Jelení příkop má bohatou historii

  13:10aktualizováno  13:10
Východní část Dolního Jeleního příkopu pod Pražským hradem sice dělí od serpentiny Chotkovy silnice jen několik metrů, tramvajové skřípění a klaksony aut tam však utichají.

"Jelení příkop jest nyní úplně neschůdný, bez pěšin, znečistěn vyhazovanými odpadky z kasáren a obydlených věží. Celá jeho plocha jest zarostlá necenným křovím a slabými do výše vyhnanými stromky, které znemožňují jakýkoliv průhled k letohrádku, k dómu a k obranným zdím a věžím," posteskl si v roce 1919 architekt Kamil Hilbert. V té době už po oboře, jelenech a daňcích nebylo ani památky. Podle pramenů je do jednoho postřílelo a snědlo francouzské vojsko, když v roce 1742 za válek o rakouské dědictví obléhalo českou metropoli. Zvířena se do Jeleního příkopu už nikdy nevrátila.

Hluboká strž s protékajícím potokem Brusnice chránila slovanské hradiště a později románský a gotický hrad proti napadení ze severu. Ještě do 14. století byla rokle zalesněná, pak dnešní severní předpolí, zvané kdysi Bruska, ovládly vinice, což bylo strategicky výhodnější. Obranu posílil i Vladislav Jagellonský, když v opevnění zřídil dělostřelecké bašty. Ve třetině 16. století tak už mohl rokli překlenout dřevěný most na kamenných pilířích, přezdívaný Prašný. O horní část nad mostem, tedy o vinici pod Královským letohrádkem s Bažantnicí, však příkop rozšířil až Rudolf II. Území uzavřel zdmi a nasadil tam jelení stádo. Za tereziánské přestavby roku 1770 nahradil Prašný most sypaný val, který příkop definitivně rozdělil na dvě části, horní a dolní.

O kultivaci zpustlé přírodní rezervace se v roce 1923 pokusil hradní architekt Josip Plečnik, kterého nadchla myšlenka spojit Horní Jelení příkop, Lumbeho zahrady a území Nového světa. Dlouho však zůstávalo jen u plánů, teprve v kritickém období 1943-44 se Pavlu Janákovi podařilo radikálně odstranit navážky a obnovit sesuté zdi fíkovny i oranžerie.

Blízkost prezidentské rezidence a neustálé stavební práce však z prohlídky rokle téměř vyloučily veřejnost. Od 20. let byla přístupná pouze východní polovina Horního Jeleního příkopu až po medvědinec a teprve ve čtyřicátých letech tam stavební správa zřídila dvě cesty: vyhlídková vedla od Prašného mostu kolem Míčovny ke Královskému letohrádku, druhá končila v ulici U Brusnice. Zpevňování zdiva od Daliborky k Bílé věži a především generální oprava domků v Zlaté uličce v 50. a 60. letech však průchodnost opět oddálily. Na turistickou (spíše než výletní) stezku Dolním Jelením příkopem s ocelovými mostky, lávkami, dřevěnými rošty a břečťanovou vegetací si tak museli zájemci počkat až do minulého jara. Jelení příkop je otevřen denně od 10 do 18 hodin.

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Zaniklé tratě v Česku. Dráhu do nitra Železných hor převálcovala vlečka

Parní lokomotiva 400.113 za Tasovickou odbočkou na trati do Vápenného Podolu v...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do sevřených údolí Železných hor. Podíváme se na dráhu, která byla postavena...

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Najdete na iDNES.cz