Muzeum věžáků, vápenka v lese. Novinky, které v letošní sezoně musíte vidět

  • 1
Karanténa nepotrvá věčně a je pravděpodobné, že již brzy zase budeme moci objevovat krásy České republiky. Mnoho různých míst Čech a Moravy chystá na letošní rok spoustu novinek a turistických zajímavostí. Co se zařadí k událostem turistické sezony a kam se určitě vypravit?

Brána Římské říše

Hradisko u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží bylo za vlády císaře Marka...

Hradisko u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží bylo za vlády císaře Marka Aurelia nejsevernější výspou římského impéria ve střední Evropě. Desátá legie tady sice působila jen několik let, ale vybudovala zde pevnost, jaká ve své době na našem území neměla obdoby. Žilo tu prý na dvacet tisíc vojáků. Nacházely se zde dílny řemeslníků, lázně i nemocnice.

Autentickou římskou lokalitu pod Pálavou přiblíží od léta nové návštěvnické centrum s expozicí, již budou postupně doplňovat stezky provádějící celým územím, půdorysy někdejších římských staveb a jejich repliky.

Římské vojenské ležení asi z let 172 až 180 našeho letopočtu bylo v Hradisku objeveno ve dvacátých letech minulého století. Se soustavným archeologickým výzkumem se zde započalo v polovině osmdesátých let.

Kladenské věžáky

Kladenské věžáky představují v Čechách naprosté unikum.

Není muzeum jako muzeum – a to, které se otevře v Kladně, se zařadí k unikátům. Půjde totiž o Muzeum věžáků, expozici přibližující širší kontext vzniku sídlišť a věžových domů. Jde o vůbec první muzeum sídlištní architektury v Česku.

V Muzeum věžáků se proměnila jedna z památkově chráněných budov sídliště, které ve městě s hornickou tradicí vyrostlo v letech 1953 až 1957. Věžák si tady projdete doslova od sklepa až po střechu, a to včetně krytu civilní obrany, ukázkového bytu či střešní terasy s výhledem.

Část expozice je věnována umělecké výzdobě sídliště a seznámíte se i s životem jeho hlavního architekta Josefa Havlíčka.

Mimochodem Havlíček neměl rád socialistický realismus a inspiraci pro šestici 48 metrů vysokých věžáků našel v práci francouzského kolegy Perreta, který proslul návrhem obytných věží pro pařížskou čtvrť L’Avenue des Maison-Tours.

Pýcha Lichtenštejnů

Zámek ve Valticích je po rekonstrukci opět připraven okouzlit.

Až se letos otevřou brány nádherného barokního zámku Valtice v Lednicko-valtickém areálu, bude vskutku nad čím žasnout.

Rezidence knížat z Liechtensteinu prošla loni obnovou čelní fasády a zrekonstruována byla taky dosud nepřístupná část druhého podlaží v jižním křídle zámeckého paláce.

Desítka nově otevřených místností je částečně vybavena mobiliářem, který používali poslední vlastníci Valtic. Návštěvníci tak spatří třeba barokní obraz sv. Filipa při křtu etiopského komorníka, který je namalován na stovky let staré skleněné tabuli pokryté plátkovým zlatem.

Vápenka v lesích

Podkrušnohorská vápenka sloužila svému účelu naposledy před sto lety.

Novým turistickým tahákem Krušných hor se možná stane historická vápenka z 19. století stojící v lesích mezi obcemi Háj u Loučné pod Klínovcem a Kovářská na Chomutovsku. Jde o nejstarší vápenku svého druhu u nás a po více než dvouleté opravě ji znovu spatří návštěvníci.

Svému účelu sloužila do poloviny dvacátých let minulého století a tvoří ji dvě šachtové pece a zbytky dalších budov. K zajímavostem patří, že vápenka je takzvaným přidruženým objektem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, tedy našeho posledního přírůstku na seznamu památek UNESCO.