Výlety za unikátními rozhlednami. Podívejte se na Česko z ptačí perspektivy

  • 5
Česká republika je zemí turistů i rozhleden. Skutečně jich máme spoustu – a jakých! Některé jsou hodně staré, jiné se narodily před pár lety, také se liší tvarem i výškou. Těšme se, že až pomine nouzový stav, užijeme si pohledy na krásy naší země z ptačí perspektivy.

Zámecká vyhlídka

Červená věž zdobí park u zámku Čechy pod Kosířem.

Kde hledat malebnou vesničku Čechy pod Kosířem? Nenechte se zmást a jeďte na Hanou. V obci se nachází klasicistní zámek stejného jména, který je spojený se šlechtickým rodem Silva-Tarouca.

Mezi přátele zámeckého pána patřil svého času i Josef Mánes, který tu často pobýval. Dost možná i on se díval na okolí zámku a parku z romantické pseudogotické Červené věže.

Dnes je návštěva této rozhledny součástí komentované prohlídky parku, která vás nasměruje i do Mánesova altánku, v němž najdete minigalerii tohoto slavného umělce. Více najdete ZDE.

Mandloňovou stezkou

Tato rozhledna stojí na okraji mandloňového sadu.

Moravské město Hustopeče se rozkládá mezi Brnem a Břeclaví. Milovníci vína si tu přijdou na své a ti ostatní si užijí jedinečnou krásu mandloňové stezky, dlouhou asi devět kilometrů.

Nebo sem vyrazte na kole. Cílem putování se stane hustopečský Starý vrch s rozhlednou, která byla otevřena v roce 2012. Stojí na okraji mandloňových sadů, jež jsou nejen naším, ale i středoevropským unikátem. Dostanete se do výšky asi tří set metrů nad mořem, samotná rozhledna měří přes sedmnáct metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12,6 metrů.

Kdybyste si chtěli cestou odpočinout, žádný problém, na cestě potkáte altán u Předního rybníka a ještě několik dalších posezení. Více najdete ZDE.

Výlet za Jurkovičem i za Jiráskem

Jiráskovu chatu s rozhlednou najdete na vrchu Dobrošov u Náchoda

Také Náchodsko, turistická oblast Kladského pomezí, potěší milovníky rozhleden. Díky Klubu českých turistů a architektovi Dušanu Jurkovičovi tu nabízí pohled z výšky téměř stoletá Jiráskova chata s rozhlednou a restaurací.

Jméno dostala po spisovateli Aloisi Jiráskovi, vlastně se začala stavět na počest jeho sedmdesátých narozenin, a navrhl ji architekt známý svou láskou k lidové secesi.

Rozhlednu najdete na okraji osady Dobrošov ve výšce 624 metrů nad mořem a z ochozu vysokého pětadvacet metrů máte šanci vidět například Náchod, Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Jestřebí hory, ale také třeba polský národní park Stolové hory a jiná kouzelná místa.

Chcete pomoci? Jiráskova chata sice přečkala bez úhony druhou světovou válku, ale zub času se na ní už podepsal. Zapojit se do veřejné sbírky na její revitalizaci můžete i vy. Více najdete ZDE.

Krabička od sirek

Z městečka Boží Dar je to k rozhledně asi šest set metrů.

Kouzelné městečko Boží Dar si vybaví nejen děti v souvislosti s dopisy Ježíškovi (lepší adresa, kam si před Vánoci napsat o dárky, asi neexistuje) a také se zimními sporty. Mezi námi, Ježíškovu cestu můžete s dětmi absolvovat kdykoliv v roce, dokonce i s těmi v kočárku, ovšem na zdejší rozhlednu Boží vyhlídka se vypravte od jara do podzimu.

Najdete ji přímo nad městem u horní stanice lyžařského vleku za hotelem Praha. Subtilní stavba stojí ve výšce 1 099 metrů, měří osm metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce pěti metrů.

Rozhledna je zajímavá hlavně svým designem, skutečně připomíná krabičku od sirek. Za hezkého počasí z ní uvidíte Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary, televizní vysílač na Klínovci nebo Špičák, což je druhý nejvyšší kopec Krušných hor. Více najdete ZDE.

Bez zavírací doby

Rozhledna Špulka s naučnou stezkou vznikla ve spolupráci 21 obcí.

Když zástupci malých obcí na Benešovsku dali hlavy dohromady, jak tento mikroregion zpropagovat, zrodil se nápad na vybudování rozhledny. A stalo se, takže vrch Březák u Lbosína už pár let zdobí elegantní Špulka, která nemá „zavíračku“. Je v nadmořské výšce 530 metrů, a když zdoláte 150 schodů, dostanete se ještě o třicet metrů výše.

Součástí areálu je naučná stezka s 21 panely (tip pro zvídavé – spočítejte si všechny vesnice zapojené do mikroregionu). Cestou můžete s dětmi složit hlavolam, uvázat si uzel, probudit přírodní zvonkohru nebo si na veřejném ohništi opéct buřtíky. Takže špekáčky s sebou! Více najdete ZDE

Na Salaš pro štěstí

Rozhledna Salaš se tyčí nedaleko Uherského Hradiště.

Naše putování za zajímavými vyhlídkami pokračuje neobvyklým tipem na rozhlednu Salaš u stejnojmenné obce, nedaleko Uherského Hradiště. Na svém pozemku ve výšce 366 metrů nad mořem ji nechal vybudovat soukromník, přesto je veřejnosti přístupná – a zdarma.

Stavba samotná je unikátem, určitě i vy poznáte, že se jedná o dvě do sebe zaklesnuté sedmičky, s vyhlídkovými plošinami ve výšce patnáct a dvacet metrů. Nabízí pěkné pohledy na okolní Chřiby, vidět byste měli i kostelní věže významného poutního místa Velehrad. Zda zahlédnete třeba i hrad Buchlov, slíbit nemůžeme, tam se musíte vydat osobně. Ostatně jinak těžko poznáte, zda od Buchlova opravdu „vietor veje“, jak se pěje ve známé lidovce. Více najdete ZDE.

V Praze za Doubravkou

Originální rozhledna Doubravka je jednou z ikon městské části Praha 14.

Když se řekne Praha, asi vás napadne Petřínská rozhledna nebo Žižkovská věž, ale ty přece zná každý. Až zase pojedete do naší metropole, vydejte se i do čtvrti Černý Most, kde na vás čeká rozhledna Doubravka. Od metra B se k ní dostanete nenáročnou procházkou.

Originální stavba vyrostla na kopci Horka v lesoparku Čihadla a k jejímu vrcholu s podestou ve výšce dvacet metrů vede 98 schodů. Chcete zajímavost? Jde o první veřejně přístupnou rozhlednu na území hlavního města od roku 1992, kdy byl dokončen žižkovský vysílač.

Návštěvu si zaslouží také proto, že koncem loňského roku ji poškodil požár a v rekordně krátkém čase došlo k její obnově.

V okolí je celá řada rybníků, takže se nabízí spojit výhledy do okolí s těmi, jež se zrcadlí na vodní hladině. Více najdete ZDE.