Český výletník: Štamgasti na Rejvízu na vás budou civět i z dřevěných židlí

Seriál
Vždycky rád říkám, že Rejvízu se v horské romantice vyrovná akorát známější Jizerka v Jizerských horách. Rejvíz je její moravskou obdobou. Láká na slavnou hospodu s vyřezávanými židlemi, dřevěnou architekturu a na rašelinné jezírko.
Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner...

Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner počátkem 20. století. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Usmívá se tam vyřezaný pán v obleku a s ulízanou ofinou jak z první republiky, panička s psíkem i blonďák s „osmdesátkovým“ výrazem Borise Beckera, a samozřejmě i další „typové“.

Penzion Rejvíz ve stejnojmenné vesnici v Jeseníkách se proslavil vyřezávanými židlemi s tvářemi štamgastů. Na unikátní nápad vyřezávat obličeje sousedů do dřeva přišel v roce 1910 člen rodiny zdejších hospodských Alfréd Brauner. Po desítkách let se dochovala jen část cenného souboru osmdesáti židlí.

V roce 2001 na dávnou tradici navázali noví porevoluční majitelé a vznikl druhý, moderní soubor s tvářemi současných návštěvníků, který se rozrostl už na čtyřicet židlí. Na první pohled se oba liší.

Vyřezání židle se svou podobiznou měl klient možnost si zaplatit a pak si mohl na „svou“ židli přednostně kdykoli sednout.

Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner počátkem 20. století.

Ty původní židle-tváře, z nichž část zůstala ve slavnostním salonku obloženém dřevem, jsou spíš bodrými karikaturami. Takoví Švejkové a Trautenberkové od pohledu. Nové tváře jsou realističtější a máte pocit, že se na vás upřeně dívají. Praxe byla taková, že každý host si „svoji“ židli musel zaplatit, ale pak měl zase právo si na ni kdykoli sednout. Takové permanentní vyřezané reservé.

Četl jsem na serveru Turistika.cz, že pořízení židle stálo (ještě kolem roku 2020) osm tisíc korun, ale jejich výroba už byla pozastavena.

Bohatá louka

Prvně jsem přišel na Rejvíz před deseti roky a přespal tam. Byl večer, seděl jsem opřený zády o opěradlo s obličejem slečny a jedl borůvkové knedlíky (ty jsou zdejší tradiční pochoutkou). Vzápětí dorazil šedovlasý chlapík odvedle se psem Hugem (jak na něj volal) na pivo. Připomínal mi tam jednu židli.

Penzion Rejvíz. Původně se jmenoval U Jezerního Pastýře.

Rejvíz v nadmořské výšce 780 metrů je nejvýš položenou obcí ve Slezsku. Ale chlubí se jinou architekturou. Na rozdíl od Jizerky, která se skládá z „pruhovaných“ roubenek, domy na Rejvízu vypadají s vyřezávanými ornamenty jak někde v Alpách.

Další rozdíl – Jizerka je rozptýlená na louce, Rejvíz převážně seřazený podél silnice. Na Rejvízu máte větší pocit civilizace. Je průjezdný, zatímco Jizerka je „slepá ulice“. Ale jinak se dají srovnat.

Zvláštní jméno Rejvíz mi sice vždycky připomene slovo rybíz, ale ono to pochází z němekého Reichwiesen – bohaté louky.

Jezerní pastýř Gill

Penzion Rejvíz s hlavami na židlích nesl dřív trochu zvláštní jméno „U Jezerního pastýře“. Odkazuje k nedalekému Velkému mechovému jezírku, vzdálenému dva kilometry. Cesta k mechovému jezírku je upravená po dřevěném haťovém chodníku a vypadala stejně už v devatenáctém století. Před touto přírodní zajímavostí dokonce mají pokladnu v dřevěné brance. Vstupné je jednak lidové (asi třicet korun) a pokladna byla stejně v zimě, když jsem tam teď dorazil, zavřená.

U Velkého mechového jezírka to vypadá trochu jako ve Skandinávii nebo na Sibiři.

Dívám se na informační tabuli, jak by rašeliniště vypadalo v létě. Jen na okamžik zapochybuji a zalituji, že jsem sem šel v nejchladnější době roku. Pak se zaraduji, že jsem tu zažil téměř atmosféru Skandinávie nebo Sibiře. Panuje tady až meditativní klid.

Někdy se do českých strašidelných pověstí přimotají bytosti, které do nich kulturně vůbec nepatří. Kdysi prý v místě Starého Rejvízu stálo město Hunohrad, taková Sodoma a Gomora, a městský pastýř tam pomáhal zabít nějakého misionáře. Pak se jednou rozlítil, že nedostal ke chlebu k svačině máslo, a ze zuřivosti začal do pecnu šlehat bičem. A to už bylo moc. Strhla se vichřice, pastýř byl proklet a musí okolím věčně bloudit do Soudného dne. Ale stal se dobrým duchem, „jezerním pastýřem“ mechového jezírka, který vládne trpaslíkům a spíš než do našich legend se hodí někam do Tolkiena.

Český Klondike

Z Rejvízu jsem šel z kopce do Zlatých hor. To jméno evokuje vůni dálek a romantiky. A taky že je to daleko. Město leží v nejodlehlejší části Jesenického výběžku. Zlato se tu těžilo a postavili tu repliku hornické osady se zlatonosnými mlýny. Jenže místní skanzen poškodila loňská povodeň. Naštěstí stavby neodnesla, a když jsem tam jako tulák Jack London scházel z hor, viděl jsem domky s velkými mlýnskými koly, jak z nějaké filmové pohádky.

Skanzen těžby zlata ve Zlatých Horách. Bohužel se vzpamatovává po poškození...

Ve Zlatých Horách se zlato těžilo povrchově ze sedimentů a pak se tavila ruda v peci. Město, které se německy jmenovalo půvabně Zuckmantel (česky něco jako „klepnutí na rudnou žílu“), tvoří hlavně podlouhlé historické náměstí, taková širší ulice. Mají tu honosný barokní kostel, jak se na zlatem obdařené město sluší a patří. Loni Zlaté Hory slavily 800 let, protože se připomínají v listině z roku 1224. Tak to jsem jim ještě stihl poblahopřát.

A pak tu mají ještě jednu speciální památku. Poutní kostel Panny Marie Pomocné v kopcích nad městem. Jel jsem tam kvůli nedostatku času večer autobusem, tma jako v pytli, a i starostlivý řidič se ptal, co tam budu proboha dělat, jestli jsem až takový náboženský fanatik?

Kostel uprostřed lesů byl osvětlený reflektory a na nebi moře hvězd, protože už jsem byl mimo světelný smog. Bylo zavřeno, ale stačil mi pohled přes mříž. Kostel má hranatou věž a zvláštní dvoukřídlou kolonádu. Vypadá, jako by přilétl ze Středomoří a jeho návštěva byla mystickým zážitkem, jaký víra poskytuje spíš v Itálii než u nás.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Zvláštní výlet. Běžel jsem Vysočinou od hejkala k broučkovi

Čerstvě zasněžená cesta mezi Medlovem a Paseckou skalou

Seriál Na startu mi zamával zasněžený hejkal, tedy skulptura Michala Olšiaka, na konci Jan Karafiát a...

Český výletník: Pořád mě tam posílají. Tak jsem šel do Prdele

Osada Prdel u Rapšachu měří jen asi 100 metrů a jsou tam jen asi tři domy....

Ne, nejde o fotomontáž splašené umělé inteligence. To místo skutečně existuje. Osada jménem Prdel....

Český výletník: Recept na třináctý pramen Karlových Varů chtěla i StB

Obří poutač na Návštěvnické centrum Becherovky na karlovarské ulici.

Ke Karlovým Varům kromě vřídla, Rusů a oplatek neodmyslitelně patří i Becherovka. A když...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Silueta Ještědu je snadno rozpoznatelná ze všech stran.

VIDEO Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i...

Český výletník: Vánoční ozdoba může vypadat jako hranolky z mekáče

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou má nádhernou sbírku vánočních...

Dokážete si představit, že by na stromečku visely mrakodrap a Socha svobody, chobotnice a mořská...

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Jeskyně nacisté zalili betonem, továrny a kryty v nich skryli před nálety

Kromě mnoha hrůz, které přináší každá válka, se za té druhé světové projevila nedaleko Brna i neúcta nacistů k přírodním krásám. V závěru bojů si vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli...

Krušné hory brzy zalije modravá vlna rozkvetlých šafránů. Podívejte se kde

Nejhezčími z prvních poslů jara jsou šafrány. Ty své květy otevřou ihned, jakmile roztaje sníh a do suché trávy se opře hřejivé slunce. Tehdy ožijí náporem výletníků známé šafránové louky u Lačnova...

Italům dochází trpělivost, za suvenýry z Etny můžete zaplatit majlant

Největší evropská sopka letos dala světu opět na srozuměnou, že je velmi aktivním vulkánem. Senzací rozzářeného sopečného kužele a lávových proudů plazících se po zasněžených úbočích k sobě přitáhla...

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025

Natírání těla máslem, rozbití lebky jako ceremoniál. Jak probíhá indický pohřeb

Premium

Jak končí život ve Váránasí? Na březích řeky Gangy tam planou ohně, zní mantry a snáší se voňavý prach. Ráno na břehu Gangy je klidné, i když plné lidí. Je v oparu a oranžové, jak svítí slunce skrze...

17. března 2025

VIDEO: V Brazílii vykáceli kus deštného pralesa kvůli klimatické konferenci

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30....

17. března 2025  14:35

Dodávkou s dětmi. Návštěva španělských dolů je jako výlet na Mars

Pokud někdy zatoužíte uvidět skutečně červenou řeku, měli byste se vypravit do jihozápadního koutu Španělska. Provincií Huelva tam protéká Rio Tinto. Magicky zbarvený vodní proud se prodírá mezi...

17. března 2025

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

16. března 2025

Jak se babička Gatewoodová stala legendou dálkové pěší turistiky

Frázi, že věk je jenom číslo, slýcháváme často. Ne každý ji dokázal proměnit ze slov ve skutečnost právě tak názorně jako paní Gatewoodová. Dáma, před jejímž odhodláním nelze než uctivě smeknout,...

16. března 2025

KVÍZ: Poznáte nádraží v Česku z pohledu mašinfíry?

Dnešní kvíz vás provede po některých nádražích a železničních stanicích v Česku. Vaším úkolem bude poznat tyto zastávky z pohledu, který vidí mašinfíra. Díky nápovědám pro vás určitě nebude problém...

vydáno 15. března 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  14.3 23:52

Jeskyně nacisté zalili betonem, továrny a kryty v nich skryli před nálety

Kromě mnoha hrůz, které přináší každá válka, se za té druhé světové projevila nedaleko Brna i neúcta nacistů k přírodním krásám. V závěru bojů si vybrali pětici jeskyní v Moravském krasu, kde chtěli...

14. března 2025  5:15

Italům dochází trpělivost, za suvenýry z Etny můžete zaplatit majlant

Největší evropská sopka letos dala světu opět na srozuměnou, že je velmi aktivním vulkánem. Senzací rozzářeného sopečného kužele a lávových proudů plazících se po zasněžených úbočích k sobě přitáhla...

14. března 2025