Založení města se datuje od 13. století, ovšem osada Brod zde byla ještě dávno předtím. Ležela na významné obchodní trase zvané Haberská stezka.
Často se uvádí, že Brod díky svému zakladateli Smilovi z Lichtenburka nesl přídomek Smilův, toto pojmenování však má jen v jednom jediném dokumenty a většinou je uváděn pouze jako Brod. Později se začal v historických listinách objevovat s přídomkem Německý. Ovšem nikoliv ve smyslu německého osídlení, ale podle Řádu německých rytířů, kteří měli v místě svoji faru. Název Německý Brod vydržel městu až do května 1945, kdy se přejmenovalo na dnešní Havlíčkův Brod. Ačkoliv ve hře byly i některé jiné názvy, například Brod nad Sázavou, Havlíčkov, Slovanský Brod či Stalinův Brod.
Za zmínku stojí, že Brod byl nejprve významným hornickým městem, v jehož okolí se těžilo stříbro, a teprve později se stal centrem řemeslné a zemědělské výroby. Bohužel se tudy roku 1422 prošel i Jan Žižka se svými vojsky a tehdejší Německý Brod byl výrazně poničen.
Město osobností
Lidé z Vysočiny jsou ale na kruté rány osudu i tvrdý život zvyklí, a tak se po dvou stoletích již mohl Brod chlubit titulem královského města. Dlouholetou tradici má zdejší mlýn i měšťanský pivovar, později se zde rozšířil textilní a bramborářský průmysl.
Plejáda významných osobností, které buď z Havlíčkova Brodu přímo pocházejí, nebo tu nějakou dobu žily, je opravdu úctyhodná. Za všechny jmenujme například elitního skladatele a světového houslistu Jana Václava Stamice, spisovatele Josefa Dobrovského, skladatele Bedřicha Smetanu či malíře Jana Zrzavého, který zde studoval.
Opomenout samozřejmě nemůžeme, že obyvatelem byl i spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský, který byl v roce 1851 právě odtud z domu č. 19 na dnešním Havlíčkově náměstí deportován do Brixenu. Ve městě se narodil významný český opozičník – herec, dramatik, bývalý disident a signatář Charty 77 Pavel Landovský. Nebo třeba slavní českoslovenští hokejisté bratři Jaroslav a Jiří Holíkovi či Jan Suchý. Havlíčkobrodským rodákem je i politik a první ministr obrany samostatného Československa Václav Klofáč.
Pupek světa
Od roku 2002 je Havlíčkův Brod znám jako střed Evropy. Existence středu Evropy byla objevena v pozůstalosti Járy Cimrmana prostřednictvím Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka.
Cimrman při jeho hledání postupoval tak, že si vystřihl mapu Evropy a podlepil ji tvrdým papírem, pak si dobře ořezal tužku a zespoda kartonu hledal těžiště. To mu po odtržení pohoří Ural vyšlo právě na Havlíčkův Brod.
Odhalení objektu vyznačujícího „střed Evropy“ (Centrum Europae) v Havlíčkově Brodě se konalo 29. června 2002 na veřejně přístupné parkové zahradě přiléhající ke kavárně U Notáře v Sázavské ulici, kde je plastika k vidění dodnes.
Havlíčkův Brod leží na Vysočině
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz