Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

aktualizováno 
Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem jeden z nich. Inspirovali jsme se Knihou o Jizerských horách Miloslava Nevrlého. Hledání pomníčků je takový předchůdce geocachingu. Pokusím se tento fenomén vysvětlit i těm, kteří ho neznají.

Žulový kříž u rozhledny Štěpánka byl vztyčen asi v době nacismu, ale dodnes tam přežil. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

V sedle jizerskohorské hory Holubníku visí na sloupu malovaná tabulka, zvaná Bílá smrt. Na obrázku je na ní namalovaná starosvětská trojice pánů, kteří za sebou táhnou každý sáňky a obrázek doprovází dvojjazyčná básnička jak z Cimrmana, která končí veršíky: „Pamatuj poutníče, že v klínu těchto hor, přečasto bývá zima lítý tvor“.

Navzdory názvu připomíná Bílá smrt příběh, ve kterém nikdo nezemřel. Proto je oblíbená, populární a odvozuje od ní svou tradici i jizerskohorská Horská služba.

Trojice pánů z Liberce se se sáňkami vypravila v únoru 1909 do hor s tím, že je přejdou do Hejnic. A tak dlouho se posilňovali v poslední hospodě, až je na kopcích přepadla tma a vánice. Dva došli do údolí, ale tlustý hospodský zapadl do sněhu a museli se pro něj vrátit horalé s koňmi. Nakonec byli ještě nad ránem všichni v pořádku v teple.

Jizerské hory vynikají velkým počtem křížů, mohyl, pamětních desek a pomníků, které připomínají tragédie všeho druhu. Vraždy, lovecká neštěstí, sebevraždy, umrznutí či pracovní úrazy dřevorubců. Hodně jich je z 19. století a výjimečně jsou ještě starší.

V roce 1976 vyšla Kniha o Jizerských horách od přírodovědce libereckého muzea Miloslava Nevrlého, která byla zároveň i jakýmsi „katalogem“ klasických pomníčků, protože dějiny hor vyprávěla částečně skrz ně. Pro ilustraci, kniha v doplněném vydání popisuje asi sto dvacet křížů a ty tvoří od té doby jakýsi „základní kánon pomníčkářů“.

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do...

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do Frýdlantu. Kameníka Wandera rozdrtil balvan, který nakládal na vůz.

Dnes existuje i spolek Patron, který kříže opravuje. Pochopitelně, že novodobé kříže na místě dopravních nehod – často doplněné výmluvnou gumovou pneumatikou – do tohoto seznamu nikdo nezahrnuje. I tak se pomalu logicky čtyřicet let starý seznam neštěstí rozšiřuje o další „klasické“, i když mladší položky.

Zabitý mládenec

Ta vášeň se těžko vysvětluje. Je to trochu hra, okouzlují i ty dávné osudové příběhy. Tak si to jen vezměte, namátkou: Mezi lidmi oblíbený pytlák zvaný Stammel byl zastřelen hajným u Bedřichova v roce 1863 na svém posledním lovu, noc předtím, než se měl vystěhovat do USA (!). Jeho vdova s dětmi se tam pak opravdu vystěhovala a jeho prapravnučka Christine Birch, Američanka, navštívila Stammelův pomníček v roce 2018, totálně dojatá. Po 155 letech. Taky jsem tam byl trochu dojatý.

Některé pomníčky jsou i vyloženě umělecky krásné. Za nejkrásnější se považuje takzvaný Bäumelův kříž z roku 1842, který má ještě ten příběh, že byl zakreslen na starých mapách, ale několik desítek let ho nikdo nemohl najít, i když bylo jisté, že existuje. Až jednou ho náhodou našli vyčerpaní turisté v nejhustším lese.

Známá

Známá "pyramida" na Jizerce je ve skutečnosti sklářský památník.

Dnes už dokonce na internetu existují podrobné plánky a návody, jak pomníčky najít včetně souřadnic GPS a naváděcích fotografií se šipkami někam do mlází. Před desítkami let to bylo obtížnější. Bílá smrt se najde snadno, protože je na rozcestí turistických značek. Takže má na stupnici „obtížnost nalezení“ stupeň jedna. Ale to máme v Jizerkách i „pětky“. Ale zase, k většině z nich už vede udusaná pěšinka, protože hledačů je fakt hodně.

Pomníčky jsem začal hledat někdy v pubertě, když jsem na dovolené na chatě v knihovničce objevil Knihu o Jizerských horách. Dodnes vzpomínám, jak jsem byl na dovolené s babičkou v Lázních Libverda a měl čas mezi organizovaným obědem a organizovanou večeří. Babička seděla u bazénu a já řekl, že se jdu kousek projít. Kývla a já se dal do běhu a poznával Jizerské hory. Dal jsem třeba 20 kilometrů. Ovšem našel jsem většinou jen ty u cesty, kde to nedalo moc práce. V podvečer jsem babičce u bazénu zaklepal na rameno, že už se vracím z procházky.

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který...

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který ovšem zemřel o kus dál, dnes již pod vodami Bedřichovské přehrady.

Ještě v 90. letech spousta archivních pomníčků neexistovala, protože za socialismu se neopravovaly a zanikly. O to větší byla má frustrace, když jsem je nemohl najít. Dnes už jsou prakticky všechny na svém místě.

Pomníčky jsou i zajímavou kronikou proměny hor. Když si vedle sebe dáte fotky jednoho kříže v rozmezí padesáti a více let (a jsou dostupné), střídá se kolem nich les, paseka, les mladých smrčků a zase vzrostlý les.

Osobně mám nejradši pomníček s romantickým jménem „Zabitý mládenec“, který patří k nejstarším. Připomíná událost z roku 1825, kdy na staré poutní cestě z Hejnic do Liberce zavraždil nikdy nevypátraný vagabund zámečnického učně Neumanna, který šel do Hejnic navštívit rodiče. Na téměř roztomile naivisticky vymalované tabulce na pomníčku se pán s knírem vrhá na bezbranného mladíka.

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod...

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod Oldřichovským sedlem. Popisuje vraždu z roku 1825 a nese naivně namalovaný obrázek, na kterém tulák tluče mladého chlapce. Vrah nebyl vypátrán.

Ta naivní malba je pro pomníčky a kříže charakteristická. Na několika křížích třeba poletuje téměř veselý plechový andělíček, který přistavuje kalich, aby do něj stékala Kristova krev.

Běh jako pomníček

Zajímavé je, že základní otázku spojenou s pomníčky nikdo nikdy nezodpověděl – vlastně ani pan doktor Nevrlý. Totiž proč jich zrovna v Jizerských horách je tolik? V Krkonoších ani na Šumavě jich tak moc nemají.

Zřejmě to souvisí s pobožností a pověrčivostí Němců, co tu žili. A jinde možná majitelé panství pomníčky moc netrpěli.

Tradičně se v Jizerkách uvádí i jeden „nehmotný“ pomníček“. Je to Jizerská padesátka, která se běhá na paměť horolezců, kteří zahynuli pod zemní lavinou v Peru. Od této události uplynulo letos 50 let.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Hledání génia. Mistr Jurkovič byl náš Gaudí a Hundertwasser

Útulna Maměnka na beskydských Pustevnách na rozdíl od sousedního Libušína...

Obnovená chata Libušín na Pustevnách by se měla otevřít 30. července. Proto stojí určitě za to...

Český výletník: Je krásnější Nebe, nebo Peklo? Peklo zřejmě Češi milují víc

Čertova chalupa v osadě Peklo v podhůří Jizerských hor

Je to hezčí v Nebi, nebo Pekle? Vždycky mě překvapovalo, že naši zbožní a pověrčiví předkové...

Český výletník: Proč je těch středů Česka tolik? Protože jsme veselý národ

Památník ve tvaru hranolu s jehlanem nahoře se nalézá na kraji Číhošti na...

Byl jsem u středu Česka v Číhošti, Golčově Jeníkově i v Kouřimi. Už jejich počet dává tušit, že...

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

Žulový kříž u rozhledny Štěpánka byl vztyčen asi v době nacismu, ale dodnes tam...

Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem...

Český výletník: Řekněte zpaměti, která hora je druhá nejvyšší v Česku

Luční hora v Krkonoších

Víte, která je nejvyšší hora České republiky? Jistě, Sněžka. Šestnáct set tři metrů nad mořem. A...

Český výletník: Padesát odstínů tmy. Pravou romantiku hledejte v Jizerkách

Lázeňská kolonáda v Libverdě

VIDEO Seriál Na závěr roku je dobrá příležitost vyprávět o místě, které mám z Česka úplně nejraději. Hodnocení,...

  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ztracený ráj trampů u Dalešické přehrady žije svým druhým životem

Premium Údolí Dalešické přehrady je okouzlující oblastí nejen pro rybáře či prostě milovníky vodních zátočin, divokých skal a...

ZANIKLÉ TRATĚ: Propad rudného dolu pohltil dráhu z Opavy

Seriál Dnešní Zaniklé tratě nás zavedou do Slezska. Vydáme se na trať, po které se vozilo textilní zboží, ale hlavně břidlice...

Do daleka z vysoka. Kde hledat skvělé stezky v oblacích a korunách stromů

Jak léta běží, začínají i letitá přísloví ztrácet původní smysl, či dostávat jiný. Vezměte si třeba tohle: Nemá cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem jeden z nich....

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem jeden z nich....

Pivní hlídka: Na pivním tácku Luční boudy se páří jelen s laní

Jsou malé pivovary podivných zoologických jmen jako „Žabák“ nebo „Bobr“. Jiné experimentují s kávovým či puškvorcovým...

ZANIKLÉ TRATĚ: Propad rudného dolu pohltil dráhu z Opavy

Seriál Dnešní Zaniklé tratě nás zavedou do Slezska. Vydáme se na trať, po které se vozilo textilní zboží, ale hlavně břidlice...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...