Technická památka Labská elektrárna (1909, F. Sander) v Hradci Králové

Technická památka Labská elektrárna (1909, F. Sander) v Hradci Králové | foto: Profimedia.cz

Poznáváme Česko. Projděte se s rodinkou po Salonu republiky

  • 4
Město na soutoku Labe a Orlice patřilo v minulosti českým královnám. I proto je tu jejich elegantní stopa stále patrná. Hradec Králové nabízí nejen historii, ale také hromadu architektury, kulturu i romantické procházky.

Tato metropole východních Čech měla málokdy důvod nevzkvétat. Ležela na strategickém místě, a proto o ni bylo náležitě postaráno. Nejvíc se na ní podepsal začátek dvacátého století, kdy si ji vzali do parády architekti Jan Kotěra a Josef Gočár.

Díky jejich stavbám ve stylu funkcionalismu a secese se Hradci říkalo Salon republiky. Navíc patřil, jak už jsme naznačili, mezi věnná města českých královen. Nejvýznamnější byla Eliška Rejčka.

Právě ona údajně v roce 1307 založila největší dominantu města – katedrálu svatého Ducha. Některé zdroje sice uvádějí, že tu kostel stál už dříve, ale přesto vzpomínají místní věřící na tuto šlechtičnu s láskou.

Tato monumentální cihlová stavba stojí přímo u Velkého náměstí v centru města. Uvnitř se skrývá vzácný pískovcový oltář a také cínová křtitelnice ze začátku patnáctého století.

Nejvíce ji ale charakterizují dvě gotické věže, které jsou už roky symbolem města. Mají však velkou konkurenci.

Druhý největší zvon v republice

Tou je hned vedle stojící Bílá věž. Je postavena z hořického pískovce (odtud její typická barva) a měří 72 metrů. Původně měla sloužit jako strážní a požární věž, dnes je hlavně tahákem pro návštěvníky města.

Ti si mohou nejen krásně prohlédnout Hradec z její výšky, ale během cesty nahoru zažijí díky rekonstrukci z let 2013 až 2015 i spoustu zajímavých věcí.

Kostel sv. Ducha, Bílá věž, radnice a morový sloup na Velkém náměstí v Hradci Králové

Budova hlavního nádraží v Hradci Králové od Josefa Gočára

Čekají na ně multimediální prohlídky včetně světelného modelu věže, hodinové stroje i zvon Augustin, který je po Zikmundovi z pražské katedrály sv. Víta druhý největší u nás. Ulil ho v roce 1509 místní zvonař Ondřej Žáček. Ve věži si ho prohlédnete skutečně ze všech stran. Na věž vedou příkré schody, před cestou proto načerpejte energii. Stojí to ale za to.

Za pozornost na Velkém náměstí stojí kromě jeho okázalých měšťanských domů také Stará radnice. Původně gotickou budovu přestavěnou do barokního stylu nemůžete díky její bílé barvě přehlédnout. Stojí hned vedle katedrály a Bílé věže. Interiéry však dnes slouží magistrátu nebo jsou pronajímány firmám. Vy si ale můžete odpočinout v tamní čajovně a kavárně.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Jiráskových sadech pochází ze 16. století.

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové. Vrcholné dílo architekta Josefa Gočára pochází z roku 1925.

Když odsud sejdete přes menší Pivovarské náměstí dolů, narazíte na Jiráskovy sady. V létě skýtají stín, jindy se krásně zelenají. Najdete v nich dřevěný kostel svatého Mikuláše i zbytky starého opevnění z konce osmnáctého století, zvláště pak sedm a půl metru dlouhý tunel Poterna. Dřív chránil město, poté zaláskované páry kradoucí si v jeho šeru polibky. I proto se mu říká „tunel milenců“. V jeho cípu pak narazíte na soutok Labe s Orlicí.

Když se rozhlédnete, uvidíte na levém břehu řeky cyklostezku, po níž se můžete i hezky projít. V běžné turistické sezoně ji lemují občerstvovací stánky, hladoví tak nebudete.

Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks
Cyklostezka z Hradce Králové na Kuks

Po cyklostezce dojedete z Hradce Králové až do Kuksu.

Pokud si opravdu sednete i na bicykl, zajeďte si do lesů nad městem, vydržíte tam klidně celý den. Jsou krásně husté a zelené, a nejen proto si je oblíbila i mnohá zvířata jako třeba liška nebo jezevec. Lesy jsou navíc prošpikované altánky, kde můžete na chvíli spočinout, a také naučnými cedulemi, které vás zpraví o jejich minulosti i současnosti.

Další aktivní čas si můžete užít v místních Městských lázních. Nečekejte ovšem relax jako za časů starých Římanů. Lázně byly předělány na aquacentrum, užijí si tam tedy hlavně děti. Jeho součástí je například 82 metrů dlouhý tobogán se světelnými efekty.

Milovníci plavání, kteří přijdou v zimě, si mohou užít hned vedle v krytém padesátimetrovém bazénu. Chodí se do něj ale jinudy.

V létě pak město nabízí ještě například moderní koupaliště Flošna. I zde najdete spoustu skluzavek, tobogán a jiné atrakce, většinou ale opět spíše pro děti. Ať už je to, jak chce, své si v Hradci Králové najde každý. Je jen na vás, v jaké přijedete náladě.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Inspirace pro výlety v Hradci Králové:
Architekt Josef Gočár svými stavbami šokoval i ohromoval
Digitální planetárium v Hradci nemá chybu i díky úsilí zkušených vědců

* Lístky na MHD si můžete koupit přímo u řidiče v autobusu za 30 Kč, pokud jste tak neučinili už před cestou. Funguje i SMS na číslo 90230 ve tvaru HK (25 Kč).

* V Hradci Králové je velké vlakové nádraží. Pokud tu strávíte více času, vyrazte si na výlet třeba do Chocně, Pardubic nebo Třebechovic pod Orebem.

* Lákadlem je i obrovské akvárium. Můžete se v něm projít tunelem po dně tropické řeky. Najdete ho v Baarově ulici. Vedle je i minizoo. * Uprostřed Velkého náměstí stojí Mariánský sloup z počátku 18. století. Lesy nad Hradcem jsou prostě krásné

Víte, že?
* ...místo bylo osídleno už v prehistorické době?

* ...pocházela odsud například zpěvačka Zuzana Navarová (†45)?

* ...na Bílé věži prý dosud žije Polednice? V poledne údajně shazuje lidi z ochozů.