Zámek v Jilemnici
Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Počínaje rokem 1623 začali Harrachové zastávat významné úřady, a postupně přesouvali svojí hospodářskou aktivitu do českých zemí, kde se posléze zabývali i národnostní otázkou a podporou vzdělanosti.
Mimořádné zásluhy v Krkonoších má zejména Jan Nepomuk Harrach, který žil v letech 1828 – 1909. Ano, to je ten, který nechal z Norska do Čech dovézt lyže. Jeho zásluhy jdou však mnohem dále. Založil kupříkladu Klub českých turistů v Jilemnici, vytyčoval turistické trasy, zakládal přírodní rezervace, opravoval horské boudy, postavil rozhlednu a železniční trať, věnoval se sklářství...
Pojďme tedy sledovat cestu Harrachů na pomyslné trase výletu, který se ubírá z Podkrkonoší až k nejvyšším vrcholkům hor. Většina návštěvníků Krkonoš při příjezdu do hor mine bez povšimnutí četná zajímavá místa na jejich úpatí. Jedním z takových je město Jilemnice se zámkem, ve kterém se nachází Krkonošské muzeum s expozicí rodu Harrachů.
Zámek, obklopený nádherným parkem, koupili Harrachové na počátku 18. století. Jan Nepomuk Harrach jej nechal opravit a návštěvníci zde dnes mohou spatřit kupříkladu jeho pracovnu, dobovou koupelnu a četné pokoje. Zajímavé je také obrovské plátno s výjevem Labského vodopádu a Labské boudy.
Harrach rovněž zmodernizoval Jilemnický pivovar a zrevitalizoval zámecký park. V Jilemnici také najdete ulici Jana Harracha a na přilehlém vrchu Kozinec dodnes existuje restaurace Vyhlídka, kterou zde nechal postavit. O pár set metrů dále se můžete oddat pěkným pohledům na západní Krkonoše.