Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

VIDEO: Tudy se na svět dostala hovada pekelná. Nahrávali tu i Plastici

  16:00
V malebné krajině nedaleko Máchova jezera, jen devět kilometrů od Doks, se u obce Blatce ukrývá brána do pekel. Tak se alespoň říká zdejšímu hradu Houska.

Je tak trochu ztracený v labyrintu pískovcových skal a údolí. Nachází se stranou od hlavní cesty z Doks do Mělníka. Hrad Houska však proslul díky legendě o svém vzniku. Ve skále, na které byl postaven, byla údajně brána pekel, kterou přicházely do našeho světa zlé síly.

Aby jim byl tento vstup znemožněn, byl zde postaven hrad a na místě pekelné průrvy byla postavena hradní kaple. Tvrdí se, že na ostatní hrady v okolí chodí lidé za pozitivní energií, zatímco na Housce je záporná.

Na místě dnešní kaple měla v roce 878 puknout zem, prasknout skála a skrze otvor měla kromě sirného zápachu vystupovat také hovada pekelná beroucí na sebe nelidskou podobu polozvířat – pololidí.

Aby se lidé nebáli, díru museli utěsnit, ucpat, a později postavili na místě díry kapli, která slouží jako těžítko. A aby se cítili ještě bezpečněji, zasvětili ji archandělu Michaelovi, který je velitelem nebeské jízdy.

Na hradě je i takzvaný Peklem, jediný na světě. Pohybuje se a vypadá stejně krásně jako krkonošské betlémy. Jen místo roztomilého Ježíška mu vévodí ohyzdně krásný lucifer. Jde o ručně vyřezávané lipové mechanické peklo, jedinečné dílo volně inspirované Dantovou Božskou komedií. Dvanáctimetrová délka a dvoumetrová výška daly dostatek prostoru pro jedenáct obrazů pekelných trestů za pozemské hříchy.

Expozice pekla na hradě Houska.

Peklo na Housce zabírá bývalou garáž pro panské kočáry. Potemnělá místnost, kde návštěvníkům běží před očima osvětlené výjevy, není větší než obývací pokoj, míří sem však desítky tisíc turistů.

Housku jako bránu do pekel nereprezentuje pouze dřevěný Peklem. Přímo u hradu sestupují turisté do skalních sklepů s čertovským trůnem, kotly, kovadlinou, kovářským měchem a výhní, kovovými loučemi a ďábelskými obličeji na stěnách.

Podle další legendy se na hradě a v jeho okolí zjevuje postava v černé mnišské kápi, která nemá obličej. Sleduje opovážlivce, kteří by Housku chtěli navštívit v noci nebo zde dokonce přenocovat.

Hrad Houska je jedním z nejtajemnějších míst České republiky.

Hrad si užil své. Po znárodnění v roce 1948 tu byl depozitář národní knihovny a později sem byl uklizen jako kastelán Svatopluk Karásek. Za ním sem jezdila i kapela The Plastic People of the Universe, jejíž členové tu tajně skládali i nahrávali. Na Housce například Plastici nahráli na magnetofonový pásek své první album, které potom vyšlo v Kanadě.

Po sametové revoluci byl hrad Houska navrácen potomkům Josefa Šimonka, kteří ho v roce 1999, poprvé za celou dobu jeho existence, zpřístupnili veřejnosti.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může vás zajímat

Podle nejnovějších poznatků vyplývajících z archeologického průzkumu byl hrad založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí. Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé.

Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.

Během své existence prošel původně nedobytný gotický hrad řadou stavebních úprav, díky kterým se dnes na Housce potkáme se všemi slohy, a to již od pozdně románského.

Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, kromě panovníků a pánů z Dubé, také Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.

V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.

Do roku 1945 byl využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu. Plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům, panu Ing. Jaromíru Šimonkovi a paní MUDr. Blance Horové.

Zdroj: hradhouska.cz

Autor:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

OBRAZEM: Unikátní plovoucí hotel skončil v Severní Koreji, bude zničen

Za prapůvodem vzniku unikátního plovoucího hotelu stál australský finančník s bláznivými nápady a švédský architekt,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

KVÍZ: Pro experty. Poznáte ostrovy Středozemního moře podle slepých map?

Ostrovy Středozemního moře patří mezi oblíbené dovolenkové destinace a velice dobře znají i Češi. Poznáte nejznámější z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Očima šotouše: nejkrásnější fotky na téma Vlaky a děti vyhrávají vouchery

Srpnové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše, která je určena všem milovníkům železnice, jsme tentokrát...

Muzea vonící párou: Mladějov je rájem pro milovníky parních lokomotiv

Seriál Čtrnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Mladějova na Moravě. Bývalý areál lupkových dolů a šamotky láká...

Co husiti zničili. Skvostné historické památky, které už nikdy neuvidíte

Premium Hrad pobořili husité, klášter vypálili sirotci, kostel zničil Jan Žižka. Tyto nebo podobné věty často zazní při...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky 2023. Máme jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...