Dudácký festival letos opět nabídne pestrý program

  14:19aktualizováno  14:19
Strakonice letos opět ožijí dudáckým festivalem, který nabídne návštěvníkům pestrý čtyřdenní program, plný hudby,tance,klasických jarmarků a výstav. Do města se tak sjedou stovky účinkujících z celého světa, aby zde předvedli své umění.
Strakonický hrad

Strakonický hrad - Pod strakonickým hradem se budou v rámci Dudáckého festivalu konat slavnostní jarmarky. | foto: Archív


Stovky muzikantů, tanečníků a zpěváků se tento týden opět sjedou do Strakonic, kde začíná XIV. Mezinárodní dudácký festival. Svým zaměřením i rozsahem výjimečná akce vedle domácích hudebníků představí i téměř dvě desítky zahraničních souborů ze čtrnácti evropských zemí a Nového Zélandu. "Domnívám se, že náš festival potvrzuje renesanci zájmu o dudy jako hudební nástroj. Zjišťujeme například, že v devadesátých letech neustále přibývá dětí a mladých lidí, kteří hru na dudy ovládají," říká Eva Dresslerová, ředitelka Mezinárodního dudáckého festivalu 2000, která tuto funkci zastává už popáté.

Letošní dudácká přehlídka se koná na přelomu druhého a třetího tisíciletí. S jakým záměrem jste tento ročník připravovali?

Žádné jednotné heslo dudáckým festivalům nedáváme. Snažíme se však o maximální dramaturgickou pestrost, aby si ze čtyřdenního programu vždy něco vybraly různé typy diváků. Pozvánkou pro veřejnost na další festivalové pořady proto už tradičně bude mezinárodní dudácké kasací, které se odehraje ve čtvrtek večer na hradním nádvoří. Velmi oblíbené jsou i večerní přehlídky a závěrečný nedělní galakoncert. Ovšem přichystali jsme rovněž tematicky vyhraněné programy - třeba Dudácké kontrasty, koncert dudácké hudby od renesance až po baroko, představenku slovenského dudáctví, program dětských dudáků i nokturna. Každopádně všichni účastníci strakonického festivalu tak znovu mají možnost ukázat své umění na mezinárodní přehlídce, která je zařazena do seznamu organizace C.I.O.F.F., jež v rámci UNESCO sdružuje pořadatele nejrůznějších festivalů ze 70 zemí světa.

Jaké doprovodné akce jste v rámci letošního programu připravili?

Před strakonickým hradem znovu pořádáme staročeský jarmark, kde se lidem představí méně známá nebo i zcela zapomenutá řemesla. Muzeum středního Pootaví navíc přichystalo výstavu fotografií z minulých dudáckých festivalů a novou stálou expozici pod názvem Dudy a dudáci v Čechách. Zájemci mohou navštívit také výstavu Masky, démoni, šaškové, která představuje nejrůznější předměty, jež souvisejí s lidovými zvyky.

V uplynulých třinácti ročnících festivalu zhlédly vystoupení hudebníků desetitisíce lidí včetně spousty zahraničních turistů. Jak se chystáte na letošní nápor příznivců folkloru?

Rozšířili jsme například nabídku občerstvení, takže návštěvníci festivalu by už neměli stát dlouhé fronty na jídlo ani na pití. Přitom stánky v prostorách strakonického hradu a v jeho blízkém okolí zůstanou dosažitelné i bez vstupenky na jednotlivé koncerty. K dispozici bude rovněž větší počet toalet než obvykle. Kromě sociálních zařízení v kulturním domě, letním kině a na třetím hradním nádvoří totiž v době dudácké přehlídky necháme v blízkosti hradu postavit ještě šest kabin chemických záchodků.

Čekají obyvatele Strakonic v souvislosti s festivalem nějaká výrazná omezení?

Snažíme se, aby nepříjemných zásahů do běžného městského života bylo co nejméně. Například automobilový provoz v centru Strakonic bude zastaven zhruba na dvě hodiny pouze ve čtvrtek večer průvodem účastníků festivalu, který půjde od domu kultury na hradní nádvoří. Podobná situace nastane v neděli po poledni, kdy hudebníci směřující na hrad přes Velké náměstí tentokrát vyjdou z prostoru pod restaurací Hvězda. V provozu pro motoristy navíc od čtvrtka do neděle nebudou parkoviště na Dubovci v sousedství starého Fezka a pod Jelenkou u hradu, kde dočasně umístíme prodejní stánky a staročeský jarmark. V okolí hradního areálu každopádně řidiči budou muset počítat se sníženou rychlostí. Na druhé straně někteří účastníci festivalu vystoupí také ve strakonických ulicích, a výrazně tak oživí atmosféru okresního města. Hrát, tančit a zpívat se bude třeba na rampě před radnicí, u hotelu Bavor, v domově důchodců, před pivovarem i v areálu nemocnice.

Více informací o Dudáckém festivalu najdete na stránkách Kalendáře světoběžníka

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

V lese páchly ryby a ples tam vůbec nebyl. Kde se točila slavná Popelka

Zadní trakt zámku Moritzburg posloužil ve filmu jako hlavní příjezd na zámecký...

Je to zcela jistě nejznámější saský zámek a pozná ho snad každý Čech. Zahrál si totiž ve vánoční klasice Tři oříšky pro...

„Moc nečum a upaluj.“ Rozpačité hledání jesenického Mrtvého muže

Vyhlídka Mrtvý muž

Jeseníky jsou plné tajemných míst. Patří k nim i jihovýchodní svahy hory Volyň, kde v hlubokých lesích uvádějí mapy...

Zaniklé tratě v Česku. Dráhu do nitra Železných hor převálcovala vlečka

Parní lokomotiva 400.113 za Tasovickou odbočkou na trati do Vápenného Podolu v...

Další díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede do sevřených údolí Železných hor. Podíváme se na dráhu, která byla postavena...

Najdete na iDNES.cz