Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Tajný tip pro klidnou dovolenou. Kraličák nabízí nejen cyklistické vyžití

Areál Kraličák se nachází na úpatí masívu Králického Sněžníku v severovýchodním koutě České republiky u hranic s Polskem. Loni si Kraličák začal získávat přízeň také bikerů, a to budováním plynulých trailů pro začátečníky i pokročilé. Kromě toho samozřejmě nabízí i rodinné atrakce, jako je bobová dráha, horské káry nebo paddleboard na rybníku Úžas.

Hlavním nástupním místem do areálu Kraličák je vesnička Stříbrnice, kde rozhodně nezabloudíte – už z dálky vás zaujmou barevné kontejnery a hned budete vědět, kde zaparkovat. Parkoviště je zdarma a má poměrně velkou kapacitu, vyjma velkých sportovních akcí tu parkovací místo najdete vždy. Z hlavního zázemí vede na vrchol Štvanice (866 m) designová sedačková lanovka D-Line, která je tichá, rychlá, má možnost „bubliny“ a zároveň jde o nejmodernější sedačkovou lanovku v České republice. Je vybavená postranními háky, takže kromě turistů na kopec vyváží i bikery.

Stříbrnice jsou také dobrým výchozím bodem pro výlet na Králický Sněžník (1 423 m), nejvyšší horu stejnojmenného pohoří. První výškové metry vám pomůže zdolat právě sedačková lanovka, pak už to máte z vrcholu Štvanice nějakých sedm kilometrů pěšky. Pokud preferujete kratší výlet, který zvládnou i děti, můžete si tu vybrat nějakou z naučných stezek. Dětem se bude určitě líbit Pohádková stezka, která vede ze Štvanice do Stříbrnic a kromě pohádkových výhledů si tu na naučných zastávkách můžete užít i nějakou tu interaktivní hru nebo děti zabavit na houpačkách.

Horské káry nad Hynčicemi

Nás tu samozřejmě lákalo všechno, co mělo kola a jelo z kopce dolů, takže jsme si tu vyzkoušeli také sjezd na horských kárách, které jsme našli z druhé strany Štvanice v Hynčicích pod Sušinou. Sjíždí se tu ve slalomové trati po sjezdovce, přičemž nahoru vás vytáhne vlek. Trať je postavená pěkně do plynula a dá projet poměrně rychle. Kdo z toho chce mít spíš rodinnou zábavu, ten může klidně brzdy držet o něco víc a jet pomaleji podle potřeby.

Ve Stříbrnicích i v Hynčicích pod Sušinou se dá půjčit koloběžka. Ze Stříbrnic vám ji nahoru vyveze sedačková lanovka a z Hynčic jedete opět na vleku, jako s horskou károu. Protože je koloběžka terénní a má široké pneumatiky, můžete si s ní klidně sjet trail Rodinný Stříbrňák a se zastávkou na limonádu u rybníku Úžas z toho budete mít skoro půldenní výlet. Okolní panoramata, která úpatí masívu Kralického Sněžníku nabízejí, si tu samozřejmě můžete vychutnat prakticky odkudkoli, pro mě osobně jsou nejkrásnější výhledy právě u výstupní stanice vleku nad Hynčicemi.

Rybník Úžas

Zmíněný rybník Úžas nemusí být zastávkou jen občerstvovací, ale klidně i sportovní. U stánku s občerstvením si totiž za 180 Kč můžete na hodinku půjčit paddleboard a jít se plavit po rybníce. Klidně se v něm můžete i vykoupat, my jsme tu byli i svědky i kanoistické výpravy.

Velkým lákadlem hlavně pro děti je tu stále bobová dráha, kterou najdete u nástupu na sedačkovou lanovku ve Stříbrnicích. Má dva karusely, na jednom bobu se dá jet i ve dvou a základem té největší zábavy je samozřejmě nebrzdit.

I když má Kraličák v nabídce služeb poměrně dost rodinných aktivit, cyklistické vyžití tu přeci jenom trochu dominuje. Trailpark důmyslně kombinuje populárních vyhlazené flowtraily s ryze přírodními singltraily, a tak není divu, že se letos stal i dějištěm mistrovství České republiky v enduru.

Už loni nás flowtraily zaujaly hlavně jejich nadstandardní vyhlazeností a plynulostí. A jak to vypadá po roce? Nejen, že si traily svojí vyžehlenost zachovaly a jsou stále v dobré kondici, ale také tu vznikly nové pasáže, které jsme si tu samozřejmě vyzkoušeli. Jako první jsme hned na vrcholu Štvanice, odkud traily startují, zaznamenali nový úsek k flowtrailu Rodinný Stříbrňák, což je jednoduchý pozvolný flowtrail určený klidně i začínajícím dětem. Nový úsek je hlaďoučký a vytvarovaný jak linecké cukroví z formiček.

Koloběžka na flowtrailu Rodinný Stříbrňák

Trail s názvem Rodinný Stříbrňák následně využívá širší úvozovou cestu a dále navazuje na zakroucenou část nad Hynčicemi, kterou už jsme znali z loňska. Tady je trail velmi mírný, takže dospělý si musí místy přišlápnout, ale pro malé děti jde samozřejmě o ideální rychlost. Rodinný Stříbrňák se v podobném duchu následně protáhne kolem rybníku Úžas a pozvolným klesáním se malebnými loukami proplete skoro až do Stříbrnic. Tento trail má úctyhodnou délku 6,8 kilometru s tím, že zhruba poslední kilometr se k lanovce dojíždí po široké zpevněné cestě.

Další novou pasáž představuje trail Fun Flow, kde tvůrci trailu postavili řadu skoků, které už nejsou úplně nejmenší. Kdo umí skákat, ten si tu svoje rozhodně užije, na druhou stranu jsou skoky vybudované tak, aby se daly přejet, nebo si skočit jen zlehka na jejich horní „placku“. Tento trail si tedy mohou projet i nezkušení skokani, koneckonců v řadě případů tu kolem těch největších skoků vznikly i přirozeně vyjeté pěšinky, které skok objíždí. Tamní klopené zatáčky každopádně patří k nejlepším klopeným zatáčkám u nás. Jsou parádně vytvarované a můžete se do nich opřít, co jen fyzika dovolí.

Flowtrail Vlaštovka

Mým oblíbeným flowtrailem tu tím pádem zůstal trail Vlaštovka, který je zlatou střední cestou mezi Rodinným Stříbrňákem a skákavým trailem Fun Flow. I tady se ovšem bavíme o klopených zatáčkách, do kterých se můžete maximálně opřít a neseberou vám rychlost, naopak ji v nich získáte. Skoky tu jsou také, ovšem menší než na Fun Flow, takže se mi v pohodě doskakují.

Hodně se mi na Kraličáku líbí přírodní singltraily, které tu vznikly v rámci závodů České Enduro Serie a které si můžete projet kdykoli i mimo závody. Traily jsou ryze přírodního charakteru, projedete se tu převážně lesem, kde vaši techniku prozkouší kořenovité a kamenité úseky, kamenité zídky, které můžete sjet, objet nebo i seskočit a samozřejmě tu nechybí oblíbená lesní hrabanka.

Endurový trail RZ 3

Celkově je tu pět takovýchto trailů a všechny mě baví svojí hravostí, přičemž si zachovávají takovou zlatou střední obtížnost. Endurové traily jsou kratší, mají kolem jednoho kilometru, ale skoro každý jejich metr je využitý na 120 procent, takže nijak nestrádáte. Všechny startují na vrcholu Štvanice a jsou decentně označené menší cedulkou na tyčce, ne všechny jsou u výstupu lanovky na první pohled vidět, doporučuji si proto rozkliknout mapku na stránkách Kraličáku, podle které starty trailů snáz najdete – tři endurové traily se spouští napravo od výstupu lanovky, dva nalevo.

Co se týká občerstvení, bývá tu při větších akcích otevřený velký bílý stan kousek nad nástupem sedačkové lanovky s nabídkou teplých jídel. Něco menšího pod zub, jako je párek v rohlíku nebo pečená žebra s chlebem, si můžete dát ve stylovém Conteyner baru v hlavním zázemí areálu, u výstupu lanovky D-Line se můžete letos nově občerstvit ve stánku přímo na vrcholu Štvanice.

Trail Fun Flow

Hlavnímu zázemí Kraličáku nechybí pokladny, toalety, půjčovna koloběžek nebo také zmíněný bar Conteyner s milou slečnou za barem a menším venkovním posezením. Osobně mě tu zaujala také menší místnůstka s automaty – jeden tu je na kafe, jeden na pití a sušenky, jeden dokonce na popcorn, ovšem nejvíc mě tu dostaly dva automaty se všemi univerzálními nezbytnostmi, jako je například kartáček na zuby, náplasti, tampony, zápalky, kabel na nabíječku, sprchový gel, propisky, baterky, vlhčené ubrousky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Kraličák v kostce:

Vzdálenost z Prahy: 3 hod 10 min (224 km)

1 jízda na lanovce dospělí (nahoru): 150 Kč

Celodenní jízdné na lanovku dospělí: 600 Kč

Bobová dráha šest jízd: 450 Kč

1 hodina zapůjčení paddleboardu (rybník Úžas): 180 Kč

1 hodina zapůjčení koloběžka: 220 Kč

Zapůjčení elektrokola 1 den (Kolovna): 850 Kč

Provozní doba lanovky: každý den (červen–září) 9:00 – 17:55

Webové stránky: mujkralicak.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Muzea vonící párou: Mladějov je rájem pro milovníky parních lokomotiv

Seriál Čtrnáctý díl seriálu Muzea vonící párou nás zavede do Mladějova na Moravě. Bývalý areál lupkových dolů a šamotky láká...

OBRAZEM: Sbalte si věci a objevte nejhezčí přírodní vyhlídky v Česku

Protentokrát jsme se vyhnuli rozhlednám a přinášíme tipy na nejhezčí vyhlídky, které jsou všechny přírodního původu....

Český výletník: Závrať musí stranou. Výstup do špičky Ještědu je vzácnost

Premium Vysílač na Ještědu od architekta Karla Hubáčka, ta raketa, která z temena hory nikdy neodletí, i když vypadá, že už...

Ledničky už z Vltavy neloví, spíš iphone. Co vydá řeka při velkém úklidu

Premium Lahve, boty, brýle, ale též palety, pneumatiky, kanystry. Vydali jsme se v lodní rojnici tří set dobrovolníků lovit...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...