Český výletník: V Pardubicích mají nádherné mlýny, které teď melou kulturu

Vždycky když je vidím, vzpomenu si na ten poněkud zvláštní název alba slavných R.E.M. – Automatic for the People. Automat pro lidi. Pardubické Winternitzovy automatické mlýny navržené Josefem Gočárem vypadají jako hrad na soutoku Chrudimky a Labe. Před pár měsíci otevřely jako kulturní centrum.

Ještě před pár lety ty mlýny opravdu mlely obilí, i když vypadají jako nějaká dávná památka z Babylonu. A oblouku s můstkem, který na budově každého upoutá, se prý opravdu říká Ištařina brána.

Automatické mlýny v Pardubicích jsem prvně viděl v seriálu Šumná města Davida Vávry před 20 lety, pak jako zjevení na procházce městem a nedávno jsem tam byl dvakrát po sobě i uvnitř. Kamarád Filip Huml tam dělá kreativního ředitele.

Automatické mlýny koupil architekt Lukáš Smetana a dnes v nich sídlí dvě galerie (GAMPA – Galerie města Pardubic + Gočárova galerie), kavárna Gočár, vzdělávací centrum v úplně nové budově, střešní bar, multifunkční sál a nelze opomenout malé nádvoří, kde se konají festivaly nebo vánoční trhy. A určitě jsem na něco zapomněl.

Pohled na areál ještě před rekonstrukcí od mostu přes Chrudimku. Nízké budovy vpravo zmizely.

Takže je to fakt „for the people“. Tak abych nezapomněl, vrátím se k symbolu celé budovy, tomu obloukovému můstku, do kterého mě Filip vzal. Uvnitř byla pouze chodbička, jedna židle s kamerou, nic extra, Ale mně k dojmu stačilo, že jsem byl v TOM můstku. Můstku, který spojuje vlastní budovu a tu dál od řeky, což je silo, jež bývalo naplněné obilím.

Výsypky obilí jsou stále patrné dole v přízemí. Nepraštěte se do hlavy, až půjdete do infocentra. Můj oblíbený David Vávra o mlýnech řekl, že je postavil „kníže českého kubismu Gočár“ a nazval je „mlynářským hradem“.

Perníkový Speicherstadt

Notovali jsme si s Filipem v tom, že tyto mlýny, co teď melou kulturu, nám vlastně připomínají opravené červené cihličkové budovy někde v Liverpoolu nebo doky a Speicherstadt – město skladů v Hamburku.

Rekonstrukce mlýna nebyla jednoduchá. Třeba uvnitř je ponechaná pětipatrová dřevěná konstrukce, ve které byla umístěna vlastní technologie. Jenže podle hasičů u nás tak vysoká dřevostavba být nesmí. Proto dřevo muselo být nejprve prohlášeno za výstavní artefakt a pak mohlo zůstat. Češi vymyslí všechno.

Na zdi zůstaly skluzavky pro pytle jako ozdobný prvek.

Něco z mlynářské technologie pořád zbylo. Nejviditelnější jsou skluzavky na pytle s moukou, přilepené ke zdi budovy. Zdejší „městská legenda“ říká, že mají na svědomí dva smrťáky, protože když to chlapi pro zábavu sjížděli, něco jim tam utrhlo hlavu. Ve vstupní hale galerie je ponechaná původní elektrická turbína a transmise, nějaké železné tyče a nad nimi tabulky jako „Míchárna“, aby dělníci věděli, co se tou tyčí ovládá.

Dneska je to svérázné doplnění galerijní instalace. Kdo byl ve mlýnech před opravou, nepozná to tam. Bývalo tam temné nádvoří, zatímco dnes se tam otevírá náměstíčko a volný prostor směrem na východ k domkům pardubického předměstí.

Na náměstíčku si hrají děti. Je tam pro ně zanechaná hromada dřevěných prkýnek a špalíků jako cihliček. Mohou si z nich postavit vlastní malé Automatické mlýnky.

Kino se zeměkoulí

Vedle mlýnů architekt Zdenek Balík postavil budovu vzdělávacího centra se záměrnou rzí v barvě těch cihel. O ní se vypráví další historka, a to že pan architekt místo modelu vzal dvě ruličky toaleťáku, na ty postavil cihlu a řekl, že takhle to bude vypadat. A taky to tak vypadá.

Uvnitř je v jednom ze sálů unikátní prostorová promítací plocha ve tvaru několik metrů vysoké zeměkoule, zavěšené nad zemí. Byli jsme tam v době, kdy koule „spala“ a žádný film tam neběžel. Nicméně stejně jsem si mohl udělat lepší představu o vzdálenostech na Zemi než z běžných map.

Vrcholem je samozřejmě střešní bar a vyhlídka na celé Pardubice a Kunětickou horu. Bar na věžičce mlýnů s charakteristickým cimbuřím se určitě stane Mekkou všech posh a chic vymetačů pardubických večírků.

Místo dvou bytů na Vinohradech mám mlýny

Rozhovor s Lukášem Smetanou, architektem, podnikatelem a majitelem pardubických Automatických mlýnů. Lukáš Smetana vypráví v rozhovoru pro iDNES.cz, že o existenci pardubických Gočárových mlýnů před jejích koupí vůbec nevěděl.

Architekt Lukáš Smetana

Jak jste se vlastně ke koupi mlýnů dostal?
Na to, že se areál prodává, mě upozornil architekt Zdenek Balík z Pardubic. Spolupracovali jsme spolu na pár projektech. On věděl, že jsem podnikal v rámci výstavby bioplynových stanic, což jsem utlumil a hledal jsem nějakou novou příležitost. Uvažoval jsem také o koupi dvou bytů na pražských Vinohradech a místo nich mám mlýny.

Kulturní centrum ve mlýnech, jaké vidíme dnes, odpovídá vaší původní představě, nebo se postupně změnila?
My jsme to kupovali od mlynářů a blízko centra Pardubic, když v areálu skončila výroba mouky, tak se areál proměnil v rozsáhlý brownfield. Chtěli jsme vybudovat něco multifunkčního, a to se povedlo. Spolupracoval jsem i s krajem a městem. V tom je ten projekt unikátní, že se spojil veřejný a soukromý sektor, abychom společně opravili národní kulturní památku.

Při koupi se uplatnila i jakási numerologie, jak jsem slyšel vyprávět. Vy jste nabídl částku rovnající se údaji o narození vašeho dítěte?
My jsme do toho hodlali investovat částku rovnající se číslu vycházejícího z data narození našeho syna. Mlynáři to prodávali za 25 milionů korun. Já byl nadšený, že na serveru Sreality se něco tak velkého prodávalo za relativně nízkou částku. Když ale kupujete opuštěný areál, musíte se seznámit s technickým stavem. Součástí nabídky byla povinná prohlídka areálu. Až pak jste se mohli zúčastnit výběrového řízení. Když jsem při prohlídce viděl díry ve stropě a velké provozní náklady, tak jsem se rozhodl nabídnout částku nižší. Nenapadlo mě nic lepšího, než napsat datum narození syna. Narodil se 27.11. 2014, nabídli jsme tedy 20 141 127 korun.

Automatické mlýny jsou známou a legendární stavbou. Kdy jste je viděl prvně a jak na vás působily?
Já nejsem z Pardubic, pocházím z Pacova, v Praze jsem měl architektonický atelier a do Pardubic jsem jezdil jen za kamarádem na pivo. Mlýny jsem před koupí vůbec neznal. Můj prvotní záměr nebyl vybudovat kulturní centrum, ale pak se ukázalo, že je to nejlepší cesta.

A původní záměr byl?
Komerční, že by tam byly třeba kanceláře. Ani jsem nevěděl, že na budovu mlýnů mohu získat dotace. I přesto jsem do toho šel. Mně přišlo zajímavé, že se tak rozsáhlé území prodává za tak nízkou cenu a v tom jsem viděl příležitost. Když to makléři inzerovali, tak brali ten památkový statut jako černého Petra. Především inzerovali hodně skladovacích prostor a garáží a neviděli potenciál celého areálu.

Areál ještě není dostavěný, zbývá uzavřít náměstí u mlýnů. Co bude dál?
Mám zpětnou vazbu od veřejnosti, jak ten areál vnímá. Lidé jsou tam spokojení, ale já sám jsem přesvědčený, že to začne fungovat dobře, až se dostaví druhá etapa, kdy její součástí budou i byty a restaurace.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Pohled na Chrám svatého Víta z ulice U Prašného Mostu. V popředí je Císařská...

VIDEO Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu,...

Český výletník: Štamgasti na Rejvízu na vás budou civět i z dřevěných židlí

Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner...

VIDEO Seriál Vždycky rád říkám, že Rejvízu se v horské romantice vyrovná akorát známější Jizerka v Jizerských...

Český výletník: Zvláštní výlet. Běžel jsem Vysočinou od hejkala k broučkovi

Čerstvě zasněžená cesta mezi Medlovem a Paseckou skalou

Seriál Na startu mi zamával zasněžený hejkal, tedy skulptura Michala Olšiaka, na konci Jan Karafiát a...

Český výletník: Recept na třináctý pramen Karlových Varů chtěla i StB

Obří poutač na Návštěvnické centrum Becherovky na karlovarské ulici.

Ke Karlovým Varům kromě vřídla, Rusů a oplatek neodmyslitelně patří i Becherovka. A když...

Český výletník: Chvíli jsem byl za vodou. Plavba luxusní jachtou po Vltavě

Přístaviště v Českém Vrbném, kde kotví loď Margharita (v popředí).

Ještě před nedávnem jsem nevěděl, že Vltava mezi Hlubokou a Českými Budějovicemi je frekventovanou...

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

KVÍZ: Jaké jsou vaše tábornické znalosti?

Nepohodlí, komáři a mokro v botách, ale také velká legrace a zážitky na celý život. Možná, že dnes už dáváte přednost spíš pohodlí hotelů a all inclusive služeb, ale většina z nás má nějaké vzpomínky...

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

25. června 2025  6:59

Skvělá dovolená v Polsku. Viselská kosa má čistou vodu a unikátní klima

Země mezi dunami – tak byla označována polská Viselská kosa. Dříve ji obývala jen hrstka rybářů, která bojovala o živobytí s mořem. Dnes je kouzelnou destinací pro ozdravnou dovolenou a místem, kde...

25. června 2025

Balaton v potížích. Maďarské moře trápí nezvykle rychlý úbytek vody

Letní prázdniny ještě ani nezačaly a největší maďarské jezero hlásí velký problém. Podle posledního měření je hladina vody nezvykle nízká a v nejbližší době situaci pravděpodobně ještě zhorší horké...

24. června 2025  14:36

Národní parky v Británii nechrání krajinu před lidmi, ale pro lidi

S národními parky to ve Spojeném království mají trochu jinak. Nevnímají je jako uzavřená a nedotčená území, soubory velkoplošných chráněných rezervací, ale spíš jako scénicky mimořádnou krajinu,...

24. června 2025

Hodně dětí žije na neutrál, nevědí, co je vášeň. Učitel tráví volno na trecích

Premium

Miluje treky, ale zároveň nemá potřebu utíkat ze zaměstnání. Kombinace běžného života a sedmidenních až čtrnáctidenních treků, kdy je vytržen z reality všedních dní, mu vyhovuje. Kde zažil...

24. června 2025

KVÍZ: Jaké jsou vaše tábornické znalosti?

Nepohodlí, komáři a mokro v botách, ale také velká legrace a zážitky na celý život. Možná, že dnes už dáváte přednost spíš pohodlí hotelů a all inclusive služeb, ale většina z nás má nějaké vzpomínky...

vydáno 24. června 2025

ROH plánovala volný čas i dovolené. Podívejte se, jak to Češi prožívali

Rekreace a zájezdy ROH byly za minulého režimu pro mnoho pracujících občanů jedinou příležitostí, jak jednou či dvakrát za rok dát vale úmorné dřině v továrnách, zapomenout na píchačky a plnění norem...

23. června 2025

Šumava pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Jedno z našich nejrozlehlejších pohoří se rozprostírá v délce přibližně 120 kilometrů na pomezí Čech, Bavorska a Horního Rakouska. Odpradávna byla Šumava krajem hlubokých a těžko přístupných lesů a...

23. června 2025

Když je černý, bojuj, když hnědý, lehni si. A bílého pros o život. Zoolog o střetu s medvědy

Premium

V Česku medvědi trvale nežijí už více než sto let, zato ze sousedního Slovenska o nich slyšíme každou chvíli. Člověk není medvědí kořist, proto bychom před medvědem neměli v panice utíkat, abychom...

22. června 2025

Vygeneruje 14 miliard korun ročně. Obrův chodník teď ničí turisté mincemi

Proto, abyste se sem do roka vrátili. Jindy to má přinést štěstí, lásku či peníze. Důvodů, proč lidé házejí mince drobné hodnoty do fontán, hradních studní nebo zamřížovaných propadlišť, existuje...

22. června 2025

Na co zírá mašinfíra: Když Jeník táhl Ušatou z Poříčan do Nymburka

S dnešním Mašinfírou se opět podíváme do Čech. S Brejlovcem Východočeské dráhy se jménem Jeník se projedeme po trati, která spojuje takzvanou Pravobřežku s koridorem z Pardubic. Trať 060 Poříčany –...

22. června 2025

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.