Dřevěnice bez kolaudace v CHKO Slavkovský les
Ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov se rozhodl před několika lety obohatit českou architekturu o byzantský rozměr. U Karlových Varů, v Hájích v katastru Kolové, už léta buduje v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les ruskou dřevěnou vesnici. Jak si mnozí z ruštiny pamatují, takzvanou děrevňu.
Pozoruhodné je, že ve svém úsilí dlouho nerušeně pokračoval, aniž by k tomu měl ty správné dokumenty. Stěpanov však podle karlovarského magistrátu nestavěl načerno, ale v rozporu s vydaným stavebním povolením. Podsklepil totiž některé chaty, které měly být bez podsklepení.
"Situace je ohledně těchto staveb stále stejná,“ řekl mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek. "Podnikatel Stěpanov si doposud nepožádal o kolaudaci staveb, a nesmí je tedy užívat. V tuto dobu ale staví dál podle stavebního povolení s tím, že si magistrát a zaměstnanci Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les nárokovali nějaké změny. Nyní má tedy pozměněné stavební povolení a staví,“ dodal Kaválek.
Vadí způsob, ne samotná stavba
Centrem dřevěné vesnice je zámeček Meczer. "Svůj hlas jsem poslal dřevěné vesnici, ale ne přímo kvůli jejímu vzhledu, ale kvůli způsobu, jakým ji tento podnikatel postavil. Vypadá to, že si v překrásné přírodě mohu postavit třeba další Thermal a magistrát mi jej pak dodatečně povolí,“ kroutil hlavou Jaroslav Titl z Karlových Varů.
Největší hrůzy Karlovarského kraje1. ruská vesnice v CHKO Slavkovský les |
CHKO Slavkovský les je podle slov ředitele Jana Schlossara pouze jedním z článků posuzování staveb. "Věc je plně v kompetenci magistrátu. Jakmile se něco pohne, tak se pohnou další vyjádření. My jsme v této kauze pouze orgán státní správy stejně jako třeba hygienici či hasiči. Kdybych měl v anketě iDNES.cz hlasovat já, dal bych přednost hnědouhelným dolům,“ řekl ředitel Schlossar.
Podle Václava Kellnera, starosty Kolové, kam dřevěná vesnice spadá, zmiňované stavby a dění kolem nich nijak neovlivňují život ve vsi. "Je zde klid,“ řekl starosta.
Nikolaj Stěpanov včera nezvedal telefon, takže není jasné, kdy si o kolaudaci zažádá.
Místo bagrů rekreanti
Mnoha lidem, nejenom těm hlasujícím v anketě, vadí těžbou zasažené území na Sokolovsku. To by se mělo v budoucnu postupně přeměnit na rekreační a turistické oblasti. Důkazem toho je již mnoho zrekultivovaných území a plány na přeměnu bývalého lomu Medard na rekreační zónu s jezerem. "U jezera budou pláže, přístav, restaurace, zábavní park, hotely, parkoviště nebo nástupní stanice muzejní železnice,“ uvádějí projektanti.
Architekt: odstrašujících staveb je vícPodle architekta z karlovarského Architektonického ateliéru PM Projekt Petra Mráze jsou však v regionu, potažmo přímo v Karlových Varech, hrůzy daleko větší. Odstrašujících staveb či míst v Karlovarském kraji je podle Mráze celá řada, ale nejvíc bije do očí Jáchymov. |
O třicet let starém hotelu Thermal se již napsalo snad vše. Jedinou změnou, kterou lze očekávat, je jeho privatizace. Ta ovšem vázne kvůli nevyřešenému sporu se společností X + R. O hotelu Thermal jsme psali ve Stroji času v článku Zkažené karlovarské dorty.
Jan Froněk z Pragoprojektu by na první místo v anketě iDNES.cz dal Horní nádraží v Karlových Varech. "To je úděsné,“ řekl. Tato stavba, která se v hrůzách kraje umístila hned za tržnicí ve Svatém Kříži, se dočká brzy oprav. Celkovou rekonstrukci provede italská společnost Grandi Stazioni. Ta za pár dní začne opravovat nádraží v Mariánských Lázních a během snad již příštího roku se dostane i na to karlovarské.