Hrabě Kálnoky má nárok získat letovický zámek

aktualizováno 
Do rukou původního zámeckého pána se zřejmě vrátí barokní zámek a zámecký park v Letovicích. Úředníci okresního pozemkového úřadu totiž po pěti letech restitučního řízení potvrdili, že hrabě Alexandr Kálnoky má nárok na vydání tohoto historického objektu.

"Našemu pozitivnímu rozhodnutí, proti němuž je možné se odvolat do třiceti dnů, předcházela rozhodnutí soudu, kterými jsme vázáni. Ta potvrdila, že Alexandr Kálnoky se neprovinil v minulosti proti republice a že nabyl zpět československé státní občanství," uvedl vedoucí okresního pozemkového úřadu Stanislav Skřipský. Dodal, že pokud se proti jejich rozhodnutí odvolají účastníci řízení, bude o celém případu znovu rozhodovat krajský soud.

Přestože město jako vlastník zámku a parku do oprav a záchranných prací investovalo za podpory státu ze své pokladny asi pět milionů, zastupitelé rozhodnutí úředníků zřejmě přijmou. "Radní už přijali usnesení, v němž zastupitelům doporučují respektovat rozhodnutí státních orgánů. Zda se k doporučení přikloní i zastupitelé, se rozhodne do konce měsíce, aby byl ještě čas i na odvolání," říká letovický starosta Josef Novotný.

Jeho zástupce Bohuslav Kuda dodává, že zámek má za sebou opravy střech, statické zajištění severozápadní kruhové věže, jízdárny a kočárovny. "Objekt však nepotřebuje desítky milionů, ale stovky," poukazuje Kuda. Podle právního zástupce restituenta Pavla Krause vzniká v současnosti strategie, kde získat peníze na opravy zámku a jak jej dál využívat.

"Na zámku je jediné zasklené okno, jinak je vybydlen," říká. Výsledek restituce považuje za úspěch. "Čekáme už jen, až rozhodnutí nabude právní moci," dodal. Avšak ani případné vydání objektu s krásnou vyhlídkou do údolí řeky Svitavy a parku restituentovi neuzavře letovickým lidem možnost využívat historické objekty.

"Navrhli jsme panu Kálnokymu nájemní smlouvu. Město jejím podpisem získá do pronájmu na padesát let jízdárnu a zámecký park. Zpřístupnili bychom je veřenosti, jízdárna by se proměnila ve víceúčelový sál, počítáme zde také s muzeem města, obřadní síní, cukrárnou nebo kavárnou," přiblížil starosta města.

Vstřícnost pana Kálnokyho k užívání některých pozemků městem potvrdil i jeho právní zástupce. "Vztahy s městem, ale i s dalšími organizacemi nebo lidmi jsou korektní. Existují už i předběžné souhlasy s užíváním pozemků, které by mohly být panu Kálnokymu vydány," řekl Kraus.

Rod Kálnokyů, jehož potomek v současnosti žádá kromě zámku a šestadvacetihektarového parku vydání ještě dalších tisíc hektarů lesů, žil na Letovicku od roku 1813 do roku 1945. Za jejich působení byla v zámku vystavěna jízdárna a založen unikátní park. Po skončení druhé světové války se na zámku vystřídalo několik vlastníků, zámek sloužil například jako internát pro učně místního podniku Tylex nebo armádě jako sklady. "Pan Kálnoky opouštěl zámek ve stavu, kdy byl provozuschopný, bylo v něm vybavení, i když v některých místech vázla údržba, což bylo s ohledem na válečné období pochopitelné. Dnes jsou tam jen holé zdi, chybí tam stropy, okna, objekt je zdevastovaný," říká místní historik Milan Illa. Podle něj nebylo oprávněné už zabavení majetku rodině v roce 1945.

 

 

Letovice - dnes chátrající barokní stavba.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Jen pro odvážné. CNN doporučuje návštěvu kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Případné...

Na co zírá mašinfíra: Hurvínkem východními Čechami od Gočára k Rumcajsovi

Motorový vůz M 131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy ve...

V oblíbeném seriálu se po čase opět vrátíme do východních Čech. Historickým motorovým vozem M131.1228 zvaným Hurvínek,...

Zaniklé tratě: Moravská kaolinová dráha do Bítýšky měla krátký život

Zářez mezi Chudčicemi a Veveskou Bítýškou  49.2809150N, 16.4522781E

V dnešním putování se vydáváme do širšího okolí moravské metropole. Zaměříme se na trať, která spojila svůj osud s...

Najdete na iDNES.cz