, který návštěvníkům vysvětluje, proč se zahrady obnovují.

Podle Českého statistického úřadu se přitom v Kroměříži v předminulém roce ubytovalo celkem 27 154 turistů, z toho 5 297 byli cizinci, což je bezmála čtvrtina z celkové návštěvnosti města. V počtu přenocování obsadili cizinci 10 438 noclehů z celkových 40 502.

Smlouva s provozovateli jde uzavřít jen na rok

"Špatná jazyková vybavenost je obecný problém služeb v cestovním ruchu v celém Česku," potvrdila Dana Daňová z Centrály cestovního ruchu Zlínského kraje. "Aspoň vícejazyčné menu by ale bufety v zahradách UNESCO mít měly," uznala.

Kvůli opravě skleníků je bufet provizorně umístěn v unimobuňce u velké kolonády...

Kvůli opravě skleníků je bufet provizorně umístěn v unimobuňce u velké kolonády v Květné zahradě.

Kroměřížské zahrady patří státu, pro který je spravuje Národní památkový ústav. Provozovatele občerstvení vybírá kastelán Arcibiskupského zámku Martin Krčma.

Srovnávat jejich nabídku s tříhvězdičkovými hotely na náměstí ale podle něj není fér. Roční nájem dělá u každého bufetu přes 100 tisíc korun i s energiemi, jde přitom o sezonní výdělek. Smlouvu může kastelán podepisovat jen na jeden rok, nájemce navíc svazují přísná pravidla památkářů.

Za takových podmínek nemají moc prostoru investovat do kvalitnějšího zázemí či prezentace a samotný stát na lepší vybavení nemá.

"Když stojíte před volbou zachránit památku, nebo vybavit bufet, co si vyberete?" ptá se řečnicky kastelán.

Když kvůli nespokojenosti vypsal před dvěma lety výběrové řízení na provozovatele občerstvení v Rybářském domku, oslovil i kavárenské řetězce. Ty ale patrně právě kvůli zmíněným omezením neprojevily zájem.

Cizojazyčná nabídka? O té jsme nikdy nemluvili

Úroveň bufetu v Květné zahradě se Krčmovi nelíbí a tamní situaci "aktuálně řeší". Do projektu obnov zahrady se například podařilo prosadit nové důstojné občerstvení. S občerstveními u Zahradníkova a Rybářského domku v Podzámecké zahradě je ale podle svých slov v zásadě spokojený.

Uznává však, že nabídka v zahradách se zaměřuje hlavně na jejich funkci městského parku, a ne na mezinárodního turistu.

"Přiznám se, že o cizojazyčné nabídce jsme nikdy nemluvili. Je to velice dobrý podnět a já se o něm začnu bavit," poznamenal kastelán Krčma.

Asi nejvíc se zlepšila kavárna u Dlouhého rybníka, která před dvěma lety změnila provozovatele. I tam však namátkový test spíše potvrdil popsané dojmy.

Na anglický dotaz, zda je koupená minerálka jediný nealkoholický nápoj v nabídce, kývla servírka hlavou. Po její levici přitom stála police plná nealko nápojů.

Jednojazyčnost nabídky řeší tato kavárna alespoň obrázkovým menu. Doplňkový sortiment – brambůrky, tyčinky, nebo svařené víno, horká čokoláda jsou ale bez obrázků. Stejně jako párek v rohlíku, řízek v bulce a veškeré další informace u nedaleké konkurence.

Autor:
  • Nejčtenější

SLEPÁ MAPA: Co bychom si bez nich počali. Znáte největší přehrady v Česku?

Chrání nás před povodněmi, zásobují vodou, vyrábí elektřinu. Strategický význam českých a moravských přehrad značně...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Orlické hory pro pohodáře. Rokole urovná i vaše rodinné vztahy

V malebné krajině Orlických hor, nedaleko od Nového Města nad Metují, se nachází nenápadné, přesto krásné poutní místo...

Na co zírá mašinfíra: Cyklovlakem po zapomenuté trati v srdci Českého lesa

Seriál Seriál Na co zírá mašinfíra dnes nabízí vyslovenou lahůdku. Jízdu po trati, kam se osobní soupravy podívají jen několik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové zaplnili mapu Čech...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Právě teď. Léto bez zahraničních turistů nabízí Čechům jedinečné šance

Premium Turistická lákadla jsou poprvé od 90. let bez návalů turistů ze zahraničí. Je šance odpočinout si jinak. K moři se tak...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si opravený Negrelliho viadukt

Seriál Dnešní speciál seriálu Na co zírá mašinfíra bude poměrně netradiční. Hlavně tím, že překonáme vzdálenost pouhé dva...

Na co zírá mašinfíra: Cyklovlakem po zapomenuté trati v srdci Českého lesa

Seriál Seriál Na co zírá mašinfíra dnes nabízí vyslovenou lahůdku. Jízdu po trati, kam se osobní soupravy podívají jen několik...

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové zaplnili mapu Čech...

Najdete na iDNES.cz