Diskuse k článku

Česko-polská nenávist aneb záhadná bitva o Těšínsko

Děkuju oněm zoufalcům, kteří ničí cedule s polskými názvy měst a vesnic na Těšínsku. Donutili mě, abych se začal doučovat dějepis. Přijíždím do kraje pod Beskydami, kde žije na čtyřicet tisíc Poláků s českými občankami, a zajímá mě: Je to jenom mediální bublina, anebo se tu odehrává jakási nenápadná, tichá válka? A odehrává-li se, kde má své kořeny?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

qvido31

Ještě Vám to nedošlo

Pokud snad se ještě najdou čtenáří tohoto tématu,chci je upozornit na jeho umělost!!!! Komu to nedochází,tak jeden příklad za všechny:Kdo,že to rozeštval nacionalistické,fundualistické a jiné vášně v bývalé Jugoslávií?Ti lidé tam žili pod vedením strany a vlády a případný problém byl v zárodku umlčen,že ano!Směsice národností i náboženství.Zde v českém pohraničí někdo šaškuje a s požehnáním Bruselu!Přitom státy bývalé 15 už řeší své problémy s národnostníma menšinama,že ano! A na konec vo tom to je!!!Dát lidem téma a oni blbouní se povraždí sami! Apelují na polskou menšinu,nedávejte svým šovinismem a pokrytectvím rádoby národnostní a jazykové hrdosti záminky a nikdo Vám nebude nic dělat,tak jako doposud!Žijete v Česku už je po válce 70let,tak to respektujte Polácí i Češi;-O

0/0
11.3.2010 15:30

Ochlupoun

Proč dvojí nápisy

Já si myslím, a asi stejně jako většina, že na Českém území mají být cedule české, na polském polské, na německém německé atd. Polština a stejně jako třeba němčina nejsou žádné univerzální jazyky, cedule v cizích jazycích na našem území prostě nemají místo. U těch polských navíc nechápu jejich smysl, věřím, že každý polák pochopí i z české cedule kde je, stejně tak jako to chápu já z té polské. V Liberci taky nemáme německé nápisy a na rozdíl od těch polských já německým rozumět nebudu ani slovo a obráceně. Osobně bych takovéto jevy zakázal přímo zákonem - jsme v česku, úředním jazykem je čeština, polská cedule tu nemá co dělat. Nemám samozřejmě nic proti polákům, němcům, romům, či jiným menšinám. Ať zde mají svoje knihovny, školy s VOLITELNÝM jazykem menšiny atd... Ale musí chápat, že jsou v Česku. Podívejte se, jak dopadli Slováci s Maďarskou menšinou. Na jihu se tam slovensky skoro nedomluvíte, téměř protektorát a teď  tam pracně vymýšlejí vlastenecký zákon. Všechno má své meze.

0/0
5.3.2010 18:39

fousek2

Rak.-Uhersko (EU) v. Státy na národnostních principech

Myslím, že článek nestačil zdůraznit dvě zásadní věci.

Tou první je, že celá oblast spadá do Těšínského knížectví, které přecházelo ve svém historickém vyvoji z ruky do ruky. Ale ne Poláků či Čechů, ale mezinárodní šlechty. Teprve po roce 1918 zde vznikají státy na základě národnostních principů a "rvačka tak může začít".

Druhou věcí je silný ekonomický a strategický zájem ČR o železnici, která spojovala Třinecké železárny s Ostravou. Nakonec hranice byla vytyčena (ne úplně spravedlivě, ale zcela z ekonomického hlediska pochopitelně) podle ní a je to právě želenice, která Tešín rozdělila. Poválečná jednání (po 1. sv. válce) se dostala do patové situace, na území byl vyhlášem status quo, rozhodnout se mělo v Bruselu, kde probíhala mírová jednání. Po dvou letech (tuším) roku 1920 byl ale staus quo porušen Polskou stranou, která zde vyhlasila volby do Sejmu. ČR reagovalo vojenským záborem.

Nicméně, tu vůbec nešlo o lidi, ale pouze o ekonomické zájmy ... nezapomeňme na to na obou stranách.

0/0
5.3.2010 0:46

jonnyq

článek

Článek je z větší části protičeský.. což mu ubírá na kvalitě. Poláci si z historického hlediska stěžují na to, jak Češi jednali po válce.. ale bylo to Polsko, co porušovalo veškeré mírové dohody a byl ten správný čas s tím něco udělat, případně přitvrdit.

Věřím tomu, že mnoha českým Polákům byl příchod Poláků v 1938 ukradený a nijak ho neoslavovali.

Abych svůj názor nějak ukončil.. líbí se mi kulturní osvěta Poláků a pořádání skvělých akcí. Bohužel z české strany se ničeho takového nedočkáme. Ale ono to bude asi tím, že menšiny bývají nejčastěji všude ve světě ti aktivní.. viz České festivaly v USA, Rumunsku, atp.

Snad jsem se nikoho nedokl. Rád bych Vás také pozval na stránky digitální knihovny PSP www.psp.cz (tam to někde najdete) a když si nalistujete body jednání z let 1918-1948, jsou tam i dopisy lidí popisující chování Poláků na území Těšínska, Spiše a dalších místech...

0/0
2.3.2010 22:15

theofil.bentley

Co blbnete lidi...

Polaci jsou fajn... navic mam dojem, ze by nam s Polaky svecil spis kamarcoft nez handrkovani a hloupy tahanice... :-) tak davam panaka polske vodky na sousedsky vztahy ;-)

0/0
1.3.2010 16:34

21TrAC

české Kladsko

Slezsko je až moc známé, často propírané. Ake že se nikdo nezajímá o Kladsko? Tam žila početná česká menšina a co bylo po 2.sv. válce? zatímco my jsme odsouvali Němce z pohraničí a pro mě nepochopitelně jsme stejně "nevyčistili" i Slezsko od Poláků, stejný zrádci - viz 1938, tak Polsko zas čistilo Kladské pomezí - buď ste byli Češi a byli ste vystěhováni nebo ste se přihlísili k Polákům a zůstali se. pak ale umím taky vykřikovat, že námám problémy s měnšinama, že žádný menšiny nemám... Sem rád, že se o Těšínsku začíná mluvit, protože pak doufám, že se otevře otázka Kladska a polských národnostních čistek, na které se zapomíná, nebo dokonce jako by snad ani nebyly...

0/0
1.3.2010 14:23

jural

Re: české Kladsko

jo, to same se stalo Luzickym Srbum v Polskem zabrane casti Luzice.....

0/0
10.3.2010 12:14

rencask

muzou si za to sami

Muzou si za to sami, coz muzu prokazat na historii vlastni rodiny. Moji predkove zili na Tesinsku 200let (kam prisli z Polska - dolozeno patranim po matrikach), mluvili "po nasymu", ale prihlasili se k ceske narodnosti (asi chyba). V roce 1938 byli ze dne na den vyhnani (nalozili na vuz osobni veci) a museli se odstehovat do Ostravy, kde byli ubytovani v telocvicne skoly, a spolu s dalsimi 5rodinami takto prozili celou valku. Moje prababicka, kterou si jeste pamatuju, uz pak "po nasymu" nikdy nemluvila.Za to, ze nedopadli stejne jako Nemci muzou vdecit pouze tomu, ze byli sami okupovani.

0/0
1.3.2010 12:23

nenápadně maskovaný Kei

Bože, to je zase jednostranné, že bych blil!

Já tam náhodou znám pár lidí, a ti zase tvrdí, že ponaszymu odmítají mluvit Poláci, že prostě společné dorozumění zavrhli a mluví schválně polsky. Logicky tak místní Češi začínají mluvit tedy jen česky. A stejně jako každá menšina v každé zemi se bohužel Poláci chovají dost namyšleně, ale autora chápu, ono je jednodušší psát jen o jednom úhlu pohledu:-(

0/0
1.3.2010 9:29

Roliku

Nápisy ve slovenštině, slovenštinu do škol!

Když tak o tom přemýšlím, tak si říkám, jak můžeme tady v České republice upřednostňovat jednu menšinu na úkor druhé!? V našem těšínském regionu žije také početná menšina Slováků! Navrhuji, aby názvy ulic, měst, obchodů i všech úřadů byly srozumitelné opravdu všem! Dopřejme je také Slovákům!

Napadá mě otázka, proč se takhle medializuje česko-polská "nenávist"? Proč se nemedializuje příjemné česko-slovenské soužití v těšínském Slezsku, které nehraničí pouze s Polskem, ale také se Slovenskem?!

0/0
28.2.2010 22:16

Roliku

Česko-polská anebo polsko-česká nenávist?!?

Narodil jsem se na Těšínsku a stále zde žiju, i když nemluvím ponašymu, což je zde velkým mínusem a možná i společenským "faux pas". Používám spisovnou češtinu, jsem Čech, a tak trošku se cítím místními polskými spoluobčany utlačován a nenáviděn, kdykoliv před nimi promluvím česky. Samozřejmě to neplatí o všech, ale čím dál častěji se setkávám s těmi, které velmi pohoršuje má mluva v češtině.

Vše se zde rozlišuje na Čechy a Poláky - místní "Poláci" drží velmi silně při sobě a tvoří zde neuvěřitelně silnou komunitu. Na úřadech, na nádražích, v nemocnicích,  v obchodem, v restauracích, v práci na poradách, dokonce i v českých školách, tam všude často uslyšíte hovor vedený nářečím "ponašymu".

Nevadilo by mi to, určitě to má nějaké historické opodstatnění, kdyby těmto lidem nevadila má čeština.

0/0
28.2.2010 18:53

Roliku

Re: Česko-polská anebo polsko-česká nenávist?!?

Chtěl bych proto tady bojovat za svá práva a za češtinu. Napadá mě otázka, zda by nebylo možné založit nějaký český menšinový spolek :-)))?!?

A "polské spoluobčany" bych chtěl závěrem uklidnit, že jejich tolik významné polské nápisy mi opravdu nevadí, i když na druhou stranu bych rád zmínit to, že na protější straně řeky Olše české nápisy nejsou třeba :-).

0/0
28.2.2010 18:53

Jirka1938

Re: Česko-polská anebo polsko-česká nenávist?!?

Po nasym neni polstina.

0/0
1.3.2010 18:27

Dzingo

Nenavist?

Co to tu moče za problemy? Vjyncej ludzi u nas se myšli že ty napisy som zbytečne - na co? Podzivejče še s oukna cugu jak prijadžeče do Bystřice? Uvidite pres okynko cesky ci polsky nazev no skušče to...naprosto zbytečne, mistni poloci umjym dobre Polski a naopak jak to vidži česki občan tak to nimože ani přečitač bo polski neumjy ani ń. My moudži tohle neřešimy, mom fest dobrych znomych s polskom narodnostnom je to problem starši generace bo ani se zažili svoje, utlak s obou stran, jak česki, tak polski..

0/0
28.2.2010 16:40

Kurt Hýbl

Vendryně

Na webu obce Vendryně, kde žije Ewa Farna je kronika, kde se mj. píše o počtech obyvatel: rok 1900 - obec má 2 373 obyvatel - 2 322 Poláků, 34 Němců, 1 Čech a 16 jiné národnosti, rok 1909 - obec má 2 587 obyvatel - 2 491 Poláků, 62 Němců, 6 Čechů, 28 ostatní národn., rok 1921 - obec má 2 775 obyvatel - 1 651 Poláků, 821 Čechů, 56 Němců, 247 ostatní národn., rok 1930 - obec má 3 354 obyvatel - 1 980 Poláků, 1 250 Čechů, 18 Němců, 106 ostatní národn.

.....dnes má obec 4 200 obyvatel, z toho 35,3% se hlásí k polské národnosti

..... v roce 1900 tam bylo 98% poláků

0/0
27.2.2010 22:05

Dr. Fe(2)

Re: Vendryně

Zdá se že prošli proměnou na Čechy. O tom se ostatně v článku i níže v diskuzi hovoří. Díky za zajímavou statistiku.

0/0
28.2.2010 0:54

Jirka1938

Re: Vendryně

Statistiky by vam ukazaly, jak se ceske obyvatelstvo od stredoveku ponemcovalo v hranicnich uzemich. Vyvoj po druhe svetove valce je jen mala oprava tisicileteho nemeckeho postupu na vychod. Nektera osidleni v ceskem Slezsku se snad pocestila, zato daleko vyraznejsi je popolsteni polskeho Slezska, ktere bylo prakticky nemecke.

0/0
1.3.2010 18:32

czpene1

Nevěřím tomu, že by někdo nenašel nástupiště...

To že jsou dvojjazyčné nápisy obcí dovedu vzhledem k bohaté historii Slezska a Těšínska respektovat, ale proč se musí jít až do krajností? Například na nádraží v Bystřici jsou nápisy označující nástupiště polským názvem "peron", pokladna je označena "kasa", směr Čadca nebo Bohumín je označen ještě polským názvem "kierunek" atd. 

Někdy se sám sebe ptám, co všechno bude muset být ještě označeno polsky? Člověk si tam připadám jako za protektorátu. Tady se nejedná o to, že by snad polsky hovořící spoluobčané na nádraží nevyznali, ale pouze o to ukázat že oni jsou tady a považují území Těšínského Slezska stále za součást Polska.

Článek je napsán trochu podbarveně, tak aby byl atraktivní pro Pražáky a zbytek Čech neznalých místních poměrů. Národnostní tématikou je zatížená zejména starší generace. Mladí lidé mezi národnostmi už tak nerozlišují. Mám mezi poláky spoustu přátel, které znám od dětství a věřím tomu, že by na označení nástupiště "peron" netrvali.

Budoucnost tak vidím pozitivně.

0/0
27.2.2010 20:51

Dr. Fe(2)

Re: Nevěřím tomu, že by někdo nenašel nástupiště...

Díky za Váš pozitivní názor, cítím to jako vy. Taky doufám, že to budoucnost nezatíží, ale každopádně jsou ty cedule takovou symbolickou anexí území a proto mě to velmi dráždí. Je to úplně zbytečná provokace, která nikomu nic dobrého nepřinese, právě naopak.

0/0
27.2.2010 21:13

Kurt Hýbl

Re: Nevěřím tomu, že by někdo nenašel nástupiště...

Chtějí ukázat, že jsou na Těšínsku doma a taky že jsou. Já myslim, že  hranice měnit nechtějí a za součást Polska toto území nepovažují. Ale je pravda, že pár polských nacionalistů něco vykřikuje o "odzyskanie zaolzia" , okupaci a granica Ostravica atd. Ale to jsou jenom ojedinělé výkřiky.

0/0
27.2.2010 21:40

sobak

rozdělená evropa

no nedavno se o tom mluvilo v historii.cs na čt 24, po roce 1918 mohl nově vzniklý československý stát nárokovat území až po bialsko-bialo a rozdělil by toto město na dvě části podle řeky, poláci obsadili těšínsko, ale masaryk poslal legionáře, protože pro larysze byla důležitá ostravsko-žilinská dráha a masaryk s ním měl nějaké spory o peníze z dodávek uhlí a tak naoplátku dobil zpět toto území a poslal tam spoustu úředníků z vnitrozemí, ovšem legionáři se zastavily na olze a měli rozkaz postupovat dál, pokud nepadne dohoda o míru a budoucím nenárokování těšínského slezka ze strany polska, ale na druhou stranu by československo mohlo nárokovat kladsko a vratislavsko, které historicky patřili k českému království

0/0
27.2.2010 18:12

vogel

Kdybychom měli rozum

tak by bylo Polsko, Slovensko a Česko žilo v uspořádání jako Německo a měli bychom dohromady 

54,546 milionů obyvatel.a to by nás pak Francie nebo Něměcko muselo respektovat..takhle z nás

mají srandu !! pro porovnání Francie 54,410 mil, Německo 82,310 mil obyvatel,  pro porovnání rozloha Francie 577030km2, Německo 357023km2 a PČS 441447km2..to by byla třetí velmoc v Evropě

0/0
27.2.2010 12:18

Čingischán

Re: Kdybychom měli rozum

Celkem průměrný ,národnostně nesnášenlivý národ,který shodou okolností dostal více,než mu patřilo.Neví co by si s tím ,počal,všude samá korupce ,primitivismus a

přeceňování.Víš o kom mluvím bédo?

0/0
27.2.2010 13:02

xmen001

Re: Kdybychom měli rozum

Ano, mluvíš pochopitelně o Polácích, Češích a také Slovácích, protože to sedí na každého dokonale. Takže jeden velký křupan-stát bychom zvládli.

0/0
27.2.2010 22:18

ovoce.zelenina

Re: Kdybychom měli rozum

toto navrhoval v roce 1990 Brzezinski v USA-- který má mimochodem českou manželku

0/0
27.2.2010 14:51

Jirka1938

Re: Kdybychom měli rozum

Toto navrhovali Polaci za valky Benesovi, znamenalo by to spojeni demokratickeho Ceskoslovenska s diktatorskym Polskem, jehoz vlada mela velmocenske ambice a urcite by podporovala politiku propagovani Polaku na ukor Cechu a Slovaku.

0/0
1.3.2010 18:37

jural

Re: Kdybychom měli rozum

Ma to jednu drobnou vadu - Polaci po prvni svetove valce snili o Polsku od more k mori. Cili vcetne Litvy, Beloruska a Ukrajiny. A hodne se cinili, aby se k tomu snu aspon trochu priblizili. Ostatne, Ukrajinci a Belorusove by o jejich snazeni mohli vypravet cele romany.

0/0
10.3.2010 12:21

A.eF

A kdo to platí?

Nebylo by rozumnější ty peníze za nesmyslné cizojazyčné nápysy dát třeba do opravy silnic?

0/0
27.2.2010 2:04

Jan9002

Re: A kdo to platí?

6e by se za to udělal metr dálnice?

0/0
27.2.2010 12:26

mikesh1

Re: A kdo to platí?

Ony jine cesty nez dalnice neexistuji?

0/0
27.2.2010 23:35

Jan9002

Re: A kdo to platí?

Dobře, tak 20 m okresky?

0/0
2.3.2010 8:25

Kurt Hýbl

po nazsymu

:-Pneřešme nějaké cedule a nápisy, to je prkotina....spíš je důležité zachránit Těšínské nářečí po naszymu, což je velké kulturní dědictví

0/0
27.2.2010 0:34

Jan9002

Re: po nazsymu

To jde do kopru. Já myslím, že se nezachrání. Jako ostatně každé nářečí.

0/0
27.2.2010 12:26

Jirka1938

Re: po nazsymu

Pokud bude zivotaschopne, tak se udrzi. Zadne ceske nareci se prakticky neudrzelo, vcetne Chodstiny. Daleko hure jsou na tom jine, daleko vetsi narodnosti, Skotove a Irove mluvi anglicky a Bretanci francouzsky. Situaci s jazyky na jihu Italie dost dobre neznam, ale pravdepodobne upadaji. Podobne s jazyky ve Spanelsku a mnohde jinde. Svycari si stale mluvi svoji nemcinou.

0/0
1.3.2010 18:41

Kurt Hýbl

čecháčkové

někteří malomyslní češi to vidí tak, že se Poláci těmi dvojjazyčnými nápisy roztahují na úkor čechů. A přitom realita je taková, že počet poláků v čr se neustále zmenšuje. Někdy v r. 1920 to bylo asi 260 tisíc poláků dnes 50 tis. !!;-)

0/0
27.2.2010 0:24

vogel

Re: čecháčkové

v Evropě mají Poláci, Češi, Moravané a Slovácí k sobě nejblíž, takže by se neměli hádat ale spolupracovat..v konci konců jsme všichni jako jeden odraz v zrcadle !!

0/0
27.2.2010 12:30

jural

Re: čecháčkové

??? Jazykove k sobe mozna nejbliz maji, ale polska mentalita je oproti tem dvema dalsim dost jina.

0/0
10.3.2010 12:23

Jirka1938

Re: čecháčkové

Pocet Cechu v Polsku (Kladsko) je dnes prakticky nulovy, diky diskriminacni polske cinnosti, takze uz tam ceske napisy nepotrebuji.

0/0
1.3.2010 18:44

Kurt Hýbl

Slezsko

Na Těšínsku byli nejdříve autochtonní slezané hovořící staropolštinou (slezským nářečím polštiny). Někdy v průběhu 19. století pod vlivem buditelů z Krakowa velká část v sobě probudila polskost, což bylo dáno jazykem. Češi, Němci a židé byli přistěhovalci - a to v menšině. Samozřejmě se na Těšínsko přistěhovala levná pracovní síla z Haliče. Ne všichni slezané se hlásili k polské národnosti. Někteří, jako Koždoň usiloval o autonomii Slezska. Ewa Farná má pravdu, když říká, že Poláci tam nejsou přistěhovalci. V obcích, kde je min. 10% poláků vzniká právo na dvojjazyčné nápisy. Takový je zákon a nevim, proč se tomu stále někdo diví. Dělá se z toho zbytěčně kovbojka.  

0/0
27.2.2010 0:16

ovoce.zelenina

Asi

z příspěvků vyplývá, že za bolševiků na Těšínsku bylo nejklidněji, tedy jistě osadníci budou volit KSČSSD a tím se zpřátelí???

Za druhé, Češi do polského prostředí dosazovali české úředníky, ředitele pošt, nemocnic a škol---- úplně shodně to dělali i v čistě německých Sudetech. V obou případech to papírově měli zakotveno v rozhodnutí a zákoně o české samostatnosti-- tedy až na ten chybějící selský rozum.

Valoni a Vlámové, kanadský Quibec-- i tam občas to zavrže nacionalizmem, ale přibližuje se doba, že budeme všichni dobře ovládat arabštinu, a na ty současné umělé problémy si asi nikdo nevzpomene.

0/0
26.2.2010 23:15

naroznej

Re: Asi

Souhlas. Český nacionalismus v Sudetech měl za následek , že se většina zde žijících Němců přidala k Hitlerovi. To , že by dnes pohraničí vypadalo daleko lépe , kdyby v něm žili pracovití Němci , než líní Rómové či Slováci není pochyb.

Ale o tom to je. Český národ byl vždycky velmi netolerantní vůči menšinám a strašně hrdý (nevím na co)  

0/0
27.2.2010 6:49

Jirka1938

Re: Asi

Nemecky nacionalizmus v sudetech mel za nasledek, ze ceske skoly neexistovaly a ceske obyvatelstvo se postupne asimilovalo do nemecke mensiny - ve vlastnim state.

0/0
27.2.2010 21:21

nibor

Re: Asi

To je fakt utlačování, když se po státním zaměstnanci chce, aby se dokázal domluvit většinovým jazykem a být loyální ke státu. Pak klidně mohl být ředitelem pošty nebo čímkoliv jiným.

0/0
1.3.2010 16:52

Homer _ 9

Polský nacionalismus?

Na co proboha jsou hrdí???

0/0
26.2.2010 23:08

Jan9002

Re: Polský nacionalismus?

Třeba na to, že neprodali republiku němcům. Mají víc nositelů nobelových cen, než my. Mají Koperníka. Zásluhou sobieského dneska nechodíme do mešit a nemluvíme turecky v celé evropě a mohl bych pokračovat.

0/0
27.2.2010 12:30

Deleter

Re: Polský nacionalismus?

Člověk má být hrdý na to, co dokázal sám, ne na to, že se náhodou narodil v nějaké zemi či národě.

P.S. co by tak asi Němci v Polsku chtěli kupovat?

0/0
1.3.2010 16:23

Jan9002

Re: Polský nacionalismus?

Nevím, mám to na německo polské hranice daleko. Ale poláci mají exelentí klobásy, zeleninu, kupuji tam boty, protože jsou dělané na slovanskou nohu a ne na italskou, jak je zvykem v našich obchodech. Kupuji tam oblečení, nechávám si tam šít obleky. A jsem spokojen jak s přístupem, tak s kvalitou.

0/0
2.3.2010 8:28

Jan9002

Re: Polský nacionalismus?

Ptal jsi se, nač jsou poláci hrdi. Ne na co je hrdý jeden konkrétní polák. Ptám se, Co jsi dokázal ty, na co můžeš být hrdý?

0/0
2.3.2010 8:30

Novkid

Poláci

V Českém Těšíně jsem se narodil, žil celý života a dokonce teď píšu z Českého Těšína. Skoro každý den se setkávám s mými polskými spoluobčany. Nemůžu mluvit obecně, protože to nejde nikdy, ale většina poláku je velice netolerantní. V českých obchodech se ani nesnaží mluvit česky, ponaszymu taky nemluví. Mluví svou rodnou řečí a když jim náhodou prodejce nerozumí, tak po něm vyjedou.

Na autorovi článku jde vidět, že žije v Čechách, slyšel, že se tu děje nějaký problém, který chce Kocáb řešit, tak se tu zajel podívat, narazil na jednu z mála známých osobností kraje - Ewu Farnou, která sama přiznává, že je hrdá Polka. Vadí ji přemalovávání polských nápisu. Mě vadí, že tam jsou. Poláci, žijící u nás, respektive pár akčních poláku, si vydupalo polské názvy, které se platili z peněz česko-těšínské radnice. Nechápu, jak čech, který dokonce říká, že nás poučí o historii, může stát na straně poláku. HAMBA

0/0
26.2.2010 22:49

budulinek4

Re: Poláci

odje..t sa odtiaľto !

rýchlo sa odje..t !

0/0
26.2.2010 22:59

Najdete na iDNES.cz