Seznam toho NEJ ze Zlína, co musíte vidět a stačí na to víkend

Guru funkcionalistické architektury Le Corbusier označil Zlín za zářivý fenomén, odborné knihy píší o funkcionalistickém klenotu či perle moderní architektury. A pro spoustu Čechů je to zkrátka Baťovo město. To NEJ ve Zlíně a okolí stihnete za víkend.
Kolonie rodinných domků pro zaměstnance obuvnického závodu ve Zlíně

Kolonie rodinných domků pro zaměstnance obuvnického závodu ve Zlíně | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Sobota 10:00, Baťův mrakodrap
Návštěvu Zlína začněte v Baťově mrakodrapu, slavné Jednadvacítce z roku 1938 čili z éry Jana Antonína, Tomášova nevlastního bratra (Tomáš Baťa zemřel při pádu svého letadla v Otrokovicích v roce 1932). Z vyhlídkové terasy na střeše, na níž se dnes nachází kavárna, se vám naskytne fantastický výhled na celé město. Oranžová barva typických baťovských domků, z nichž architekti ve Zlíně poskládali několik čtvrtí, se snoubí se zelenou barvou stromů a vytváří neopakovatelný pohled.

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Z terasy je dobře vidět, jak se mění areál bývalých Baťových závodů: vedle moderně zrekonstruovaných budov uvidíte i ty, na nichž nekompromisně zapracoval zub času, a některé budovy už jsou dokonce zbořeny. Mrakodrap byl na svou dobu špičkově vybaven. „Měl klimatizaci, výtahy s odstupňovanou rychlostí nebo potrubní poštu. Zcela unikátní byla pracovna šéfa podniku, proslulý Baťův výtah. V pojízdné kanceláři o rozměrech 5 krát 5 metrů se nacházela tekoucí studená i teplá voda, samozřejmostí byla i klimatizace,“ popisuje ředitelka Centrály cestovního ruchu východní Moravy Dana Daňová.

Turisté se často pozastavují nad tím, proč se stavbě říká Jednadvacítka. I když spočítáte patra nejvyšší správní budovy firmy Baťa, v níž se dnes nachází sídlo Zlínského kraje a finančního úřadu, čísla nesedí - budova je sedmnáctipodlažní. „Baťa čísloval budovy v továrně podle amerického vzoru: mrakodrap byl druhou budovou areálu od východu a první od jihu. Ačkoli to zní komplikovaně, je to přehledný systém,“ vysvětluje zlínský historik Zdeněk Pokluda.

Tatra 87 cestovatelů Jiří Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

V části o historii obuvnictví jsou k vidění i velmi raritní boty.

11:00, Muzeum a galerie
Když sejdete z mrakodrapu, neopouštějte areál bývalých Baťových závodů a zamiřte do zrenovované 14. budovy, do níž se loni přestěhovalo Muzeum jihovýchodní Moravy spolu s krajskou galerií. Na prohlídku počítejte se dvěma hodinami.

Tip na zájezd

Poznávejte krásy Česka. Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz.

Zlín je vedle Prahy jediným městem v Česku, které se může pochlubit filmovými ateliéry, proto si v muzeu hýčká svoji filmovou historii. „Ve zlínských ateliérech tvořili Karel Zeman nebo Hermína Týrlová,“ připomíná Daňová. Muzeum ctí i cestovatelskou legendu Miroslava Zikmunda, jenž ve Zlíně žije už od 50. let 20. století. Tahákem výstavy je replika tatry, v níž s Jiřím Hanzelkou vyrazili na cesty.

13:00, Oběd v kolibě
Po prohlídce muzea a galerie je čas na oběd. Dobrým tipem na regionální kuchyni, nabízející například tradiční valašskou kyselici, je koliba U Černého medvěda. Vystoupáte k ní z areálu Baťových závodů příjemnou procházkou, která se vine mezi oranžovými baťovskými domky přes čtvrť Letná.

Vila Tomáše Bati ve Zlíně se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla za dva...

15:00, Vila Tomáše Bati
Oběd můžete „rozchodit“ cestou k vile Tomáše Bati. Trasa je to trošku delší, ale vede z kopce, takže za půl hodiny byste měli být na místě. Vilu si světoznámý obuvník nechal postavit ještě před první světovou válkou. Za minulého režimu sloužila pionýrům, dnes v ní sídlí Nadace Tomáše Bati. Scházejí se v ní na pravidelná setkání absolventi Baťovy školy práce a snoubenci ji využívají ke svatbám. Interiéry si můžete prohlédnout, ale jen pokud se sejde více zájemců a návštěva je domluvena dopředu.

16:00, Káva a centrum
Když se vrátíte do centra, dejte si oddych v cukrárně. Dino či Zlíňanka nabízejí vedle kávy též výbornou vanilkovo-čokoládovou zmrzlinu. Další hodinku až dvě si vyšetřete na ceněné poválečné budovy. Patří k nim Městské divadlo z 60. let a Kolektivní dům, do něhož se architekt Voženílek snažil vtisknout zásady kolektivního bydlení, a tak kromě bytů tam lidé nalezli i jídelnu, klubovnu, tělocvičnu či školku. Vedle Kolektivního domu stojí vila Jana Antonína Bati, jež je dnes sídlem Českého rozhlasu a ČTK, běžně přístupná není.

Opuštěný Dům umění ve Zlíně

Zlínský Památník Tomáše Bati, současný Dům umění, byl postavený ve třicátých letech.

Kolem baťovských internátů vystoupejte k Domu umění, bývalému Památníku Tomáše Bati. Budova původně sloužila k muzejním účelům, visela tu maketa letadla, ve kterém Baťa zahynul v Otrokovicích. Později ji využívala Filharmonie Bohuslava Martinů, jež se přestěhovala do Kongresového centra. Budova je nyní uzavřena a čeká na opravu. Od Domu umění, který stojí na kopci, se vám nabídne krásný výhled takzvaným Gahurovým prospektem na sídliště Jižní svahy, jehož první etapu architekti považují za jednu z nejpovedenějších sídlištních zástaveb v Česku.

19:00 Zpátky na mrakodrap
Na večeři sejděte od Domu umění dolů ke Kongresovému a univerzitnímu centru, které vyrostlo před několika lety přímo v baťovském srdci města. Pod dvěma supermoderními skleněnými budovami je podepsána zlínská rodačka Eva Jiřičná. V jedné části sídlí Univerzita Tomáše Bati, ve druhé filharmonie. Stavba vyvolala kontroverzní reakce, měla zapřisáhlé příznivce i zavilé odpůrce. Na večeři je dobrým tipem mexická restaurace v hotelu Moskva, na kávu a zákusek se vraťte na mrakodrap, kde si ji vychutnáte v kavárně na terase a oceníte výhled na noční Zlín. Tip na noční posezení pro nespavce: irská hospoda Chelsea. Pivaře láká na všelijaké speciály Zelenáčova šopa.

Neděle 9:00, Zoo Lešná
V neděli ráno se vydejte do zlínské zoologické zahrady Lešná, kde se hravě zdržíte do oběda. Zoo je oblíbená díky přehlednému členění zvířat podle kontinentů a příjemnému umístění v zámeckém parku. Najdete zde i restauraci, v sezoně však mívá dost plno. Pokud byste upřednostňovali jídlo v klidu, vraťte se do Zlína a zkuste například restauraci U Johana, jejíž kuchyně se pyšní krajovými specialitami.

13:00, Hrad Malenovice
Na druhý půlden vyrazte na malenovický hrad, který se nachází asi 6 kilometrů od centra Zlína směrem na Otrokovice. V sezoně je běžně přístupný, navíc v něm najdete novou zoologickou výstavu, které dominuje kostra slona.

14:00 Otrokovický Baťov
Na cestě domů se zastavte ještě na dvě hodiny v Otrokovicích: jednak odtud možná budete odjíždět, jelikož město leží na hlavním železničním koridoru s vlaky Českých drah a Leo Expressu, jednak je rovněž poseté baťovskými domky. Navštivte čtvrť Baťov, jejímž hlavním magnetem je hotel Společenský dům, postavený v roce 1936 podle návrhu architekta Karfíka. Po prohlídce budovy a třeba i přilehlého parku můžete povečeřet v restauraci kubánského stylu La Habana nedaleko otrokovického náměstí.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  7.10 22:49

Musela se svléknout a tělo jí třel morčetem. Nemoc na něj přešla, líčí etnoložka

Premium

Zkoumala starodávné chrámy a pyramidy v Peru a při odkrývání dávných hrobů našla i muže svého života. Česká archeoložka, etnoložka a odborná průvodkyně Eva Farfánová Barriosová vypráví o kultuře...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT výpadek na letišti. Měli jsme si koupit novou letenku a opustit letiště

Třetí největší londýnské letiště Stansted slouží především nízkonákladovým společnostem. To herec Lukáš Adam věděl. Z Anglie měl namířeno do Vídně. Bohužel pro něj právě v čase vrcholícího globálního...

8. října 2024

Nezvyklé laguny na Sahaře. Na jihu Maroka napršelo nejvíc za desítky let

Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už...

9. října 2024  10:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Očima šotouše: Podívejte se na nejhezčí fotografie Bangle od našich čtenářů

Zářijové kolo fotografické soutěže Očima šotouše jsme věnovali populární lokomotivě 742, která svou přezdívku získala díky plánovanému exportu do Bangladéše. V redakci se nám sešlo několik desítek...

9. října 2024  16:05,  aktualizováno  16:06

Horská služba měla v létě více práce než loni, nejvíc pomáhala cyklistům

Horské službě ČR v létě stoupl počet zásahů meziročně o 22 procent. V červenci a v srpnu v sedmi českých pohořích záchranáři zasahovali u 2 608 událostí oproti 2 143 loni. Nejvíc pomáhali cyklistům,...

9. října 2024  15:20

Nezvyklé laguny na Sahaře. Na jihu Maroka napršelo nejvíc za desítky let

Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už...

9. října 2024  10:27

Divočinou Šumavy. Co všechno vlastně uvidíte na výletech s průvodcem

Pod pojmem divočina si spousta lidí představuje hluboké lesy, které známe z Kanady nebo Aljašky. Ale může to být i těžko přístupná krajina, která se vyvíjí bez zásahu člověka. Takových míst ukrývá...

9. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...