Český výletník: prošel jsem se po nejlepším městě pro život

Seriál
Říčany vycházejí už několikátý rok po sobě v anketě jako město, kde je největší kvalita života. Opakem na poslední příčce bývá zpravidla chudinka Orlová, ale to teď není podstatné. Říčanští mohou lenošit na betonovém křesle přímo v parku, nafukovat si sochu, ale také se pokochat svým „okousaným“ hradem.
Konkurence prorokovala Jurečku nízkou návštěvnost, protože tam prý je chladná...

Konkurence prorokovala Jurečku nízkou návštěvnost, protože tam prý je chladná voda, ale v éře teplotních rekordů se stal populárním místem. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

„Přijímány měly být především děti tak zpustlé a morálně pokleslé, že by nemohly být vzdělávány na běžných školách. Nesměly být ovšem blbé,“ uvádí výňatek z historického odkazu zakladatelů Olivovy dětské ozdravovny neboli léčebny v Říčanech, zvané poněkud eufemisticky Olivovna. Když jsem byl malý a někdo ze spolužáků říkal, že jede do „ozdravovny“, vždycky mě to děsilo. Bylo to obvykle nadlouho, bez maminky, a bylo to něco jako tábor, kde navíc toho chudáka léčili.

Dnes Olivovna poskytuje rehabilitace dětem s nadváhou nebo nemocemi dýchání. Alois Oliva byl pražský politik a podnikatel z 19. století a skutečně s ženou Luisou založili původně něco jako „polepšovnu“, nicméně její určení se postupně změnilo.

Olivova dětská léčebna v Říčanech

Říčany kromě hradu vlastně mají i zámek, protože Olivovna na východě města jako zámek vypadá. Na druhou stranu je to takový „kafkovský zámek“, protože stojí v uzavřeném areálu s velikým parkem, za zavřenou brankou a bránou. Za plotem se procházejí malé děti s maminkami a ty větší sportují. Klasicistní budovu si bohužel běžný člověk může prohlédnout jen přes plot. Škoda.

Na padesáté rovnoběžce

„Nikdo se tam koupat nebude, neboť voda jest tam chladná,“ tvrdili místní restauratéři vystrašeni rodící se novou konkurencí v údolí. Ale koupaliště Jureček v Říčanech vybudované v roce 1937, které se dnes jmenuje po dlouholetém nájemci Antonínu Jurečkovi, jenž tam vydržel až do roku 1950, se chytilo.

Od Olivovny jsem zamířil právě na Jureček, kde měl svoji kabinku i prvorepublikový herecký svůdník (z dnešního pohledu už možná trochu slizký) Oldřich Nový.

Na břehu je ta správná prvorepubliková výletní restaurace se zahrádkou nad vodou, kde si člověk představí ty sváteční výletníky s buřinkami u oroseného půllitru. Vedle restaurace je dnes jedna kuriozita – nafukovací socha. Pumpičkou si můžete nafouknout sochu pána. Podařilo se mi zjistit, že jde o sochu Matěje Al-Aliho s názvem Kouzlo osobnosti.

Skrz Říčany prochází 50. rovnoběžka, jejíž přesný průběh označuje pylon a čára v lesoparku Jureček.

Restaurace u plovárny Jureček má v sobě pořád vznešenost prvorepublikového výletního místa.

Skrz Říčany prochází 50. rovnoběžka. Tedy ona samozřejmě prochází nebo jen „lízne“ i spoustu jiných míst v Česku, ale nikde jinde se k ní nezachovali tak hezky jako v Říčanech. Tato čára na mapě má pomníčky leckde (třeba v Libchavách u Ústí nad Orlicí), ale v Říčanech vztyčili u cesty v lesoparku Jureček sloup, na který navazuje čára přes cestu, aby tam mohl každý rovnoběžku pěkně překročit. V sousedství je na několika panelech venkovní expozice, která ukazuje kde všude 50. rovnoběžka vede. V Říčanech se dotkne ještě nedostavěné věznice, ale co mě zaujalo, prochází i skrz jadernou střelnici v Kazachstánu.

Japonská zahrada

Obrovským překvapením pro mě bylo, že Říčany se pyšní jednou z nejkrásnějších evropských japonských zahrad, která se ovšem nachází uprostřed obyčejných zahrádkářských kolonií. Za rajčaty a kedlubny tu zkrátka číhá Japonsko.

Kamenný sloup vítá návštěvníky u vchodu do japonské zahrady.

Má to být zahrada stylu Aizen. To je jasné, to přece každý u nás hned ví, co je to Aizen. Dělám si legraci, samozřejmě jsem to nevěděl a v žádných zdrojích jsem to na internetu nenašel. Zahrada je strohá a nepřeplácaná. Čekal jsem tam mnohem víc různých můstků, lucerniček a pičičandiček. U vchodu všechny vítá kamenná lucerna, ale velkou část zabírá prostě trávník, jsou tam lehátka a nakonec je to asi dobře. Člověk se tam může soustředit na sebe, na meditaci a pičičandičky ho neruší.

Hrad uprostřed města

V centru jsem se vydal na Říčanský hrad, asi nejvýznamnější místní památku. Nemusíte za ní lézt na kopec, říčanský hrad stojí hned u náměstí v zástavbě. V tomhle je to slušně vychovaná památka. Na druhou stranu z něj zbyla jen jedna obvodová zeď s okýnky, která romanticky a impozantně trčí na vyvýšenině nad krajinou.

Z říčanského hradu zbyla v podstatě jen jedna mohutná zeď s okny, ale svou výstavností se blížil hradům královským.

U zdi je malý model hradu, jak vypadal v době své největší slávy. Dlouho mi trvalo, než jsem pochopil, která že ze zdí původního hradu je ta, která se zachovala do dnešních dnů. Na tabuli se také píše, že to byl velmi výstavný hrad, a i když patřil šlechtici Ondřeji ze Všechrom, téměř dosahoval dokonalosti královských hradů. Nad tím u té ohlodané zdi nezbývá než pokrčit rameny.

Památník lenosti

Říčany mají nejednu svéráznou sochu. Cestou z vlaku do centra je socha betonového křesla ušáku v parku. Vlastně by to mohl být takový „památník lenosti“, protože i lenost je potřeba. Tak jsem se do křesla posadil a pěkně si chvíli zalenošil s pohledem na naopak pilného agrárníka Antonína Švehlu, tedy jeho sochu na podstavci. A pokud jste se v Říčanech ještě dostatečně nezasmáli, a už musíte k vlaku, podívejte se na malbu „Psa, který byl příliš dlouhý“, tedy na roztomilou malůvku zvířete, které si kouše vlastní ocas na boku betonové skruže.

Betonové křeslo, které jsem sám nazval „památníkem lenosti“. Stojí na cestě od nádraží k náměstí.

Výrazné říčanské sluneční hodiny vytvořil umělecký kovář Karel Hůrka ze Strančic v roce 1978. Stojí v zahradě školky u muzea.

Ještě bych vás upozornil na jeden říčanský artefakt. Sluneční hodiny v zahradě mateřské školy na rohu Štefánikovy a Rýdlovy ulice. Nejsou úplně kuriózní nebo rekordní, ale jsou výrazné a výjimečné. Vypadají jako nějaký letecký radar. Vytvořil je kovář Karel Hůrka v roce 1978 a k Říčanům už neodmyslitelně patří.

Když jsem přemýšlel, proč se v městečku na dohled od Prahy žije nejlíp, projel kolem autobus MHD, který měl na sobě napsáno, že „MHD je tu zdarma“. Tak možná jel jeden z důvodů právě kolem. Ale nejen to. Říčany jsou nenuceně pohodové, a to není žádné klišé.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Pořád mě tam posílají. Tak jsem šel do Prdele

Osada Prdel u Rapšachu měří jen asi 100 metrů a jsou tam jen asi tři domy....

Ne, nejde o fotomontáž splašené umělé inteligence. To místo skutečně existuje. Osada jménem Prdel....

Český výletník: Recept na třináctý pramen Karlových Varů chtěla i StB

Obří poutač na Návštěvnické centrum Becherovky na karlovarské ulici.

Ke Karlovým Varům kromě vřídla, Rusů a oplatek neodmyslitelně patří i Becherovka. A když...

Český výletník: Hrad jako středověký panelák. Řádí tam mumie i černá paní

Buchlov je od roku 1968 chráněn jako kulturní památka.

Lípa neviny, vražda hradního pána, černá paní, pes Cerberos i mumie. Buchlov je podle mě hradem, ke...

KVÍZ: Znáte pražské a středočeské výletní kuriozity a zajímavosti?

Stavba Hájenky Kersko, původně kavárny, o jejíž vybudování požádal pan Josef...

V Praze a jejím okolí najdete stovky, možná i tisíce zajímavých míst, která sama o sobě stojí za...

Český výletník: Vánoční ozdoba může vypadat jako hranolky z mekáče

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou má nádhernou sbírku vánočních...

Dokážete si představit, že by na stromečku visely mrakodrap a Socha svobody, chobotnice a mořská...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Turisté odjedou, oblečení zůstane. U polárního kruhu se vrší haldy bund

Město Rovaniemi, které je metropolí finského Laponska, se potýká s netradičním problémem. Turisté nechávají v místních ubytovacích zařízeních haldy teplého zimního oblečení, které se jim zřejmě už...

Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout

Premium

Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně teplé zimy, která obyvatele Moskvy připravila o bílé Vánoce a mnoha Rusům připomíná spíš chladné jaro.

Od moře až po Alpy. Jak a kde se výhodně svezete v Německu vlakem

Historická města, atraktivní přírodní oblasti, mořské pobřeží a mnohem víc. Tam všude se dá v Německu dostat vlakem s tím, že se téměř vždy svezete moderními soupravami a rychlostí, která často...

18. ledna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  17.1 22:50

Naberete kondici, ale někde i prochladnete. Velký test plaveckých bazénů

Premium

První dva týdny v roce to v posilovnách a bazénech vypadá, jako by celé Česko usedlo na rotoped a obléklo plavky. Škoda, že nás nadšení tak rychle opustí, protože je plno příjemných míst, kde lze i v...

17. ledna 2025

Ráj lyžařů a smetánky? Ve Svatém Mořici mají i šikmou věž a pomalý rychlík

Premium

Není divu, že je oblast tak vyhledávaná. První hotel tam byl už v půlce 19. století a od té doby se Svatý Mořic rychle stával oblíbeným zimním rekreačním střediskem. Slunce, luxus, adrenalin i...

16. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...