Brno čekají opět lidové slavnosti

  13:53aktualizováno  13:53
Druhá polovina srpna patří v Brně již tradičně lidovým slavnostem. Den Brna 12.srpna celé slavnosti zahájí a odstartuje tak pestrý a bohatý program, ve kterém nebude chybět klasický kytarový a folklorní festival či pouliční divadlo. Letošní rok 2000 bude také ohlédnutím za důležitými historickými mezníky moravské metropole.

Po celé prázdniny žije jihomoravská metropole Brněnským kulturním létem, které zahrnuje zejména koncerty a divadelní představení na Staré radnici či nově opraveném nádvoří hradu Špilberk. Na svůj vrchol však letní program teprve čeká. Již tradičně patří druhá půle srpna takzvaným Brněnským lidovým slavnostem, které po tři týdny nabízí spoustu kulturního vyžití. "Slavnosti se každoročně rozrůstají a vyvíjí. V poměrně nesourodém programu, jenž je rozdělen na určité části, si však vybere každý, nehledě na věk a zájmy," popisoval koncepci programový ředitel pořádajícího Kulturního a informačního centra města Brna Jan Nováček. Letošní ročník slavností odstartuje již popáté Den Brna, kterým pořadatelé Brňanům i turistům připomínají výročí odražení švédských vojsk za třicetileté války. Den Brna byl tentokrát stanoven na sobotu 12. srpna. Na náměstí Svobody, radnici Brno-střed a v katedrále svatého Petra a Pavla je po celý den připraven program složený z divadel pro malé i větší děti, chybět nebude ohlédnutí do historie či koncert duchovní hudby. "Den Brna tradičně zakončíme ohňostrojem, který snad budeme moci odpálit z věže katedrály. Uvidíme, jestli letos v jednání s místním farářem uspějeme," dodal s úsměvem Nováček. K Brněnským lidovým slavnostem již neodmyslitelně patří kytarový festival, Galantní slavnosti, folklorní festival či Historické dny. Ty měly minulý rok velký úspěch zejména díky pravému rytířskému turnaji. "Letos nemůžeme využívat náměstí Svobody tak, jak bychom si přáli, proto se Historické dny mírně změnily," vysvětloval Nováček. "Rok 2000 nás inspiroval k programu, který bude průřezem brněnskými historickými mezníky. Od předání městských práv Václavem II., přes dopad bitvy u Slavkova až po dvacáté století," popisoval náplň posledního srpnového víkendu Radim Dufek ze spolupořádající Společnosti 1645. Jednou z akcí Brněnského kulturního léta, která zaznamenala velký rozmach i ohlas obecenstva, je Přehlídka pouličních divadel. Od 28. srpna se Brňanům představí dvanáct souborů se čtrnácti představeními. "Z přehlídky bychom rádi do budoucnosti vytvořili velkou akci, na které by vystupovalo třicet i více divadel," vykresloval plány Jan Nováček. Přehlídka se odehrává již tradičně za přítomnosti polských souborů. "Letos přijedou dvě významná divadla - poznaňské Divadlo Zóna a Divadlo módy Stanielewiczů, která obdržela několik prestižních ocenění," prozradil ředitel Polského institutu v Praze Andrzej Jagodzinski. Do Brna také zavítá slovenské Teatro Tatro. "Jejich vystoupení jsme museli situovat do Masarykovy čtvrti, jelikož se odehrává ve stanu a na náměstí Svobody kolíky opravdu nezatlučete," dodal s úsměvem programový ředitel.

Na lidových slavnostech v Brně nebudou chybět ani klasický folklorní festival.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

99 důvodů, proč je Česko nejlepší pro život. Znáte ten stý?

Pravčická brána

Česko je země, kde je radost žít. Redakce magazínu Víkend MF DNES sestavila devět a devadesát důvodů, proč je Česko...

Český výletník: Jak mě Vincek Priessnitz naučil léčit a být trpělivý

Sanatorium Priessnitz je dnes nejvýznamnější stavbou a jakýmsi logem Lázní...

Když zazní jméno Priessnitz, člověk si představí cosi tajemně německého a chladného. Vincenz Priessnitz však založil...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Neobvyklá cesta Českým rájem k Ještědu

Motorový vůz 843.011 čeká ve stanici Stará Paka na odjezd v čele osobního vlaku...

Takto jste cestu skrz Český ráj asi ještě nikdy neviděli. Čeká nás trať 030 podél řeky Jizery ze Staré Paky přes...

Najdete na iDNES.cz