Přes Sněžník až za medvědy. Krásný výlet v Tiských stěnách pro tuláky

aktualizováno 
Děčínský Sněžník patří k nejvýraznějším českým kopcům, jehož zdolání si dříve či později nemůže nechat ujít žádný aktivní tulák po krajinách českých. Hodnotu prvotřídního vyhlídkového bodu umocňuje starobylá rozhledna i pískovcové skály v okolí.

Jižní hrana Tiských stěn | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Děčínský Sněžník (723 m) tvarem připomínající stolovou horu je nejvyšším bodem Děčínské vrchoviny a potažmo i CHKO Labské pískovce. Výstup na něj může být velmi jednoduchý, ale i náročný, záleží na zvolené trase.

Určitě nejhodnotnějším zážitkem je celodenní přechod celým pískovcovým masívem od západu na východ od skalního labyrintu Tiských stěn až po Pastýřskou stěnu v Děčíně.

Labyrint Tiských stěn

Listopad bývá sice považován za turisticky mrtvé období, pro návštěvu Tiských stěn je to však měsíc naprosto ideální. Volně přístupné skály jsou v lese bez listí více vidět a zájem o jejich prohlídku bývá už jen sporadický.

Tiské stěny, nevelký labyrint svrchnokřídových pískovcových skal, je svým utvářením velmi podobný mediálně známějším Adršpašským nebo Prachovským skálám.

Fotogalerie

Vzhledově (nikoli ovšem návštěvností) se však poněkud liší. Skaliska jsou „vrstevnatější“, nižší a ve svrchních partiích přecházejí do jednolité skalní terasy vysoko vyčnívající nad okolí.

Zjednodušeně lze říci, že labyrint Tiských stěn má dvě patra – ukryté dolní s převládajícím bludištěm a visuté horní s vyhlídkami.

Hlavním výchozím místem je parkoviště u kostela v Tisé, odkud se krátkým strmým výstupem dostanete v průrvě mezi skalními stěnami na Skalní náměstí k budce se vstupenkami, informacemi a suvenýry. Je možné, že v listopadu ušetříte na vstupném, zároveň však přijdete o orientační plánek s vyznačením hlavních skalních útvarů.

Tiské stěny nabízejí dva okruhy - Velké stěny a Malé stěny, které dohromady vytvářejí nepravidelnou osmičku. Při plánování prohlídky je nutné vzít do úvahy fakt, že doba strávená v Tiských stěnách bývá obvykle výrazně vyšší, než by člověk předpokládal na základě kilometráže chodníků. Na zhruba tři kilometry značených cest je dobré si vymezit čas aspoň dvě hodiny.

K Hřebenové boudě po značkách nebo po silnici

Děčínský Sněžník vzdálený vzdušnou čarou zhruba pět kilometrů je vlastně jen pokračováním stejné pískovcové geologické struktury, na níž se vytvořily Tiské stěny. Jde o náhorní pískovcovou plošinu, mírně ukloněnou k severu, která spadá strmě dolů na jih přes ostrou skalní hranu.

Jižní hrana Tiských stěn

Jižní hrana Tiských stěn

Velký okruh Tiských stěn

Velký okruh Tiských stěn

Tiské stěny a Děčínský Sněžník spojuje červená turistická magistrála protažená souvisle přes celé Krušné hory až z Českého lesa. A končí v Děčíně pod Pastýřskou stěnou. Z časových důvodů může být nemilé, že červená trasa z Tisé nejde přímo ke Sněžníku, ale „véčkovitě“ si zachází k severu do letoviska Ostrov. Nabízí sice průchod méně známými skalními labyrinty Ostrovských skal a Volských kamenů, ale taky citelnou ztrátu výšky.

Přímá cesta po rovině je asi o tři kilometry (nebo o hodinu) kratší, vede ovšem po silnici, na níž lze tak leda stopovat. Takže vyberte si… Záleží asi na čase stráveném v Tiských stěnách, hodina k dobru i za cenu chůze po asfaltu se při více než 20 km túře může hodit.

Obě varianty se spojují kousek před Hřebenovou boudu u křižovatky silnic ve vesničce Sněžník. Zde se nachází velké parkoviště, odkud berou Děčínský Sněžník útokem zástupy motorizovaných výletníků, kteří sem obvykle přijíždějí právě z prohlídky Tiských stěn. Ale to v pozdním podzimním ročním období nehrozí.

Hřebenová bouda pod Děčínským Sněžníkem

Hřebenová bouda pod Děčínským Sněžníkem

Výstup na Děčínský Sněžník

Výstup na Děčínský Sněžník

O to příjemnější může být posezení v Hřebenové boudě, která stojí tak akorát v místě, kde je v rámci souvislého přechodu z Tisé do Děčína čas na odpočinek a oběd.

Nejvyšší stolová hora

Děčínský Sněžník bývá často titulován jako nejvyšší stolová hora v Česku. To je však sporné, jelikož geomorfologové klasifikují Sněžník nikoli jako stolovou horu, ale jako ukloněnou kuestu. A například v Broumovských stěnách mají podobně utvářené kopce i větší nadmořské výšky. Pokud však Děčínský Sněžník nemá být stolovou horou, pak se jí určitě alespoň velmi podobá.

Zdolání Děčínského Sněžníku od Hřebenové boudy je záležitostí opravdu velmi jednoduchou. Převýšení 130 m na dva kilometry je možné realizovat buď v celé délce po asfaltové silničce, nebo v horní polovině po kamenité stezce proplétající se skalnatým jihovýchodním okrajem vrcholové plošiny. Obě trasy se potkávají u rozhledny, resp. výletní restaurace na vrcholu.

Vrcholové plato na Děčínském Sněžníku

Vrcholové plato na Děčínském Sněžníku

Rozhledna na Děčínském Sněžníku je skutečnou ozdobou hory a patří mezi nejstarší a nejhezčí stavby svého druhu v Čechách. Původně to byla geodetická věž I. řádu sloužící pouze zeměměřičům, záhy po vybudování v roce 1865 ji však začali využívat i výletníci. Za příznivé dohlednosti je z ní rozhled přímo fantastický.

Další malebná vyhlídková místa jsou rozseta po okrajích vrcholové plošiny, kde se pískovcové skály lámou a terén spadá příkře dolů. Nejznámější je Drážďanská vyhlídka na severozápadě u příjezdové silničky. Co je možné z ní spatřit, napovídá samotný název hezké a vyhledávané lokality.

Ferraty a zoologická zahrada

Většina svátečních výletníků se od rozhledny vrací zpět k Hřebenové boudě. Nejrychlejší přesun nabízejí v létě oblíbené koloběžky. Kdo chce však pokračovat dál do Děčína, musí na zábavný adrenalin zapomenout a vzít zavděk méně širokou cestičkou mezi pokroucenými kmeny bříz a jeřábů. Ta nejdříve zvolna klesá po ukloněném svahu kuesty, od rozcestí Pod Koňskou hlavou nabírá spád a rychle zmenšuje více než 600 m převýšení mezi vrcholem Sněžníku a hladinou Labe v Děčíně.

Masiv Děčínského Sněžníku od východu

Masiv Děčínského Sněžníku od východu

Objevující se domy děčínských místních částí Nová Ves a Čechy ještě zdaleka neznamenají blížící se konec putování. V cestě stojí protáhlý hřbet Pastýřské stěny, na který je třeba nečekaně vystoupat. Odměnou jsou hezké zpětné pohledy na celý masív Sněžníku z několika menších skalních vyhlídek.

Terén posledního úseku má již charakter městského lesoparku. Červená značka míří k romantické výletní restauraci Nebíčko na impozantním východním ukončení Pastýřské stěny nad řekou Labe. Skalní útes nabízí skvělou podívanou ze stometrové výšky na Děčín a taky kvalitní ferratový park se 14 druhy cest různé obtížnosti.

Oblíbeným místem v lesoparku Pastýřské stěny je i nevelká zoologická zahrada. Otevřeno mívá po celý rok. Pokud zbude v krátkém podzimním dni ještě čas, nenechte si její prohlídku ujít.

Může se hodit

Mapa
1 : 50 000 KČT č. 12 – NP České a Saské Švýcarsko

Itinerář trasy
Tisá – Tisá, skalní náměstí; 0,5 km – Tisá, tur. chata; 2 km – Ostrov; 5 km – Hřebenová bouda; 9 km – Děčínský Sněžník; 11 km – Pod Koňskou hlavou; 13,5 km – Pastýřská stěna; 20,5 km – Děčín; 22 km. V celé délce červená tur. značka.

Jak se tam dostat
Do Tisé jezdí pouze jedna autobusová linka, a to z Ústí nad Labem. Frekvence spojů je docela častá. Z Děčína se tam lze dostat s přestupem v Libouchci.

Do Sněžníku jezdí autobus z Děčína pouze o víkendech.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Vajgly, plechovky, kapesníčky. Ze Sněžky odnesli přes metrák odpadků

Jarní akce Ukliďme Sněžku a pod Sněžkou se zúčastnily 27. dubna 2019 desítky...

Jarní akce Ukliďme Sněžku a pod Sněžkou se o víkendu zúčastnily desítky dobrovolníků, kteří sesbírali asi 125 kilogramů...

Na co zírá mašinfíra: Trať na Vysočině pro turisty i dřevo napadené kůrovcem

Motorová lokomotiva T212.0586 společnosti Railway Capital v čele výletního...

V dnešním díle oblíbeného seriálu se vypravíme na pomezí jižní Moravy a Vysočiny. Projedeme se po trati, které už zněl...

Javoříčské jeskyně jsou delší, než se předpokládalo. Mají šest kilometrů

Pohled na Dóm gigantů, který je největším prostorem návštěvnických tras...

Důkladné přeměření známých chodeb Javoříčských jeskyní ukázalo, že jsou o dva kilometry delší, než se dosud uvádělo....

Najdete na iDNES.cz