I když dnešní buchlovský kastelán na hradě vyrostl a už od sedmé třídy tady dělal i průvodce, chtěl dělat něco jiného. Vystudoval archeologii na brněnské filozofické fakultě a po ukončení studia nastoupil do muzea v Uherském Hradišti. „Nechtěl jsem být kastelánem, protože to je člověk pořád uvázaný u domu,“ vzpomíná. V roce 1986 však vznikla příspěvková organizace Památková správa Buchlovice, která převzala pod svá křídla hrad Buchlov, zámek Buchlovice a kapli svaté Barbory a Jiří Novotný se zanedlouho stal jejím zaměstnancem. Po smrti svého otce pak přešel doslova ze dne na den na Buchlov jako správce.
HRAD BUCHLOV |
Stojí na jednom z nejvyšších kopců pohoří Chřibů nad městečkem Buchlovice. První zmínka se objevuje kolem roku 1300. Nejstarší z hradů na Moravě založil český král jako významný strategický obraný bod a správní středisko se soudní pravomocí. |
Udržovat v chodu středověký hrad je práce nesnadná. Na Buchlově se neustále opravuje a rekonstruuje. Hrad se dnes může pochlubit novými fasádami zachycující tři stavebně historické fáze. Vedle nového rozvodu elektřiny tu vzniklo také lepší zázemí pro návštěvníky. K plánům správy hradu patřilo i vybudování restaurace v hradním sklepení, ale náklady na další rekonstrukci byly tak vysoké, že dnes tyto prostory zaujímá prodejní galerie. Kromě velkých oprav a investic je na hradě potřeba neustále udržovat a opravovat střechy. Musí se vyměňovat šindelová krytina. „Šindel, když se dobře konzervuje, vydrží 25 až 50 let,“ vysvětluje kastelán a dodává: „Na věži Andělka, nazvané podle posledního buchlovského vězně Josefa Anděla, byly šindele staré i 70 let.“
I když se správcovství na Buchlově v rodině Novotných dědí a dnešní kastelán tu prakticky vyrostl, až do nedávna bydlel v rodinném domku v nedalekých Buchlovicích. Byt pro správce se teprve opravoval a tak celoročně na hradě bydlí teprve od loňského roku. Život na hradě je podle něho hodně samotářský. „V zimě si sem musíme sami prohrnout cestu,“ popisuje a dodává: „Od prosince do února se věnuji odhazování sněhu a hlídám, aby nenasněžilo tam, kam nemá.“
V hlavní sezóně je provoz na Buchlově dvousměnný a zajišťuje jej devět lidí. Léto je zároveň obdobím, kdy se v hradním areálu odehrává nejvíc kulturních akci. S hradem Buchlov je už od konce osmdesátých let spojen folkový festival Buchlovská svíca. Podle buchlovského kastelána však zájem o tento podnik ochabuje. Velkou pozornost naopak přitahují hradní house party, které tu začaly před třemi lety. Zábava při těchto akcích probíhá na prvním a druhém hradním nádvoří, na loukách okolo hradu a na přilehlém parkovišti. Při tak masově navštívené akci, která navíc může trvat i do 6 hodin ráno, je velký problém celý areál uklidit a připravit pro normální návštěvníky. Proto by se chtěli na Buchlově zaměřit spíše na akce komornějšího rázu.
Romantické hradní prostory tvoří výbornou kulisu k představením Slováckého divadla z nedalekého Uherského Hradiště, která se tady konají od loňského roku. I letos se mohou návštěvníci těšit na divadelní produkci, která oživí staré hradní zdi na přelomu června a července. Pro romantické milovníky historie a šermířských zápasů a turnajů je připravena také velká šermířská slavnost, která se odehraje v den výročí zavraždění hradního pána Jindřich Prakšického ze Zástřizl.
Na hrad Buchlov ročně zamíří asi devadesát tisíc návštěvníků. Největší návštěvnost za poslední léta byla v roce 1998, kdy přesáhla sto tisíc. Hrad ovšem neláká jenom k prohlídkám expozice či návštěvám kulturních podniků, ale je i dominantou a přirozeným centrem širokého okolí. Řada místních sem pravidelně míří na svých procházkách, kdy se vypraví do okolních lesů, na pouť k nedaleké kapli svaté Barbory, či jen tak posedět na nádvoří hradu. Pro všechny příchozí je teď na hradě vybudováno opravdu hezké zázemí, ke kterému navíc od letošního roku přibyla i opravené restaurace s penzionem v předhradí.
Buchlovský kastelán, který je s hradem svázán od svých dětských let, tvrdí, že tehdy daleko víc vnímal jeho specifickou atmosféru. „Jako dítě jsem pomáhal babičce na hradě uklízet. Když jsem v expozici utíral prach, tak jsem si vždycky před pokojem, kde je vystavena staroegyptská mumie, začal pískat a moc prachu jsem neutřel,“ vzpomíná. Za léta na hradě si na jeho atmosféru zvykl a při starostech o provozní záležitosti už mu moc času na pátrání po strašidlech ukrytých v místních zdech nezbývá. „Dělat kastelána na hradě je spíš někdy úředničina než cokoli jiného,“ popisuje.
Na hradě je zaměstnána i manželka Jiřího Novotného, která dělá pokladní a společně se svým mužem taky noční strážnou. A tak je hrad určující pro rodinný život i všechny další mimopracovní aktivity a koníčky. Nikdy se z něj nedá na dlouho odejít, protože vždycky musí zůstat někdo, kdo jej hlídá. „Po těch letech už jej vlastně beru za svůj, což znamená především, že se o něj starám jako o vlastní a někdy i víc,“ uzavírá kastelán.
Buchlovský hrad |
Buchlovský kastelán Jiří Novotný drží rodinnou tradici správcovství na tomto hradě |