Nejčastějším chybným tipem v 1. kole soutěže byl Orlík, Hluboká, Žleby, Karlštejn, Křivoklát a Kost. Časté odpovědi byly i Červená Lhota, Hrubý Rohozec, Lemberk, Valdštejn, Zvíkov, Blatná, Březnice, Bítov. Objevovaly se však tipy z celé České republiky.
Kdo vyhrál?
Publikaci Hrady a zámky Česka z oblak získavají
1. Petr Bauer, bauerpetr@...
2. Michal Kesely, kesy_svk@...
3. Jan Ponický; jponicky@...
Knihu Toulavá kamera získavají
4. Dana Soukupová, DanaSoukupova@...
5. M.Kučová, meum@...
6. Ivana Jíchová, i.jichova@...
7. Kateřina Resslová, katka.resslova@...
8. Jitka Fialová, fialka.jitka@...
Všem výhercům, které zkontaktujeme e-mailem, srdečně blahopřejeme. Upozorňujeme, že ceny rozesíláme jednou za 14 dní.
TIP NA VÝLET
Sychrov, ležící poblíž Turnova, kousek před branami Českého ráje, zvolili čtenáři MF DNES v roce 2008 nejpohádkovějším zámkem Libereckého kraje. Ankety se tehdy účastnilo 32 tisíc hlasujících.
Zámek Sychrov je nejen vyhledávaným cílem filmařů, ale i místem, kde se několikrát do roka konají prohlídky s pohádkovými bytostmi.
Zámek ze Zlatovlásky
Z nejznámějších pohádek, jejichž natáčení proběhlo v sychrovském zámku či parku, můžeme jmenovat Zlatovlásku, Kočičího prince či Nesmrtelnou tetu. Z těch nejnovějších pak například Nejkrásnější hádanku režiséra Zdeňka Trošky.
Sychrov ale není pohádkový zámek postavený pro účely filmařů, jak si často myslí návštěvníci ze Spojených států, ale nejnavštěvovanější památka v kraji, která žije po celý rok. K zimnímu odpočinku se jako většina hradů a zámků totiž "neukládá" a jako jediný zámek v kraji nechává návštěvníky nahlédnout do svých komnat bez jakéhokoli omezení po celý rok.
Návštěvníci mohou v interiérech obdivovat mimo jiné královské apartmá, místnosti určené k reprezentačním účelům, řadu salonů, kapli nebo schodišťovou halu. Klenotnice zámku vystavuje plastiky šperků zhotovených ze vzácných kovů a drahých kamenů.
Rohanové zámek přestavěli
Oproti jiným hradům a zámkům Liberecka je Sychrov poměrně mladý. Teprve v 15. století se prameny zmiňují o tvrzi, která stávala na místě dnešního zámku. O století později místo ní vyrostl panský kamenný dům a v letech 1690-1693 nevelký barokní zámek.
Roku 1740 koupil panství František z Valdštejna. Protože však rod Valdštejnů sídlil na zámku v Mnichově Hradišti, přestal být Sychrov jejich trvalým sídlem. Téměř 80 let na zámku sídlilo pouze služebnictvo a správa hospodářství.
Poměry se však rázem změnily, když v roce 1820 koupil Sychrov francouzský kníže Karel Alain Gabriel Rohan.
Rod Rohanů žil na Sychrově 125 let a za jejich vlády zažil zámek svou největší slávu. Hlavním sídlem rodu byl právě Sychrov. Ten však byl tehdy pouhým zchátralým barokním zámečkem a nevyhovoval požadavkům kladeným na sídlo vévodské a knížecí. Již v roce 1834 se proto uskutečnila velkolepá empírová přestavba.
Stavební vývoj zámku však pokračoval dál. Romantická novogotická přestavba z let 1847-1862 zařadila Sychrov mezi nejvýznamnější památky historizujících slohů 19. století. Veškeré práce obstarávali výhradně domácí řemeslníci v čele s řezbářem Petrem Buškem.
Největší kolekce francouzského potrétního umění
Rohanové měli také vřelý vztah k umění. Na Sychrově nashromáždili 240 malovaných portrétů, což je největší kolekce francouzského portrétního umění ve střední Evropě.
Další změny přinesl zámku přelom dvacátých a třicátých let 20. století. Tehdy módní funkcionalistická úprava změnila částečně vzhled stavby zvenčí i zevnitř. Zmizely ozdobné prvky, z řady místností se vytratily Buškovy bohaté řezbářské ozdoby i francouzské tapety tlačené z vepřovice. Novogotické vybavení nahradilo moderní.
Zámecký park učaroval i hudebnímu skladateli Antonínu Dvořákovi, který sem jezdíval ke svému příteli a rohanskému zaměstnanci Aloisu Göblovi. Skladateli je na zámku věnována také pamětní síň.
Zdroj: Mapy © PLANstudio