Chci se zapsat do Guinessovy knihy rekordů, říká vozíčkář

aktualizováno 
Dobýt severní pól nebo vystoupit na nejvyšší vrchol světa osmnáctiletý Dušan Petřvalský nedokáže. Brání mu v tom velmi podstatný handicap - je na vozíku. I s ním se však přece jen něco zdolat dá, třeba přejet napříč Českou republikou. Odvaha k ujetí šesti set kilometrů Petřvalskému neschází, má kamarády, kteří ho na cestě doprovodí.

Co mu chybí jsou peníze. Teď má na účtu asi pět tisíc korun našetřených z kapesného, k cestě však potřebuje několikanásobně víc.
"Možná je to bláznivý nápad, ale chci na sebe a mně podobné lidi trošku upozornit. Navíc mi za chvíli začínají prázdniny a nevidím důvod, proč je nevyužít k poznání Čech, Moravy a Slezska a k případnému zápisu do Guinessovy knihy rekordů," zdůvodňuje svůj záměr student obchodní školy pro tělesně postiženou mládež v Brně na Kociánce.
Jako jeden z mnoha studentů se do specializovaného zařízení dostal před dvěma lety. Rok poté, co jej lékaři a rehabiltační pracovníci dávali dohromady po vážné dopravní nehodě. Před třemi lety jej o Velikonocích mezi vesnicemi poblíž Ždánic srazil na silnici neznámý řidič. Náraz mu zlomil páteř a tak se po několikaměsíčním léčení musel smířit s tím, že už chodit nebude. "Měl jsem štěstí na lidi, kteří byli kolem mě. Moc mi pomohli se smířit. Musel jsem ale začít přemýšlet jinak, než dřív. Už jsem se nemohl vyučit a hledat si práci jako kterýkoliv z mých vrstevníků. Byl jsem nucen jít tam, kde jsou na vozíčkáře připraveni a tak jsem začal studovat účetnictví na Obchodní škole na Kociánce," vzpomíná Petřvalský.
K cestě napříč republikou ho vyzvali kamarádi. Vědí, že má Petřvalský dobrou fyzickou kondici, protože hodně sportuje. Doprovodí ho společně s několika terapeuty v autě, kde bude mít mladík náhradní vozík, jídlo, oblečení a stan. "Fyzioterapeuti by měli po čas cesty dohlížet, jestli jsem v pořádku a všechno zvládám," podotýká Petřvalský.
Trasa začíná na západě Čech a měří šest set kilometrů. "Startovat chci v městečku Velká Hleď sebe. Vybral jsem si ho, protože mi imponuje svým názvem. Myslím si, že by se měl každý občas podívat sám na sebe, vyzkoušet, co dokáže, nesmířit se s daným stavem. Já chci být vozíčkář, který se pokusí sobě i ostatním dokázat, že jsem schopný se samostatně rozhodovat, sportovat a cestovat navzdory osudu," říká mladík.
Z velké Hleď sebe hodlá jet přes menší vesnice a městečka do Stříbra, Příbrami a Sedlčan. Odtud pak do Světlé nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem přes Prostějov až na sever Moravy a do cíle ve Frýdku-Místku. To vše za pouhých sedm srpnových dní. "Byl bych moc rád, kdyby se mi podařilo v lidech probudit zájem o podobné akce. Příští rok by nás mohlo vyjet víc a třeba na jinou trasu," dodává Petřvalský.


Spojení na Dušana Petřvalského
e-mail: petrvalsky@atlas.cz
číslo konta: 10 23 28 007/27 00

Mapa České republiky s vyznačenou trasou.

Dušan Petřvalský se připravuje na týdenní putování.

Dušan Petřvalský se chystá vyrazit na cestu 21. srpna

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Další z rubriky

Javoříčské jeskyně jsou delší, než se předpokládalo. Mají šest kilometrů

Pohled na Dóm gigantů, který je největším prostorem návštěvnických tras...

Důkladné přeměření známých chodeb Javoříčských jeskyní ukázalo, že jsou o dva kilometry delší, než se dosud uvádělo....

Nádherná příroda Brna těsně u paneláků. Bobrava vás dovede i za pivem

Cihlový most u Spáleného mlýna

V těsném sousedství brněnských paneláků a plechových firemních skladů objevíte poklidnou přírodní oázu s přijatelným...

Nářez pro opravdové vodáky. Některé úseky Ploučnice nic v Česku nepřekoná

Projetí Pekelného jícnu je jednou z největších vodáckých atrakcí u nás.

Řeka Ploučnice se z vodáckého hlediska vymyká všem ostatním tokům u nás. Nejprve protéká unikátním skalním tunelem a...

Najdete na iDNES.cz