Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Neznámý kout Pošumaví. Údolí Blanice je naštěstí dokonalý zapadákov

Do světa lesního ticha, k nádhernému toku divoké nespoutané řeky Blanice. Tam vás zavede pěší okruh liduprázdnou krajinou na východním úbočí šumavského Boubína. A jak bývá na Šumavě zvykem, kříže v zaniklé osadě přinutí poutníky k zamyšlení.

Předjarní scenérie na kraji lesa pod Milešicemi | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Je to jeden z nejzapadlejších koutů Česka: údolí Blanice u Prachatic, tam, kde se terén začíná zvedat ze Šumavského podhůří do rozlehlého masivu Boubína. Kraj odlehlých osad, malebné mozaiky lesů a podhorských luk a dalekých výhledů, kam výletníci zabloudí jen málokdy.

Říčka Blanice – zdrobnělina je na místě, vodní tok tu má sotva tři metry šířky – v této oblasti vytváří mezi mlýny Blanickým a Řepešínským krásné zakleslé údolí lemované skalami tak, že místy připomíná skutečný kaňon.

Tajuplnosti ještě přidávají husté, těžko prostupné lesy. Zkrátka divočina, které jsme v Česku už skoro odvykli.

Naučnou stezkou do nitra divočiny

Východištěm pěšího okruhu touto jedinečnou krajinou je zmíněný Řepešínský mlýn, který se nachází asi dva kilometry západně od obce Záblatí. U mlýna začíná naučná stezka Na soutoku, která vás povede proti toku Blanice.

Fotogalerie

Po necelém kilometru vstoupí do lesa a místy značně nerovným terénem s padlými stromy se vine nad levým břehem říčky, jejíž temné vody pospíchají řečištěm plným kamenů.

Území je přírodní rezervací zvanou rovněž Na soutoku. Okolnosti jejího vzniku byly neobvyklé: správa NP a CHKO Šumava ji vyhlásila v roce 2003, rok po katastrofálních povodních, které výrazně změnily původní řečiště i jeho okolí. Stále se jedná o ráj přírodních živlů, který lidská činnost prakticky vůbec nenarušuje.

Po necelých třech kilometrech se pěšinka větví do dvou ramen a asi sto metrů před soutokem Blanice s Milešickým potokem se obrací zpět. Tady je třeba značení opustit, překročit potok a za ním prudce vystoupat do stráně na malou paseku, kde narazíte na širší cestu. Z tohoto místa je krásný výhled do údolí Blanice.

Nespoutaný jarní tok Blanice v rezervaci Na soutoku u Záblatí

Nespoutaný jarní tok Blanice v rezervaci Na soutoku u Záblatí

Předjarní scenérie na kraji lesa pod Milešicemi

Předjarní scenérie na kraji lesa pod Milešicemi

Cesta vás jižním směrem (vpravo) vede táhlým stoupáním do torza osady Plešivec. Částečně rekonstruované budovy obklopené rozsáhlými výběhy pro dobytek a koně působí dojmem „na konci světa“. A také ano: silnička tu končí a do nejbližšího sídla, které si aspoň trochu zaslouží přízvisko „město“, totiž do Volar, je to 10 kilometrů.

Ozvěny starých časů

Asi po třech kilometrech jižního až jihozápadního směru přijdete na o něco větší silničku. Křižovatka značí prostor zaniklé osady Cudrovice, což připomíná mj. pamětní kříž a deska. Nešlo o velké sídlo (mezi 1. a 2. světovou válkou tu žilo asi 130 obyvatel, skoro všichni německé národnosti), přesto měly Cudrovice (německy Zudrowitz či Zuderschlag) například kostel či školu.

Kamenná zídka cestou k zaniklé osadě Cudrovice

Kamenná zídka cestou k zaniklé osadě Cudrovice

Kříž v prostoru zaniklé osady Cudrovice

Kříž v prostoru zaniklé osady Cudrovice

Obec, jejíž historie se psala od konce 15. století a která ležela na trase Zlaté stezky, ovšem nepřežila běsné doby po 2. světové válce. Obyvatelé byli po roce 1945 vyhnáni a pokus o dosídlení Čechy nebyl úspěšný. Zástavbu nechaly komunistické úřady srovnat se zemí v 50. letech, kostel byl odstřelen v roce 1966.

Zpátky přes hrad Hus

U částečně obnoveného hřbitova v Cudrovicích narazíte na křižovatku značených cest. Modrá značka zprvu mírně, později strměji klesá do údolí Blanice, které překročíte po železné lávce. Říčka tu vytváří malebný zákrut, jistě jde o jedno z nejhezčích míst na celé trase.

Pohled do kaňonu Blanice u konce naučné stezky

Pohled do kaňonu Blanice u konce naučné stezky

Prudce stoupající pěšina na protilehlém (pravém) břehu Blanice vás přivede ke skrovným zbytkům hradu Hus. Ten stál na úzkém ostrohu nad řekou a poměry v něm musely být kvůli terénu značně stísněné – zato se však dal dobře bránit. Ani to ale v roce 1441 nestačilo, když posádka místního loupežníka neodolala útoku okolních šlechticů a hrad, který měl za sebou jen asi stovku let existence, už pak nikdo neobnovil.

Modře značená cesta pak ještě chvíli vede nad divokým údolím Blanice a terén se zklidní až na hrázi Křišťanovického rybníka. Ten v létě slouží rekreaci a jde o první místo na trase, kde se můžete setkat s nějakým – byť nevelkým – turistickým provozem.

Krajinná mozaika pod Milešicemi

Krajinná mozaika pod Milešicemi

Žlutě značená silnička za chvíli vyjde z lesa a otevřou se pěkné výhledy do šumavského podhůří. Pokud míříte přímo do Záblatí, sledujte z osady Hlásná Lhota stále žluté značení, které vás povede setrvale z kopce, stále pěknou výhledovou trasou.

Kdo nechal auto u Řepešínského mlýna, může za Hlásnou Lhotou překročit mělké údolíčko po levé ruce a bez značení se napojit na silničku mířící severozápadním směrem k lesu. Ta vás (posléze už bez asfaltu) provede řídkým porostem na další pěknou rozhledovou loučku a přes osadu Zvěřenice už snadno „seběhnete“ k Řepešínskému mlýnu.

Může se hodit

Praktické informace
Popsaná trasa měří asi 18 kilometrů. Po cestě nečekejte žádnou restauraci; stánek s drobným občerstvením najdete (pouze v létě) u Křišťanovického rybníka. Část trasy vede po strmých stezkách, můžete narazit na popadané stromy – terén vyžaduje pohorky.

Doprava
Do Záblatí jezdí několikrát denně autobus z Prachatic, o víkendech je však spojení o poznání slabší. Jízdní řády najdete na adrese https://idos.idnes.cz. Pokud přijedete autem, nabízí se zaparkovat přímo u Řepešínského mlýna u začátku naučné stezky.

Autor: pro iDNES.cz

Elektorkolo

Podívejte se, jak vybrat elektrokolo, prohlédněte si testy elektrokol od renomovaných autorů a nabízíme i rady a na údržbu.

Testy elektrokol: Horská kola s pevným rámem

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Po stopách jednoho z českých popravených pánů. Schlikovi hospodaří ve Veliši

Jednadvacátého června uplyne čtyři sta let od výročí popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze. Jedním z...

Výlet na čtyři neznámé hrady a hrádky, kam nepůjdete v průvodu

Naše země je plná památek. Národní památkový ústav eviduje přes čtyři sta padesát hradů, zřícenin, zaniklých hradů či...

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Víkendy pro dva. Pár tipů, kde si užijete zasloužené hýčkání a relax

Loni jste se svým ratolestem či vnukům věnovali na maximum, proto si letos zasloužíte aspoň na pár dnů změnit...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...