Český výletník: V Pardubicích mají nádherné mlýny, které teď melou kulturu

Vždycky když je vidím, vzpomenu si na ten poněkud zvláštní název alba slavných R.E.M. – Automatic for the People. Automat pro lidi. Pardubické Winternitzovy automatické mlýny navržené Josefem Gočárem vypadají jako hrad na soutoku Chrudimky a Labe. Před pár měsíci otevřely jako kulturní centrum.

Ještě před pár lety ty mlýny opravdu mlely obilí, i když vypadají jako nějaká dávná památka z Babylonu. A oblouku s můstkem, který na budově každého upoutá, se prý opravdu říká Ištařina brána.

Automatické mlýny v Pardubicích jsem prvně viděl v seriálu Šumná města Davida Vávry před 20 lety, pak jako zjevení na procházce městem a nedávno jsem tam byl dvakrát po sobě i uvnitř. Kamarád Filip Huml tam dělá kreativního ředitele.

Automatické mlýny koupil architekt Lukáš Smetana a dnes v nich sídlí dvě galerie (GAMPA – Galerie města Pardubic + Gočárova galerie), kavárna Gočár, vzdělávací centrum v úplně nové budově, střešní bar, multifunkční sál a nelze opomenout malé nádvoří, kde se konají festivaly nebo vánoční trhy. A určitě jsem na něco zapomněl.

Pohled na areál ještě před rekonstrukcí od mostu přes Chrudimku. Nízké budovy vpravo zmizely.

Takže je to fakt „for the people“. Tak abych nezapomněl, vrátím se k symbolu celé budovy, tomu obloukovému můstku, do kterého mě Filip vzal. Uvnitř byla pouze chodbička, jedna židle s kamerou, nic extra, Ale mně k dojmu stačilo, že jsem byl v TOM můstku. Můstku, který spojuje vlastní budovu a tu dál od řeky, což je silo, jež bývalo naplněné obilím.

Výsypky obilí jsou stále patrné dole v přízemí. Nepraštěte se do hlavy, až půjdete do infocentra. Můj oblíbený David Vávra o mlýnech řekl, že je postavil „kníže českého kubismu Gočár“ a nazval je „mlynářským hradem“.

Perníkový Speicherstadt

Notovali jsme si s Filipem v tom, že tyto mlýny, co teď melou kulturu, nám vlastně připomínají opravené červené cihličkové budovy někde v Liverpoolu nebo doky a Speicherstadt – město skladů v Hamburku.

Rekonstrukce mlýna nebyla jednoduchá. Třeba uvnitř je ponechaná pětipatrová dřevěná konstrukce, ve které byla umístěna vlastní technologie. Jenže podle hasičů u nás tak vysoká dřevostavba být nesmí. Proto dřevo muselo být nejprve prohlášeno za výstavní artefakt a pak mohlo zůstat. Češi vymyslí všechno.

Na zdi zůstaly skluzavky pro pytle jako ozdobný prvek.

Něco z mlynářské technologie pořád zbylo. Nejviditelnější jsou skluzavky na pytle s moukou, přilepené ke zdi budovy. Zdejší „městská legenda“ říká, že mají na svědomí dva smrťáky, protože když to chlapi pro zábavu sjížděli, něco jim tam utrhlo hlavu. Ve vstupní hale galerie je ponechaná původní elektrická turbína a transmise, nějaké železné tyče a nad nimi tabulky jako „Míchárna“, aby dělníci věděli, co se tou tyčí ovládá.

Dneska je to svérázné doplnění galerijní instalace. Kdo byl ve mlýnech před opravou, nepozná to tam. Bývalo tam temné nádvoří, zatímco dnes se tam otevírá náměstíčko a volný prostor směrem na východ k domkům pardubického předměstí.

Na náměstíčku si hrají děti. Je tam pro ně zanechaná hromada dřevěných prkýnek a špalíků jako cihliček. Mohou si z nich postavit vlastní malé Automatické mlýnky.

Kino se zeměkoulí

Vedle mlýnů architekt Zdenek Balík postavil budovu vzdělávacího centra se záměrnou rzí v barvě těch cihel. O ní se vypráví další historka, a to že pan architekt místo modelu vzal dvě ruličky toaleťáku, na ty postavil cihlu a řekl, že takhle to bude vypadat. A taky to tak vypadá.

Uvnitř je v jednom ze sálů unikátní prostorová promítací plocha ve tvaru několik metrů vysoké zeměkoule, zavěšené nad zemí. Byli jsme tam v době, kdy koule „spala“ a žádný film tam neběžel. Nicméně stejně jsem si mohl udělat lepší představu o vzdálenostech na Zemi než z běžných map.

Vrcholem je samozřejmě střešní bar a vyhlídka na celé Pardubice a Kunětickou horu. Bar na věžičce mlýnů s charakteristickým cimbuřím se určitě stane Mekkou všech posh a chic vymetačů pardubických večírků.

Místo dvou bytů na Vinohradech mám mlýny

Rozhovor s Lukášem Smetanou, architektem, podnikatelem a majitelem pardubických Automatických mlýnů. Lukáš Smetana vypráví v rozhovoru pro iDNES.cz, že o existenci pardubických Gočárových mlýnů před jejích koupí vůbec nevěděl.

Architekt Lukáš Smetana

Jak jste se vlastně ke koupi mlýnů dostal?
Na to, že se areál prodává, mě upozornil architekt Zdenek Balík z Pardubic. Spolupracovali jsme spolu na pár projektech. On věděl, že jsem podnikal v rámci výstavby bioplynových stanic, což jsem utlumil a hledal jsem nějakou novou příležitost. Uvažoval jsem také o koupi dvou bytů na pražských Vinohradech a místo nich mám mlýny.

Kulturní centrum ve mlýnech, jaké vidíme dnes, odpovídá vaší původní představě, nebo se postupně změnila?
My jsme to kupovali od mlynářů a blízko centra Pardubic, když v areálu skončila výroba mouky, tak se areál proměnil v rozsáhlý brownfield. Chtěli jsme vybudovat něco multifunkčního, a to se povedlo. Spolupracoval jsem i s krajem a městem. V tom je ten projekt unikátní, že se spojil veřejný a soukromý sektor, abychom společně opravili národní kulturní památku.

Při koupi se uplatnila i jakási numerologie, jak jsem slyšel vyprávět. Vy jste nabídl částku rovnající se údaji o narození vašeho dítěte?
My jsme do toho hodlali investovat částku rovnající se číslu vycházejícího z data narození našeho syna. Mlynáři to prodávali za 25 milionů korun. Já byl nadšený, že na serveru Sreality se něco tak velkého prodávalo za relativně nízkou částku. Když ale kupujete opuštěný areál, musíte se seznámit s technickým stavem. Součástí nabídky byla povinná prohlídka areálu. Až pak jste se mohli zúčastnit výběrového řízení. Když jsem při prohlídce viděl díry ve stropě a velké provozní náklady, tak jsem se rozhodl nabídnout částku nižší. Nenapadlo mě nic lepšího, než napsat datum narození syna. Narodil se 27.11. 2014, nabídli jsme tedy 20 141 127 korun.

Automatické mlýny jsou známou a legendární stavbou. Kdy jste je viděl prvně a jak na vás působily?
Já nejsem z Pardubic, pocházím z Pacova, v Praze jsem měl architektonický atelier a do Pardubic jsem jezdil jen za kamarádem na pivo. Mlýny jsem před koupí vůbec neznal. Můj prvotní záměr nebyl vybudovat kulturní centrum, ale pak se ukázalo, že je to nejlepší cesta.

A původní záměr byl?
Komerční, že by tam byly třeba kanceláře. Ani jsem nevěděl, že na budovu mlýnů mohu získat dotace. I přesto jsem do toho šel. Mně přišlo zajímavé, že se tak rozsáhlé území prodává za tak nízkou cenu a v tom jsem viděl příležitost. Když to makléři inzerovali, tak brali ten památkový statut jako černého Petra. Především inzerovali hodně skladovacích prostor a garáží a neviděli potenciál celého areálu.

Areál ještě není dostavěný, zbývá uzavřít náměstí u mlýnů. Co bude dál?
Mám zpětnou vazbu od veřejnosti, jak ten areál vnímá. Lidé jsou tam spokojení, ale já sám jsem přesvědčený, že to začne fungovat dobře, až se dostaví druhá etapa, kdy její součástí budou i byty a restaurace.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: V Losinách dělají ruční papír stejným způsobem přes 400 let

Ruční papírna ve Velkých Losinách. Několikapatrové mansardy má dům proto, že se...

Jako člověka, který vyrostl ve Štětí s nejmodernější papírnou, mě přirozeně papír a jeho výroba...

KVÍZ: Znáte bizarní Česko? Nejlepší čtenáři od nás získávají knihu

Ještěd

Česká republika má spousty krásných a unikátních lokalit, které většina turistů opravdu moc dobře...

Český výletník: Když sochy hrají golf. Zkuste si netradiční stezku v Praze

Plastika „Sirius“ Lukáše Raise z leštěných ocelových trubek na golfovém hřišti...

VIDEO Golfové hřiště v Praze-Hostivaři je zároveň originální sochařskou galerií a jednou měsíčně nabízí...

Český výletník: Labe a Orlice mají sex v Salonu republiky

Erotická socha Milenci je alegorií soutoku Orlice a Labe.

VIDEO V parku na soutoku Labe a Orlice v Hradci Králové se „miluje“ nejerotičtější české sousoší –...

Český výletník: prošel jsem se po nejlepším městě pro život

Konkurence prorokovala Jurečku nízkou návštěvnost, protože tam prý je chladná...

Seriál Říčany vycházejí už několikátý rok po sobě v anketě jako město, kde je největší kvalita života....

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  19.7 17:05

Procestovali jsme na pohodu Balkán po kempech. Tamní ceny nás ohromily

V dubnu jsme dva týdny putovali po východním Srbsku, druhou půli června jsme zase strávili na cestách kontinentálním Chorvatskem i sousední Bosnou a Hercegovinou. Totéž jsme absolvovali také loni....

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší jihokorejskou horu ničí polévka. Park vyhlásil ramenu boj

Je působivou štítovou sopkou, v kráteru na jejím vrcholku se rozprostírá jezero s poetickým názvem „Místo, kam chodí pít bílí jeleni“. Jenže nejvyšší jihokorejská hora Halla-san bojuje s docela...

17. července 2024

Chodící kameny a nekonečná bouře. Tyto přírodní fenomény vás ohromí

Příroda kolem nás je nevyčerpatelným zdrojem překvapení. Byť za fenomény pohybujících se balvanů, svítícího moře nebo zpívajících pouští stojí racionální vědecká vysvětlení, udivovat nás tyhle...

20. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  19.7 17:05

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Davy a peníze, nebo spořádaná návštěva? Jak se řeší problém jménem overturismus

Premium

Když jsem nedávno přišla na náměstí u fontány di Trevi v Římě, zatajil se mi dech. Architektura za to však nemohla. Slavné barokní dílo bylo obsypáno hlučnými turisty, ve vzduchu se třepotaly stovky...

18. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...