Černých těžeb v lesích ubylo

  12:43aktualizováno  12:43
Zdá se, že díky novele trestního zákona o nezákonné těžbě dřeva podstatně ubylo ničení našich lesů. Správci Vsetínska tak musí letos řešit asi pouze jednu třetinu všech loňských případů. Že by se konečně nevyplácelo rabovat lesy?
Nezákonná těžba dřeva, jíž organizované skupiny, nebo jen příležitostní majitelé drancují vsetínské lesy, letos poprvé po několika letech nenabírá svých obvyklých rozměrů. Případů černých těžeb, při nichž například loni během několika hodin nepozorovaně vznikly až šestihektarové holoseče, v okrese za posledních osm měsíců výrazně ubylo. Referát životního prostředí ve Vsetíně řešil letos zatím třináct případů. V porovnání s loňskými devětašedesáti se to zdá být pouze zanedbatelná část. "Vymýtit nezákonnou těžbu docela se nikomu zřejmě nepodaří, ale pokrok je to obrovský. Troufám si předpokládat, že na konci roku budeme tak na jedné třetině snad i čtvrtině loňského stavu," řekl vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu ve Vsetíně Jiří Trezner. Současné situaci pomohla podle něj novela lesního zákona z letošního dubna, navíc se ale také několik hlavních vsetínských spekulantů a organizátorů takových akcí podařilo dopadnout a přísněji postihnout. Třináct jich skončilo ve vazbě. "Okruh lidí, kteří nejvíce a ve velkém zneužívali děr v zákoně, se podstatně zúžil. Díky novele se ale taky rozšířila možnost státní správy důrazněji zasahovat. Doposud jsme často mohli rabování jen přihlížet. Jediným zodpovědným za les byl jeho majitel. A právě s tímto faktem se nejčastěji spekulovalo," uvedl Trezner. Podle novely lesního zákona teď může být postižena i jiná osoba. Například tedy i člověk, který kácí dřevo třeba jen na objednávku, nebo obchodník, který objednávku zadal. Lidé si už také podle něj mnohem více uvědomují, že se jim černá těžba nemusí vyplatit. Pokuty dosahují až milionu korun. "Mnozí si teď už rozmyslí, zda do toho půjdou, nebo zkontrolují, do čeho jdou. Už se nemohou vymlouvat na někoho jiného, postižitelní jsou všichni," dodal. Tvrdší boj úřadů proti černým těžařům začal už ale před rokem, kdy se zástupci ochranářů, inspekce životního prostředí, lesního a vodního hospodářství, policie, státního zastupitelství i finančního úřadu dohodli na hlubší a lepší spolupráci. Právě loni totiž nabylo rabování největších rozměrů. "Tyto podvodné obchody se dřevem víceméně nahradily obchodování s lehkými topnými oleji. Jsou nesmírně lukrativní. Rabování ale dosáhlo neúnosných mezí, takže jsme se společně dohodli na intenzivnější, koordinovanější a rychlejší spolupráci, což naštěstí přineslo ovoce," poznamenal náměstek okresního státního zástupce Petr Bareš. Lidé, kteří například vytěžili vlastní les a nedopustili se tak trestného činu krádeže, bývají teď žalováni z trestného činu ohrožení životního prostředí. "U třinácti lidí shledal soud důvod k vazbě a dá se říct, že jsou to velké ryby. Patří k organizátorům a těžbou se zabývali systematicky," dodal Bareš. Jedině tvrdé postihy podle něj zamezí dalšímu rabování. "Při milionových ziscích se mohl každý stotisícovým pokutám jen zasmát. Pouhou výchovou k lásce k přírodě to taky nikdy nepůjde," poznamenal.
 

Správy lesů asi bude vždycky trápit nezákonná těžba, přesto se jí daří v poslední době díky přijaté novele zákona podstatně omezovat.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Když odvaha zvítězí nad nudou. Nejlepší gastronomické zážitky pro rok 2019

Večeře v oblacích je již tradiční součástí pražského gastronomického podzimu....

Stále více lidí si do svých novoročních plánů zařazuje nejrůznější gastronomické zážitky. Nabídka je rok od roku...

Neznámý Pražský hrad II. díl: Pětadvacet míst, která turisté míjejí

Pražský hrad

Pětadvacet míst, která turisté míjejí - Význam Pražského hradu jako symbolu státnosti nespočívá pouze v jeho...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Najdete na iDNES.cz