Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Český výletník: Pomníčky v Jizerkách hledají stovky lidí. Vysvětlíte to?

Po lesích Jizerských hor chodí tisíce bláznů a hledají kříže připomínající dávná neštěstí. Jsem jeden z nich. Inspirovali jsme se Knihou o Jizerských horách Miloslava Nevrlého. Hledání pomníčků je takový předchůdce geocachingu. Pokusím se tento fenomén vysvětlit i těm, kteří ho neznají.

Žulový kříž u rozhledny Štěpánka byl vztyčen asi v době nacismu, ale dodnes tam přežil. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

V sedle jizerskohorské hory Holubníku visí na sloupu malovaná tabulka, zvaná Bílá smrt. Na obrázku je na ní namalovaná starosvětská trojice pánů, kteří za sebou táhnou každý sáňky a obrázek doprovází dvojjazyčná básnička jak z Cimrmana, která končí veršíky: „Pamatuj poutníče, že v klínu těchto hor, přečasto bývá zima lítý tvor“.

Navzdory názvu připomíná Bílá smrt příběh, ve kterém nikdo nezemřel. Proto je oblíbená, populární a odvozuje od ní svou tradici i jizerskohorská Horská služba.

Trojice pánů z Liberce se se sáňkami vypravila v únoru 1909 do hor s tím, že je přejdou do Hejnic. A tak dlouho se posilňovali v poslední hospodě, až je na kopcích přepadla tma a vánice. Dva došli do údolí, ale tlustý hospodský zapadl do sněhu a museli se pro něj vrátit horalé s koňmi. Nakonec byli ještě nad ránem všichni v pořádku v teple.

Jizerské hory vynikají velkým počtem křížů, mohyl, pamětních desek a pomníků, které připomínají tragédie všeho druhu. Vraždy, lovecká neštěstí, sebevraždy, umrznutí či pracovní úrazy dřevorubců. Hodně jich je z 19. století a výjimečně jsou ještě starší.

V roce 1976 vyšla Kniha o Jizerských horách od přírodovědce libereckého muzea Miloslava Nevrlého, která byla zároveň i jakýmsi „katalogem“ klasických pomníčků, protože dějiny hor vyprávěla částečně skrz ně. Pro ilustraci, kniha v doplněném vydání popisuje asi sto dvacet křížů a ty tvoří od té doby jakýsi „základní kánon pomníčkářů“.

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do...

Wanderův pomníček je spojený s neštěstím při stavbě železnice z Liberce do Frýdlantu. Kameníka Wandera rozdrtil balvan, který nakládal na vůz.

Dnes existuje i spolek Patron, který kříže opravuje. Pochopitelně, že novodobé kříže na místě dopravních nehod – často doplněné výmluvnou gumovou pneumatikou – do tohoto seznamu nikdo nezahrnuje. I tak se pomalu logicky čtyřicet let starý seznam neštěstí rozšiřuje o další „klasické“, i když mladší položky.

Zabitý mládenec

Ta vášeň se těžko vysvětluje. Je to trochu hra, okouzlují i ty dávné osudové příběhy. Tak si to jen vezměte, namátkou: Mezi lidmi oblíbený pytlák zvaný Stammel byl zastřelen hajným u Bedřichova v roce 1863 na svém posledním lovu, noc předtím, než se měl vystěhovat do USA (!). Jeho vdova s dětmi se tam pak opravdu vystěhovala a jeho prapravnučka Christine Birch, Američanka, navštívila Stammelův pomníček v roce 2018, totálně dojatá. Po 155 letech. Taky jsem tam byl trochu dojatý.

Některé pomníčky jsou i vyloženě umělecky krásné. Za nejkrásnější se považuje takzvaný Bäumelův kříž z roku 1842, který má ještě ten příběh, že byl zakreslen na starých mapách, ale několik desítek let ho nikdo nemohl najít, i když bylo jisté, že existuje. Až jednou ho náhodou našli vyčerpaní turisté v nejhustším lese.

Známá "pyramida" na Jizerce je ve skutečnosti sklářský památník.

Známá "pyramida" na Jizerce je ve skutečnosti sklářský památník.

Dnes už dokonce na internetu existují podrobné plánky a návody, jak pomníčky najít včetně souřadnic GPS a naváděcích fotografií se šipkami někam do mlází. Před desítkami let to bylo obtížnější. Bílá smrt se najde snadno, protože je na rozcestí turistických značek. Takže má na stupnici „obtížnost nalezení“ stupeň jedna. Ale to máme v Jizerkách i „pětky“. Ale zase, k většině z nich už vede udusaná pěšinka, protože hledačů je fakt hodně.

Pomníčky jsem začal hledat někdy v pubertě, když jsem na dovolené na chatě v knihovničce objevil Knihu o Jizerských horách. Dodnes vzpomínám, jak jsem byl na dovolené s babičkou v Lázních Libverda a měl čas mezi organizovaným obědem a organizovanou večeří. Babička seděla u bazénu a já řekl, že se jdu kousek projít. Kývla a já se dal do běhu a poznával Jizerské hory. Dal jsem třeba 20 kilometrů. Ovšem našel jsem většinou jen ty u cesty, kde to nedalo moc práce. V podvečer jsem babičce u bazénu zaklepal na rameno, že už se vracím z procházky.

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který...

Stammelův kříž upomíná na smrt nejslavnějšího pytláka Jizerských hor, který ovšem zemřel o kus dál, dnes již pod vodami Bedřichovské přehrady.

Ještě v 90. letech spousta archivních pomníčků neexistovala, protože za socialismu se neopravovaly a zanikly. O to větší byla má frustrace, když jsem je nemohl najít. Dnes už jsou prakticky všechny na svém místě.

Pomníčky jsou i zajímavou kronikou proměny hor. Když si vedle sebe dáte fotky jednoho kříže v rozmezí padesáti a více let (a jsou dostupné), střídá se kolem nich les, paseka, les mladých smrčků a zase vzrostlý les.

Osobně mám nejradši pomníček s romantickým jménem „Zabitý mládenec“, který patří k nejstarším. Připomíná událost z roku 1825, kdy na staré poutní cestě z Hejnic do Liberce zavraždil nikdy nevypátraný vagabund zámečnického učně Neumanna, který šel do Hejnic navštívit rodiče. Na téměř roztomile naivisticky vymalované tabulce na pomníčku se pán s knírem vrhá na bezbranného mladíka.

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod...

Jeden z nejkrásnějších a nejstarších pomníčků zvaný Zabitý mládenec stojí pod Oldřichovským sedlem. Popisuje vraždu z roku 1825 a nese naivně namalovaný obrázek, na kterém tulák tluče mladého chlapce. Vrah nebyl vypátrán.

Ta naivní malba je pro pomníčky a kříže charakteristická. Na několika křížích třeba poletuje téměř veselý plechový andělíček, který přistavuje kalich, aby do něj stékala Kristova krev.

Běh jako pomníček

Zajímavé je, že základní otázku spojenou s pomníčky nikdo nikdy nezodpověděl – vlastně ani pan doktor Nevrlý. Totiž proč jich zrovna v Jizerských horách je tolik? V Krkonoších ani na Šumavě jich tak moc nemají.

Zřejmě to souvisí s pobožností a pověrčivostí Němců, co tu žili. A jinde možná majitelé panství pomníčky moc netrpěli.

Tradičně se v Jizerkách uvádí i jeden „nehmotný“ pomníček“. Je to Jizerská padesátka, která se běhá na paměť horolezců, kteří zahynuli pod zemní lavinou v Peru. Od této události uplynulo letos 50 let.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Pomník babičky a dětí od sochaře Otto Gutfreunda

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino...

Český výletník: Kdo z vás ji zná? Průvodce nejkrásnější ulicí v Česku

Masarykova ulice v Liberci

VIDEO Libereckou Masarykovu třídu a na ni navazující Riegrovu považuji za nejhezčí v Česku. Bulvár lemují...

Český výletník: Opomíjená, zapomenutá. Výšlap na nejvyšší horu Prahy pobaví

Teleček

Vystoupil jsem na Teleček, nenápadnou kótu s telekomunikačním stožárem a roztomilým jménem. Málo se...

Český výletník: Kam se hrabe Verne. Cestu kolem Světa zvládnu za 80 minut

V hrobce Schwarzenbergů se najde dvacet šest rakví členů rodu.

VIDEO Seriál I v Česku lze vykonat cestu kolem světa. Ano, samozřejmě, přesněji „kolem Světa“. Ani to nestojí...

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Působivý reliéf smrti ve Střílkách

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka...

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou frčíme v Krkonoších jak za císaře pána

Seriál Po čase se opět projedeme parním vlakem, tentokrát babičkou 310.0134. Zamíříme do srdce Krkonoš, na jednu z...

OBRAZEM: Krásné a neznámé. Podívejte se na neobjevené skvosty Česka

Zapomeňte na Sněžku, Karlštejn, Český Krumlov nebo Prachovské skály. V Česku najdete spousty nádherných a zajímavých...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Seriál Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

Výlet na čtyři neznámé hrady a hrádky, kam nepůjdete v průvodu

Naše země je plná památek. Národní památkový ústav eviduje přes čtyři sta padesát hradů, zřícenin, zaniklých hradů či...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...