Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou krajinnou oblast a dnes nabízí krajinu jen málo dotčenou negativními civilizačními jevy.

Pohled z cvičného pěchotního srubu pod Jordánem k severovýchodu | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Od první republiky přes nacistickou a komunistickou totalitu až po demokratické Československo/Česko vládli centrální části Brd vojáci a veřejnost tam až na výjimky neměla přístup.

Zrušení Vojenského újezdu Brdy na konci roku 2015 znamenalo otevření většiny tohoto území pro běžnou populaci s tím, že návazné vyhlášení CHKO Brdy brání komerčnímu využití území (s výjimkou lesního hospodaření). Do znovuotevřené části Brd se podařilo prosadit i úplný zákaz vjezdu automobilů a Brdy se tím staly rájem pro pravověrné turisty. A současně jsou územím, které v českém vnitrozemí z tohoto pohledu nemá obdobu.

Pro pořádek uvádíme, že Brdská vrchovina (jak zní oficiální název horopisného celku) zaujímá širší území než někdejší vojenský prostor a patří k ní i morfologicky výrazný hřbet zvaný Hřebeny, který vybíhá severovýchodním směrem až k okraji Prahy.

Brdské vyhlídky

Téměř kompletní zalesnění Brdské vrchoviny a spíše povlovné terénní tvary znamenají, že přirozených výhledových bodů není mnoho a jen zřídka poskytují kruhové panorama. Přesto se najdou, a ač za nimi zpravidla budete muset putovat dost daleko pěšky či na kole, nebudete litovat.

Výborné pohledy se otevírají z širé vrcholové planiny Toku (865 m), nejvyššího vrcholu Brd. Výhled je tu proto, že temeno Toku bylo za první čs. republiky odlesněno a sloužilo pak jako dopadová plocha pro dělostřelecký výcvik. Vidět je (nejlépe z polohy asi půl kilometru severně od nejvyššího bodu Toku) hlavně k severu a východu, za výborné viditelnosti až na Krkonoše. Zaujmou ale i blízké, liduprázdné horizonty připomínající Šumavské pláně.

Téměř ikonickým výhledovým místem Brd je Čákova vyhlídka pojmenovaná po příbramském spisovateli Janu Čákovi, který se ve svých dílech zabýval také historií a místopisem Brd. Najdete ji asi půl kilometru jižně od druhého nejvyššího brdského vrcholu Prahy (862 m), mimo značenou cestu. Odtud je pro změnu vidět hlavně k jihu, mj. na Šumavu.

Kamenná rozhledna, původně sloužící jako měřická věž, stojí na Studeném vrchu (660 m) v Hřebenech. Než se tam ale vydáte zkontrolujte si přístupnost, věž má svůj návštěvnický režim a mimo něj se nahoru nedostanete.

Hřebenovka

Zatímco ve vlastních Brdech se o souvislém horském hřbetu nedá mluvit, ve Hřebenech (jak název napovídá) je to jiné. Tato část Brdské vrchoviny tvoří výrazné pásmo protažené ve směru jihozápad-severovýchod, vymezené poměrně strmými svahy, a červeně značenou cestu od Zbraslavi až do Jinců lze směle označit za hřebenovou trasu.

Strašice jsou dobrým východištěm do centrální části Brd. Pohled na obec od jihu

Strašice jsou dobrým východištěm do centrální části Brd. Pohled na obec od jihu

Téměř celou ji lze projet na horském kole (vyhněte se jen roklím mezi Jílovištěm a Černolicemi), pěší pochod si ale vzhledem k délce (45 km) budete nejspíš chtít rozdělit na víc částí.

Pěší trasa z Kytína do Jinců měří snesitelných 24 kilometrů, nemá zásadní převýšení a vede téměř bez výjimky lesem. Místy narazíte na krásné původní listnaté porosty – ty v okolí vrchu Kuchyňka (636 m) působí majestátním, velebným dojmem. Krátkou odbočkou lze vystoupit k rozhledně na Studeném vrchu.

Vojenská minulost

Vyhledávaným cílem fandů vojenské historie jsou severní svahy vrchu Jordán (826 m) v centrální části Brd. Území totiž sloužilo jako dopadová plocha pro dělostřelecký výcvik a z té doby tu zbyla torza několika vojenských objektů včetně velkého testovacího železobetonového srubu. Na něm prvorepubliková armáda zkoušela odolnost vůči ostřelování. Jen o kousek dál směrem k severu najdete tzv. brdské letiště, přes půl kilometru dlouhou, opuštěnou přistávací plochu z betonových panelů. Objekt vznikl za nacistické okupace, běžně se mu říká „letiště pod Hejlákem“.

Bývalé vojenské letiště pod Hejlákem

Bývalé vojenské letiště pod Hejlákem

Z dalších bývalých vojenských objektů je přístupná např. někdejší vojenská střelnice Kolvín v nejzápadnější části Brd, kde se zkoušely mj. protitankové střely. Stojí v místech někdejší stejnojmenné vesnice, zlikvidované.

I po zrušení vojenského újezdu však zůstaly menší části centrálních Brd vyhrazené pro vojenské účely a tím jsou i dnes pro veřejnost nepřístupné. Jde hlavně o Posádkové cvičiště Jince a tajemný, přísně střežený objekt v údolí potoka Rezerva lidově zvaný „U Němých“ – to pro naprostou mlčenlivost, která jeho účel obestírá.

Na bývalých dopadových plochách je třeba obezřetnosti, ne všechny prostory již byly pyrotechnicky vyčištěny. Na možnost výskytu nevybuchlé munice vás upozorní varovné cedule.

Padrťské rybníky

Podle mnohých nejkrásnější místo Brd: široký úval v srdci centrálních Brd zalitý dvojicí poměrně velkých historických vodních nádrží. Padrťské rybníky byly založeny již v 16. století jako zásobárny vody sloužící k nadlepšení průtoku při plavení dřeva.

Horní Padrťský rybník

Horní Padrťský rybník

Dnešní kouzlo Padrťských rybníků spočívá v kombinaci hlubokých lesů, které nádrže obklopují ze tří stran, a otevřené krajiny směrem k severu. Právě na planině severně od Dolního Padrťského rybníka stávala ves Padrť, její osud se však naplnil do 2. světové válce. Toto sídlo dnes už téměř nic nepřipomíná.

Na Padrťských rybnících se běžně zdržuje velké množství ptactva včetně čápů či volavek, žijí tu třeba i vydry. Jako ideální místo k odpočinku na túře se nabízí hráz Horního Padrťského rybníka, po níž vede značená trasa.

Na kole přes vrcholy

Parádní trasu pro cyklisty nabízí Aliance (též Alianka), silnička překonávající centrální Brdy. Vystavěli ji koncem 19. století tehdejší vlastníci území Colloredo-Mansfeldové, aby propojili jednotlivé části nově nabytých lesních pozemků.

Aliance má opravdový horský charakter: čekají vás na ní nefalšované serpentiny i značné převýšení. Ve směru od východu silnička začíná v sedle U křížku (670 m) odbočkou z nejvyššího bodu trasy spojující Obecnici a Zaječov, stoupá na planinu Toku až do výšky 825 metrů a pak dlouze klesá do údolí Třítrubeckého potoka (560 m). Západní závěr Aliance dnes sice vede vojenským prostorem přezdívaným U Němých a současná turistická trasa je proto poněkud odkloněna podél hranice nepřístupného území, na zajímavosti jí to ale neubírá.

Strašice jsou dobrým východištěm do centrální části Brd. Pohled na obec od jihu

Strašice jsou dobrým východištěm do centrální části Brd. Pohled na obec od jihu

Vlastní Aliance měří jen necelých 10 kilometrů, k tomu je však nutné připočítat cestu k výchozímu a cílovému místu. Výlet po Alianci se tak dá pojmout např. jako součást trasy z Příbrami do Strašic. A protože se také budete muset nějak vrátit zpět, počítejte nejméně se 40 kilometry.

Po 2. světové válce byla vrcholová část Aliance kvůli pohybu vojenské techniky vydlážděna kostkami a ani na zbytku trasy není povrch ideální – pro vyjížďku se proto hodí horské nebo alespoň trekové kolo.

Tajemná místa a pověsti

Snad to jsou téměř nedozírné brdské lesy, které způsobily, že pověstí a neobvyklých příhod spojených s různými brdskými lokalitami je víc než jinde. Tajemno dýchá třeba z Valdeku, nejlépe dochované zříceniny Brd. „Zámek v lese pustý, Valdek řečený“ si v 19. století oblíbili romantičtí tvůrci včetně Karla Hynka Máchy, který mu dokonce chtěl věnovat jeden díl z plánované tetralogie. Valdek stojí na strmém ostrohu nad Červeným potokem, na první pohled upoutá mohutná válcovitá věž. Technicky je do zříceniny kvůli havarijnímu stavu vstup zakázán, málokdo to ale dodržuje.

Snad ještě tajemnější atmosféra se vznáší nad místem, kde stával benediktinský klášter Teslín, kousek od Hořejšího padrťského rybníka. Existenci kdysi významného kláštera, zničeného husity v roce 1421, dnes připomínají jen terénní nerovnosti ve stínu velebných buků. Na místo upozorňuje cedule s nápisem „poutníče, postůj a pomni dnů minulých“.

Symbolický trampský hřbitov na hřebeni Slonovec

Symbolický trampský hřbitov na hřebeni Slonovec

Rodinky s dětmi může potěšit výšlap na vrch Plešivec (654 m). Sídlí tu prý brdský duch Fabián a na plošinu zvanou Čertova kazatelna se v noci mají slétat čarodějnice. Zda skutečně, to můžeme nechat na každého fantazii. Skutečností ale je, že skály Čertovy kazatelny poskytují jeden z nejlepších výhledů v Brdech. Dochované valy v lese pak ukazují, že na Plešivci stávalo pravěké hradiště.

Na Třemšíně (827 m), nejvýraznějším vrcholu jižní části Brd, má zase sídlit škodolibý skřítek střežící zlatý poklad. Získat se prý dá jen na Velký pátek za naprostého mlčení, dosud se to ale nikomu nepovedlo... Výlet na Třemšín ale zaujme i bez toho, vrch býval v 19. století cílem masových tzv. národních poutí. Stával tu hrad i rozhledna, v současné době se plánuje stavba nové vyhlídkové věže.

Speciální zajímavost představuje symbolický trampský hřbitov na výrazném hřebeni Slonovec u Jinců. Desítky kovových a dřevěných destiček či kamenných kvádrů umístěných na kolmé skalní stěně připomínají kamarády, kteří odešli na „poslední vandr“. Směr k místu není označený a ani přístupová pěšinka není zvlášť výrazná, hřbitov si tak uchovává tichou pietu.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Řasnice neboli Travná Vltava protéká u Strážného nádherným lučinatým údolím.

VIDEO Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce...

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

Západ slunce na Velké Javořině

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat,...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Pohled z cvičného pěchotního srubu pod Jordánem k severovýchodu

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu...

  • Nejčtenější

Plíce planety jsou naruby. Amazonský prales vyrobil víc CO2, než pohltil

Především kvůli požárům a dalším lidským zásahům se převrací přirozené procesy v Amazonském pralese. Alespoň to tvrdí...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Německý květinový ráj. Na ostrově Mainau panuje středomořské klima

V německé části Bodamského jezera leží devět ostrovů, přičemž třetím největším je Mainau. Patří šlechtické rodině...

Hory a moře bez turistů? Zajeďte si do Albánie, středomořský stát překvapí

Premium Přirovnání ke šlehačce je opravdu namístě. Mnohdy si ji člověk z nějakých důvodů odříká, ale když zapomene na předsudky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Rozhledny, lázně i jeskyně. Znáte zeměpisné rekordy v Česku?

Na rozmanité území, na kterém se nachází Česká republika, můžeme být právem hrdí. Ostatně, naši přírodu srdečně...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České...

Skvělé výlety k vodním hladinám v Česku. Atmosféra těchto jezer vás okouzlí

„Ach, nechoď, nechoď na jezero, zůstaň dnes doma, moje dcero!“ stojí v Erbenovi. Ale to je jenom báseň. Vydat se na...

Na co zírá mašinfíra: Lokálka na konci Orlických hor vás sveze i mezi bunkry

Seriál Dnes vyjedeme na překrásnou údolní trať na samém konci Orlických hor. Leo Expressem vyrazíme z Dolní Lipky až pod...

Jaká místa v Česku jsou jako stvořená pro lásku? Objevte Luhačovice nebo Hudlice

Premium Životodárný cit může vypadat různě a stejně pestré jsou i naše tipy na výlety po krajích českých a moravských. Kam...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...