Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Český výletník: Na kolena, na kolena. Plazil jsem se po schodech v klášteře

V Králíkách není králíků nějak víc než jinde. Název pochází z německého osobního jména Greulich. Je tam však asi nejmystičtější český klášter, který ukrývá Svaté schody. Po nich museli poutníci stoupat po kolenou. A co bych já nevyzkoušel? Tak jsem prvně zdolal nějaké schody po kolenou, ale nebyla to legrace.
Kaple Svatých schodů

Kaple Svatých schodů | foto: Profimedia.cz

Klášter Králíky trůní na kopci nad městem. Obepíná ho zeď, jako by měl vnitřní svět sám pro sebe. Stoupá se tam křížovou cestou ve stínu stromů v aleji. Kaple Svatých schodů je takový domeček uprostřed areálu. Kdo to tam nahoru po Svatých schodech vydře po kolenou, může se podívat zblízka na obraz, ale to bych předbíhal.

Bolely mě nohy už na pátém schodě. Což je asi účel. Ale po Svatých schodech v klášteře na Hoře Matky Boží v Králíkách je přísně zakázáno stoupat jinak. Tak velí tradice, protože tamější schody ve speciální kapli uprostřed rajského dvora jsou kopií schodů, po kterých stoupal Kristus k Pilátovi v jeho paláci v Jeruzalémě (ale ten kráčel).

Hora Matky Boží Hedeč

Ze skupinky turistů shromážděných na místě jsem byl jediný, kdo to po kolenou zkusil. Musím se přiznat, že jsem se trochu styděl, že mě budou pokládat za nějakého náboženského fanatika. Zpíval jsem si v duchu známou píseň Ivana Hlase a cítil každé naražené místo na nohou měsíce dozadu. Nakonec jsem schody zdolal a pohlédl na obraz, který představuje právě ten temný jeruzalémský Pilátův hrad. Zpátky už se naštěstí může jít dolů „po svých“ po některém ze dvou postranních schodišť.

Klášter má však i temnou historii, sloužil v 50. letech jako komunistický koncentrák pro kněze a mnichy, kam jich bylo svezeno pět set a žili tam za velmi tvrdých podmínek.

Narazíte tu ovšem i na zajímavé kuriozity. Určitě doporučuji „dušičkovou kapli“ plnou vyřazených kostlivců a lebek, která připomíná nějaký mexický zombie karneval a také u nás nemá obdoby.

Areál kláštera v Králíkách s kostelem a kaplí Svatých schodů vlevo

Od kláštera je krásný výhled na Kralický Sněžník a na asi sedm kilometrů vzdálenou Stezku v oblacích na sousedním vrchu nad Dolní Moravou. To je ta známá konstrukce na temeni kopce, která vypadá jako něco mezi horskou dráhou, lešením a tobogánem. Tak vzhůru do oblak.

Monstrum v oblacích

Když se u nás investor musí s ochranáři a památkáři dohadovat o tvaru každého okna, tak moc nechápu, jak se podařilo prosadit tuhle mamutí konstrukci v horách. „Stezka v oblacích“ v Dolní Moravě je opravdové monstrum – 380 tun oceli, výška 55 metrů, délka chodníku 750 metrů. Ale zamiloval jsem si ji.

Je jako gigantická horská dráha, která odletěla z Matějské pouti na kopec Slamník ke Kralickému Sněžníku. Všichni k ní jeli lanovkou, já to vyšlápl po sjezdovce. Stezka je tak velká, že z údolí vypadá blízko, ale málem jsem vypustil při výstupu duši.

Zimní pohled na konstrukci Stezky v oblacích v Dolní Moravě. Konstrukce je...

V podstatě jde o rozhlednu, na jejíž vrcholovou plošinu se stoupá po dlouhém, jako had se vinoucím chodníku. Aby lidé stihli co nejvíc fotek. Cestou nahoru vám krátí čas „naučná stezka“, kde jsem se dozvěděl leccos o okolních zajímavostech. Třeba první nákladní lanovka vedla na „Kraličák“ už v roce 1937. Dolů to můžete sjet v příznivé roční době na toboganu, v zimě to nešlo.

Stezka v oblacích se už stala takovou ikonou, že skoro překvapí, že stojí teprve od roku 2015. Od té doby vyrostly v Česku konstrukce skrz koruny stromů i kdeco jiného, ale tato je prostě nejlepší. Na panelech na vrcholu se jako rozhledový bod v dálce uvádí i „Brno“ (vzdálené přes 100 kilometrů). Nevím, zda to není přehnané, ale když jsou z Brdů vidět Alpy...

Ještě jedno překvapení pak čeká úplně nahoře. Síť z bytelných lan, na kterou může člověk stoupnout a pod sebou v mezerách mezi lany… má údolí s Dolní Moravou. Zpočátku jsem si říkal, že zrovna takovou zábavu fakt nemusím, ale pak mi to nedalo a těch pár „kroků zkoušky“ jsem udělal. Lana se neprohnula ani o milimetr.

Most Skybridge jsem měl po většinu návštěvy sám pro sebe. Normálně na něj mohou...

Od loňska se vedle Stezky v oblacích vypíná ještě „Nebeský most“ Skybridge. Měří 721 metrů a momentálně je nejdelší na světě – než zase Švýcaři nebo Číňané nepostaví nějaký rekordnější.

Také jsem se po něm prošel. Měl jsem ho v dubnové úterý sám pro sebe, nikdo jiný tam nebyl. Zažil jsem tam zvláštní pocit osamělosti a také pocit, že mohu skoro létat. Stojí to za to.

Kralická raketa

Od loňska také stojí nová rozhledna na polské straně Kralického Sněžníku. Kralický Sněžník (1 424 m.n.m.) je vedle Sněžky, Lysé hory a Pradědu jednou z našich nejdůležitějších hor. Nejvyšší hora třetího nejvyššího pohoří ČR. Co na tom, že pohoří Kralický Sněžník je opravdu malé (délka hřebenu 16 km). Na rozdíl od ostatních zmíněných hor je Sněžník jediný, kde není žádné obydlí. Vrchol byl donedávna trochu opomíjený. Byl jsem tu jako dítě s tátou a tehdy mi to přišlo jako výšlap do velehor. Dnes taky, protože jsem zvolil náročnou trasu až ze Starého Města pod Sněžníkem.

Stín rozhledny na Kralickém Sněžníku vržený směrem na sever do údolí v Polsku.

Dne 29. září 2022 byla na polské straně hory otevřena nová rozhledna. Stavbu provázely kontroverze, jestli to není přílišné monstrum, které ničí přírodu a je vlastně zbytečné, protože z vrcholu je vidět i bez něj. Myslím, že v sousedství Stezky v oblacích je to skoro jedno.

Musím věž rehabilitovat, protože je krásná a podle mě je výhled atraktivnější než ze země pod ní. Vypadá jako raketa, která odtud vzápětí někam odletí. Vstup je volný a i ve všední den byla věž v obležení polských turistů. Čechů sem chodí méně. Bohužel na vrcholu ještě chybělo panorama se jmény hor.

Obletovaný slon

Na Kralickém Sněžníku najdete také pramen řeky Moravy, která vytéká z takové jakoby kamenné vodárny za vraty. Plní malé jezírko, kde se každý opláchne a odvážlivci i napijí.

Ale nejpopulárnějším a nejroztomilejším objektem na Sněžníku je samozřejmě socha slůněte na sloupu. Plastika byla postavena na hoře v roce 1932 německým horským spolkem Jescher, jehož byl sloník maskotem. Lidé po něm lezou, fotí se a ...jemu to nevadí. Členové spolku tvrdili, že když kýchne slon, vydává zvuk „Ješšš“ a odtud už je krůček ke slovu Jescher.

Z Kralického Sněžníku jsem se po pár hodinách dostal až do Králík do krčmy U Lípy, kde mají stěnu plnou historických fotek. A ta Lichtensteinova chata je tam na fotce ještě stojící v době své největší slávy. Dojal jsem se a hospodskému fotku nezapomněl pochválit.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Silueta Ještědu je snadno rozpoznatelná ze všech stran.

VIDEO Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i...

Český výletník: Samorost ze Slavonic má rekordní muzeum samorostů

Karel Tůma pózuje ve svém království. Samorosty shromažďuje skoro celý život a...

Když jsem sešel ze zvědavosti ze silnice, měl jsem najednou pocit, že jsem v nějaké hororové...

Český výletník: Unikát Kladna. V domě pro 200 lidí měla klíč jen správcová

Panorama Rozdělovských věžáků. Dříve býval Rozdělov samostatnou obcí, dnes je...

VIDEO Projdete od sklepa až na sluneční terasu na střeše s výhledem na Kladno. Muzeum věžáků nabízí výlet...

Český výletník: Chvíli jsem byl za vodou. Plavba luxusní jachtou po Vltavě

Přístaviště v Českém Vrbném, kde kotví loď Margharita (v popředí).

Ještě před nedávnem jsem nevěděl, že Vltava mezi Hlubokou a Českými Budějovicemi je frekventovanou...

Hravé cestování po Česku: dvě stejná města, cesta kolem Světa i nejužší ulička

Terezín

Když jsem začal psát tipy na výlet, objevil jsem, že cestování může být zajímavou hrou. Absolvoval...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Spíš úprk než pobyt. Čínská turistická komanda se snaží šetřit čas i peníze

Devět měsíců poté, co Peking náhle upustil od své přísné politiky nulové tolerance ke covidu, se čínští turisté...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky 2023. Máme jejich soupis

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme...

Ledničky už z Vltavy neloví, spíš iphone. Co vydá řeka při velkém úklidu

Premium Lahve, boty, brýle, ale též palety, pneumatiky, kanystry. Vydali jsme se v lodní rojnici tří set dobrovolníků lovit...

Muzea vonící párou: Mladějov je rájem pro milovníky parních lokomotiv

Seriál Čtrnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Mladějova na Moravě. Bývalý areál lupkových dolů a šamotky láká...

Cykloturistika nedotčenou přírodou. V Českém lese vás čeká i temná historie

V přelidněných českých horách se jen obtížně hledají místa, kde stále vládne příroda a člověk je jen návštěvníkem....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...