Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

aktualizováno 
Na první pohled totální zapadákov, na druhý magnet pro milovníky dobrého jídla, piva i turistických kuriozit. V Horních Dubenkách nedaleko Telče se totiž zabydlel nefalšovaný francouzský šéfkuchař, do jehož komorní restaurace se jezdí až z Prahy. Ale zajímavostí najdete v okolí mnohem víc.

Rémi Decroix a jeho malé království | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Nejdříve ten Francouz. Jmenuje se Rémi Decroix a Vysočinu si zamiloval. Nejprve se svou ženou vedl malé bistro v nedalekých Počátkách, ale když jim tam skončil nájem, otevřel si hospůdku Bistrot de Papa ve své chalupě v Horních Dubenkách.

A i když je u plotny sám a všechna jídla připravuje tradičním způsobem, na pánvi nebo v troubě, rychle si získal skvělou pověst. Tak poctivou kuchyni s francouzským šarmem totiž hned tak nenajdete. Miluje houby, na zahradě má bylinky a v hlavě spoustu rodinných receptů.

Francouzská smaženice

Tak třeba houby připravuje tak, jak to dělávala jeho babička. Hříbky restované na másle s česnekem a petrželkou položí na opečený chléb a navrch přidá pošírované vejce. Taková francouzská verze české smaženice.

Jinak nemá stálý jídelní lístek, ale každý měsíc vymýšlí nové pokrmy, podle sezonních surovin. A navíc každý den připravuje jídlo dne – podle okamžitých nápadů a čerstvých suroviny. Třeba pečené filátko z tresky s omáčkou z pastisu. Každý týden nabízí také několik výborných dortů a nechybějí ani tradiční francouzské slané koláče quiche.

Otevřeno je jen od čtvrtka do neděle, ale kdo si chce unikátní atmosféru dokonale užít, může se v rodině šéfkuchaře také ubytovat – byť jsou k dispozici jen dva pokoje. První je v podkroví, další na zahradě.

Na terase u Francouze. Když je hezky, je možné sedět i na zahradě.

Na terase u Francouze. Když je hezky, je možné sedět i na zahradě.

V létě se bez rezervace obvykle neobejdete.

V létě se bez rezervace obvykle neobejdete.

Výhodou je, že vám snídani šéfkuchař osobně uvaří a přinese téměř do postele, či spíše na terasu v zahradě. A pokud je jeho manželka a dvě dcery doma, snídají všichni společně – tedy domácí s hosty dohromady, což je v českém prostředí poměrně nezvyklé. Ale Francouzi se rádi druží.

Co uvařil Kozlíček?

Ale pojďme už k dalším atrakcím. V Horních Dubenkách funguje také minipivovar Kozlíček, ve kterém se připravuje řada zajímavých piv – třeba Javořický ležák či Javořický bock (nad obcí se pozvolna zvedá Javořice, s 837 metry nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny).

Fotogalerie

Samotný pivovar nemá žádnou restauraci ani výčep (je zde možné koupit jenom sud nebo pivo čepované do lahví), ale v turistické sezoně je kousek od návsi otevřen kiosek, kde pivo od Kozlíčka čepují. Společně s budvarem a kofolou.

Jen kilometr od obce směrem na Jihlávku stojí v lese nedaleko rybníka Bor zvláštní žulový pomník s kalichem. Připomíná dávný masakr husitských oddílů, které se vracely z obléhání Telče. U rybníka byly ze zálohy přepadeny katolickým vojskem budoucího pražského purkrabího Menharta z Hradce a z velké části pobity.

Zahynuly tři stovky husitských bojovníků včetně jejich vojevůdce Havla Pinty, jejich krev prý zbarvila rybník do červena, takže se mu po dlouhá staletí říkalo Krvavý. Samotný pomník byl postaven v roce 1923, v roce 500. výročí bitvy.

Pomník Husitům. Brzy tomu bude 600 let, co bylo u rybníka Bor přepadeno...

Pomník Husitům. Brzy tomu bude 600 let, co bylo u rybníka Bor přepadeno husitské vojsko.

Za tajemstvím menhirů

Když půjdete ještě o kousek dál, projdete obec Jihlávku a vyšplháte do dalšího kopce, čeká vás velké překvapení, neboť na louce zde stojí kruh menhirů. Místo s neskutečnou energií přitahuje především milovníky jógy či meditace. Jde o největší kromlech v Česku, nicméně je to pouhá repliká megalitické stavby, neboť vznikl na prostorné louce v areálu Resortu Svatá Kateřina teprve v roce 2014.

Resort je vyhlášeným centrem ayurvédy, letos na jaře zde byl otevřen nový ayurvédský pavilon. Kdysi zde stávaly slavné lázně, kde mimo jiné pracoval jako lékař otec bratří Čapků a mladičký Karel Čapek se zde prý o prázdninách poprvé zamiloval. Na konci 1. světové války však lázně vyhořely a již nebyly obnoveny.

Ayurvédský pavilon je úplnou novinkou, byl otevřen letos na jaře.

Ayurvédský pavilon je úplnou novinkou, byl otevřen letos na jaře.

Působivý kruh menhirů ozdobil louku u Svaté Kateřiny teprve před pěti lety.

Působivý kruh menhirů ozdobil louku u Svaté Kateřiny teprve před pěti lety.

Jedním z oblíbených výletů je cesta na zříceninu hradu Štamberk, který byl zničen v době husitských válek. Více než samotná zřícenina překvapí unikátní kamenné moře, rozsáhlý proud balvanů, který se táhne až k obci Lhotka.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Díky balvanům zde nevznikl monokulturní smrkový les, ale zachovaly se původní bučiny, které jsou starší než 150 let. A vzhledem k vážnému napadení smrkových lesů kůrovcem, které na Vysočině nabralo v posledních dvou letech rozměr kalamity, bude to možná jeden z mála lesů, který zůstane zachován ve své stávající podobě.

A poslední zajímavost. Pokud se vydáte po značené cestě z Horních Dubenek přes Janštejn k Velkému pařezitému rybníku (který je ovšem kvůli rekonstrukci hráze vypuštěn), přijdete do hustého lesa, kde se říká U zabité. A ona zabitá tu má dokonce i pomníček.

Šlo o pracovnici jenštejnské huti, která po této cestě chodívala do Telče pro peníze na výplaty. A jednoho dne si na ni počíhal lupič a vzápětí také vrah.

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Výlet pro táty i kluky. Království železnic z vás udělá i řidiče tramvaje

Motorový vůz 810 114-9 jako trenažér v Království železnic

Plánovat rodinný výlet na pražský Smíchov nebylo donedávna moc obvyklé. Kdysi čtvrť plná továren, špíny a kouře se ale...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Na co zírá mašinfíra: Projeďte si Hrbatou dráhu z Berouna do Prahy

Řídící vůz 914 194-6 na trati 173 mezi Rudnou u Prahy a Jinočany, foto: Slavo...

Dnešní díl Mašinfíry nás zavede vysoko do kopců Českého Krasu. Projedeme se po dráze, která je většinu času neprávem...

Najdete na iDNES.cz