Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat, které patří vedle Moravskoslezských Beskyd a Javorníků k pohraničním pohořím oddělujícím Česko od Slovenska. Centrální části pohoří pokrývají hned dvě velkoplošné chráněné krajinné oblasti.

Západ slunce na Velké Javořině | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Pohraniční pohoří Bílé Karpaty se může pochlubit unikátní přírodou horských orchidejových luk, bukových lesů a vápencových skal. Přestože oblast po staletí obdělávali lidé, dochovala se tu malebná krajina se spoustou vzácných druhů rostlin a živočichů.

Bílé Karpaty vás nadchnou v kteroukoliv roční dobu. Na jaře tu rozkvétají horské orchideje, v létě oceníte bohatství dozrávajících plodů a na podzim vás zase očarují zbarvené lesy i solitérní stromy uprostřed luk. Díky absenci lyžařských středisek si tak zdejší příroda může od návštěvníků odpočinout alespoň v zimě.

Hřebenovka

Přestože při pohledu zdálky vypadají Bílé Karpaty mírumilovně a krotce, přece jen se jedná o karpatské pohoří, pro která jsou typická hluboká údolí a příkré srázy. I když nejvyšší vrchol, Velká Javořina, nedosahuje ani tisícimetrové hranice, přechod hřebene Bílých Karpat patří k plnohodnotným horským výpravám.

Na severu začínají Bílé Karpaty v Lyském průsmyku u Střelné, kde navazují na Javorníky a táhnou se podél česko-slovenské hranice jihozápadním směrem až ke Strážnici. Celková délka české části pohoří činí vzdušnou čarou 70 kilometrů. Pěší hřebenová trasa přes Bílé Karpaty je ovšem delší a přesahuje 100 kilometrů, což představuje čtyři až pět dní pochodu.

Nejprve vede hřebenovka oblastí jižního Valašska, stoupá na pohraniční vrchol Končitá a přes rozhlednu Královec vede do Valašských Klobouků a dále do obce Brumov-Bylnice. Někteří poutníci volí v této části variantu vedoucí částečně přes slovenské území a přes obec Sidonie.

Obě varianty se setkávají na vrcholu Javorník, odkud dále pokračuje hřebenovka víceméně jednoznačnou trasou přes obec Žítková na vrchol Velký Lopeník a dále na Velkou Javořinu.

Velká Javořina je nejvyšší horou Bílých Karpat a jejím 970 metrů vysokým vrcholem zároveň prochází hranice mezi Českou a Slovenskou republikou. Tento vrchol je turisticky dobře přístupný z obou stran hranice, a patří tak mezi tradiční místa setkávání Čechů a Slováků. Historie setkávání národů na Velké Javořině sahá až před období Rakouska-Uherska, započala v roce 1845 a od roku 1990 se zde každoročně konají letní slavnosti bratrství Čechů a Slováků nebo tradiční silvestrovské výšlapy.

Žítkovský vrch, ze kterého se otevírá nádherný kruhový rozhled na kopce kolem...

Žítkovský vrch, ze kterého se otevírá nádherný kruhový rozhled na kopce kolem Starého Hrozenkova.

Z Javořiny lze dále pokračovat podél státní hranice, zajímavější trasa však sestupuje k Velké nad Veličkou s orchidejovou rezervací Zahrady pod Hájem a dále kolem větrného mlýna u Kuželova a rezervací Čertoryje do Radějova.

Orchideje Bílých Karpat

V CHKO Bílé Karpaty se vyskytuje 41 z celkového počtu 56 druhů vstavačovitých rostlin doložených z území České republiky. Jen v přírodní rezervaci Čertoryje roste 25 různých druhů orchidejí a na ploše 1,5 x 1,5 metru napočítali botanici přes 70 různých druhů rostlin! Pro tuto unikátnost byla oblast roku 1996 zařazena mezi evropské biosférické rezervace UNESCO. Unikátní pěnovcová prameniště jsou domovem mnoha druhů orchidejí, například prstnatce májového nebo velmi vzácného prstnatce karpatského, který roste pouze na jediném místě na světě.

Kvetoucí louky v rezervaci Háj

Kvetoucí louky v rezervaci Háj

Rovněž pravidelné střídání pastvy a sekání luk po staletí podporovalo růst orchidejí i jiných rostlin, a tak na zdejších květnatých loukách najdeme největší koncentraci a druhovou pestrost orchidejí ve střední Evropě. Orchideje ale rostou i ve zdejších lesích, například vzácná okrotice dlouholistá. Většina orchidejí kvete na jaře, kdo navštíví Bílé Karpaty v létě, může na některých lokalitách spatřit i pozdě kvetoucí druhy, například některé z kruštíků kvetou v červenci až září.

Kdo se chce dozvědět více o orchidejích Bílých Karpat, může se zúčastnit některé z procházek s průvodcem organizované Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Pro návštěvníky, kteří chtějí orchideje spatřit na vlastní oči samostatně, jsou nejvděčnější dobře přístupné přírodní rezervace Čertoryje a Zahrady pod hájem, kterými procházejí turistické značky.

Nejzachovalejší větrný mlýn a oskeruše

U obce Kuželov stojí na nenápadném návrší větrný mlýn Kuželovský větrák. Tento nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let. Uvnitř najdete expozici větrného mlynářství a malé muzeum horňáckého bydlení. Jen pár kilometrů odtud prochází cesta rozcestím Tři kameny, kde na starodávné cestě do Uher vyznačují hraniční kameny rozhraní tří panství.

Kuželovský větrák je nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás. Byl...

Kuželovský větrák je nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás. Byl postaven v roce 1842 a mouku mlel přes sto let, až do roku 1946.

V jižní části Bílých Karpat rostou zajímavé stromy. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je málo známý ovocný strom, který jinak roste především v jižní Evropě. V Česku patří mezi ohrožené druhy dřevin, a kromě Bílých Karpat roste také v Českém středohoří. V celém Česku bychom napočítali jen asi 800 vzrostlých stromů.

Oskeruše dorůstá výšky 15–30 metrů, v našich podmínkách se dožívá 300 až 400 let. Tzv. Adamcova oskeruše, nacházející se pod kopcem Žerotín v Bílých Karpatech, je považována za největší svého druhu ve střední Evropě. Koruna tohoto stromu je široká 18 metrů a stáří se odhaduje na 400 let.

Kam za výhledy

Pro Bílé Karpaty je typické střídání hlubokých bukových lesů s otevřenými loukami. Samotný hřeben pokrývají většinou lesy, kde výhledy umožňují povětšinou jen rozhledny. Výjimek z tohoto pravidla moc není, je to například louka pod vrcholem Ploščiny nebo Velká Javořina s rozsáhlou hřebenovou loukou.

Neobvyklá pozorovatelna "Durch" stojí na severním okraji Bílých Karpat u...

Neobvyklá pozorovatelna "Durch" stojí na severním okraji Bílých Karpat u Valašských Klobouků. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si krásy krajiny.

Od severu k jihu můžete vystoupat například na rozhlednu Královec, hezký výhled se otevírá ze zříceniny Brumov nebo ze Žítkovského vrchu. Nádherné výhledy pak nabízí rozhledna na Velkém Lopeníku a samozřejmě také vrchol Velké Javořiny.

Tajný tip

Zajímavostí slovenské části Bílých Karpat jsou bílé vápencové skály (od nich je také odvozen název celého pohoří), z nichž nejhezčí se nacházejí v okolí obce Vršatské Podhradie. Hezká pěší túra vede přírodní rezervací Vršatské bradlá se zříceninou hradu Vršatec přes rozhledový vrch Chmeľová a obec Červený Kameň.

Vršatská bradla s nejvyšší Chmeľovou (925 m) vlevo

Vršatská bradlá s nejvyšším bodem Chmeľovou (925 m) vlevo

Z hřebene Bílých Karpat tady, u obce Vršatecké Podhradie, vystupují bílá vápencová bradla, která ostře kontrastují s okolními loukami a bukovými lesy. Krajina je tu divoká a zároveň přívětivá – na jaře rozkvétají louky záplavou horských druhů květin, na podzim se zase vše zbarví zářivými barvami bukových listů.

Nad Vršateckým Podhradím už ve 13. století stála na skále strážná věž pozdějšího hradu Vršatec, která chránila průsmyk mezi Moravou a Povážím. Maďarský název hradu zněl Oroszlánkő, což v překladu znamená Lví skála. Na skálu s ruinou hradu můžete opatrně vystoupat po neznačené pěšině a oddat se neobyčejně fotogenickému rozhledu.

To nejlepší z hor Česka

V našem seriálu vás seznámíme s unikátními místy dvaceti nejoblíbenějších pohoří v České republice. Poradíme vám, kde hledat zajímavé rozhledny, kudy se vydat na hřebenovky, podíváme se do unikátních přírodních rezervací a nabídneme vám turistické tipy pro pěší i cyklisty.

Autor: pro iDNES.cz

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Pohled z cvičného pěchotního srubu pod Jordánem k severovýchodu

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu...

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Řasnice neboli Travná Vltava protéká u Strážného nádherným lučinatým údolím.

VIDEO Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce...

To nejlepší z hor Česka: Naplánujte si výlet do Bílých Karpat

Západ slunce na Velké Javořině

V úvodním díle seriálu o nejkrásnějších místech v horách České republiky zamíříme do Bílých Karpat,...

  • Nejčtenější

Oheň ve vodě. Vodopád věčného plamene přitahuje vědce i lovce záhad

Premium Ve skále za zurčícím vodopádem v americkém státě New York plápolá oheň. Živí snad věčný plamen skryté zásoby zemního...

Letošní dubnové počasí je důkaz, že atmosféra je v pořádku, říká meteorolog

Premium Proč v dubnu jeden den chumelí a nazítří se vyhříváme v letním slunci? Zbláznilo se klima? Kdeže! Právě naopak: je to...

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

Krásný výlet v Podkrkonoší. Na pohled tu nic není, ale kráčely tudy dějiny

Pokud si chcete na procházce prohlédnout Umrlčí hlavičky, Velké opičky nebo na Boscovu lahvici, zamiřte na Ovocnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtenáři cestují: Krev zvířat a mrtví doma. Sulawesi nám ukázalo, co je smrt

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Jedno z nejvyšších pohoří českého vnitrozemí úspěšně zvládlo přerod z uzavřeného vojenského újezdu v chráněnou...

OBRAZEM: Jaro na plné obrátky. Pálava a slavný sad u Hustopečí ožívají

Po vyčerpávající zimě konečně dorazilo do Česka výrazné oteplení a příroda se naplno probouzí po dlouhém spánku....

Po stopách slavných literátek. Kde žily a tvořily Rettigová, Světlá i Němcová

Premium Vydejte se s námi na hezký poznávací výlet s cílem objevit místa, s nimiž se pojí jména žen, Magdaleny Dobromily...

OBRAZEM: Západy slunce, kostely i popelnice. Výhledy našich čtenářů

Nemusí být zajímavé, nemusí ohromovat svojí nádherou, ovšem výhledy z oken jsou součástí každodenního života a často...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...