Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 9. února 2001 do 11:00
OTÁZKA:
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak dlouho jste pobýval na Galapágách? Kdy jste se vrátil?
Petr
ODPOVĚĎ:
Na Galapágách pracuji prakticky celá devadesátá léta a můj návrat z poslední návštěvy byl před deseti dny.
9.2.2001 10:04
OTÁZKA:
Chystám se v létě do Jižní Ameriky, nejspíš do Peru. Jak je obtížné se dostat na Galapágy (především finančně). Můžete mi poradit, jak nejlépe cestu zařídit?
Jiří, Praha
ODPOVĚĎ:
Na Galapágy je možné cestovat pouze Equadorskou společností TAME, která létá denně na Galapágy. Letenka se pohybuje řádově podle období od 300-400USD a vstup do národního parku, který se vybírá přímo při příletu je 100 USD.Rezervace místa z Evropy nelze provést, teprve až v Quitu je možné letenku rezervovat. Někdy je problém si rezervaci zajistit. Poznání ostrovů je odvislé dále od toho, jakými prostředky člověk disponuje, protože je nejlépe použít soukromou loď a dle délky mít možnost navštívit významná místa. Individuální pohyb po ostrovech je obtížný a do většiny zajímavých míst je bez průvodce nemožný i zakázaný.
9.2.2001 10:14
OTÁZKA:
Jak je to na Gala. s cestovním ruchem. Případně jestli víto kolik stojí letenka. Díky za odpověď.
riki
ODPOVĚĎ:
Galapágy jsou turistům přístupné, pro informaci je ročně navštíví okolo 50 000 turistů, což samo o sobě vyvolává značný problém, související s jejich ochranou. Finanční záležitosti byly již odpovězeny.
9.2.2001 10:16
OTÁZKA:
Dobrý den, zdravím vás. Jak to děláte s tím chinovníkem?
Pardubický čtenář
ODPOVĚĎ:
Chinovník je spolu s guayavou nejagresivnější dřevinou, kterou tam člověk přivezl.Jeho eliminace je velmi složitá. Vedle mnoha metod včetně mechanického odstraňování stromů se používá i injektážní metoda zvaná EZJECT, která spočívá v tom, že ve speciální ampuli, kde je formulován přípravek ROUNDUP-účinná látka glyphosate, se ampule vpravuje přímo do kmene eliminované dřeviny. Účinná látka je rozváděna do celého organismu, který postupně odumírá. Tento chemický přípravek jako jediný nezanechává po opadu uschlé hmoty žádná rezidua v půdě, a proto může být i v takovéto přísně chráněné oblasti používán.
9.2.2001 10:20
OTÁZKA:
Jak vycházíte s místními obyvateli? Nemají už návštěvníků z ciziny dost?
Marie
ODPOVĚĎ:
S místními obyvateli vycházím velmi dobře, mám zde mnoho přátel, kteří vnímají, že práce, kterou se zde snažím dělat, je ve prospěch přírody Galapág.Pokud se týká turistů, místní lidé se z velké části zaměřují na tuto činnost a mají ji jako zdroj obživy. Bohužel, někdy je jejich činnost věnována více turistickému buisnisu, než ochraně přírody toho území.
9.2.2001 10:22
OTÁZKA:
Jak je možné, že nejkrásnější zemi na světě ohrozí nějaký ... s naftou? Byl jste u toho? Proč se nevyhlásí okolí za "chraněné" vody a nejbližší lodě by musely plout třeba 1 000km daleko.
šuperka
ODPOVĚĎ:
Bohužel i já jsem značně znepokojen, že vůbec může dojít k takovéto ekologické katastrofě. Mořské vody,které obklopují souostroví Galapágy jsou vyhlášeny již od roku 1977 mořskou přísně chráněnou rezervací.Tento tankér zajišťoval zásobování ostrovů pohonnými hmotami. Smutné je na tom to, že nebyly zajištěny základní předpisy, související s dopravou těchto velmi škodlivých látek. Tankér byl zastaralý, pouze jednoplášťový a i kapitán podcenil své navigační schopnosti. Dalším pochyběním bylo to, že byla podceněna i možnost vytékání ropných produktů do moře. Havárie tankeru se stala v úterý 14. ledna a nafta začala vytékat až po pěti dnech. Celá havárie byla podceněna, protože se mohlo v tomto období , zcela neškodně pro mořský ekosystém, provést přečerpání.
9.2.2001 10:27
OTÁZKA:
Dobrý den, jak jste se vlastně k takové práci (nebo i zálibě?) dostal? Kdy a jak jste začínal? Děkuju za odpověď a přeju hodně úspěchů.
Franta X
ODPOVĚĎ:
K práci na Galapágách jsem se dostal při své činnosti při zalesňování And v Jižní Americe. Problematiku spojenou s přírodou Jižní Ameriky jsem v podstatě studoval od svých studijních let a vyplatilo se to.Děkuji za přání úspěchů v mé práci, kterou chápu ne jako osobní, ale jako povinnost lidstva této planety starat se o tak jedinečné území, kterým Galapágy jsou.
9.2.2001 10:31
OTÁZKA:
Souhlasím s Vámi, že není jednoduché se na Galapágy, které jsou opravdu jedinečné, dostat. Také je to velmi drahé. Musím však řící, že loni v květnu jsem na Galapágách byl, nejdříve v Puerto Ayora a pak necelý týden Galapagos Explorer a nemůžu s Vámi souhlasit, že nejde zařídit letenku a vše potřebné z Čech. Pokud něco opravdu chcete tak nic nemožné, myslím že já a má partnerka jsme toho důkazem, protože vše potřebné jsme měli zařízené již před odletem. Jediné co nešlo předem , bylo zakoupení vstupu do galapážské rezervace - 100 USD. Přeji Vám příjemný den a mnoho úspěců v práci pro udržení krás Galapág. Honza L., Praha
Honza L., Praha
ODPOVĚĎ:
Zřejmě jste si zajistil cestu přes nějakou agenturu, což je možné, ale nemám s tím zkušenosti. Vycházel jsem z individuálních možností, kdy návštěvník Jižní Ameriky cestuje po tomto kontinentu a podle situace se rozhoduje, které oblasti navštívit.
9.2.2001 10:33
OTÁZKA:
Jsou jesteri zijici na Galapagach nebezpecni lidem? Myslim tim jestli jsou utocni a agresivni, kdyz lidi vidi, nebo se spise boji? Diky a preju uspech v boji proti rostlinam, ktere tam nemaji co pohledavat.
viktor
ODPOVĚĎ:
Na Galapágách je leguán mořský a leguán zemní galapážský, a tak jako většina původních živočichů žijících na Galapágách nemají vyvinutý obranný a únikový reflex. Jsou v podstatě mírumilovní. U leguána zemního je jisté nebezpečí poranění při úzkém kontaktu s ním. Jinak se nechají pořizovat snímky živočišstva a fotodokumentace z očí do očí, což jasně dokumentuje jejich chování.
9.2.2001 10:36
OTÁZKA:
dobry den, chtela jsem Vam rici, ze si velmi vazim vasi prace a dekuji Vam za vse, co delate pro ochranu prirody. Ma otazka: do jake miry ovlivnila havarie tankeru ekosystem galapag, jsou napriklad druhy, ktere tam uz nikdy zit nebudou? a co leguani, mam o ne strach..(kdyz jsem byla mala, ma nejoblibenejsi knizka byla totiz o galapagach, strasne me bavilo si o nich cist:-)dekuji za odpoved.
darts
ODPOVĚĎ:
Havárie tankeru s ropnými produkty má samozřejmě dopad především na mořskou faunu. Moře je velmi bohaté na mnoho živočichů, kteří tvoří potravní řetezec pro mnoho vzácných živočichů(lachtany, ptačí faunu atd.)Leguán mořský je druh , který je úzce vázán na moře, kde se živí řasami a rostlinstvem. I u něho je ohrožení bezprostřední. Domnívám se však, že tato havárie nezpůsobí takovou katastrofu, aby některý z těchto druhů vymizel. Větším problémem pro leguány, zejména zemní, jsou zdivočelí psi a kočky.
9.2.2001 10:39
OTÁZKA:
Pracoval jste i v jiných jihoamerických zemích? A na čem? Děkuju za odpověď, Jindra
Jindra
ODPOVĚĎ:
V JIžní Americe pracuji, jak jsem již uvedl na zalesňování And, v Equadoru a v Chile. V současné době se tato aktivita rozšiřuje i na Peru a Bolívii.Pro informaci uvádím, že to , co realizuji na Galapágách, dělám i na ostrově Robinsona Crusoe a v současné době mám právě před dokončením návrh obnovy lesních ekosystémů na téměř bezlesém Velikonočním ostrově.
9.2.2001 10:41
OTÁZKA:
A jak jde na Galapágách život jinak? Myslím, jestli je to příjemné místo na výlet nebo jenom nejlepší zoologická a botanická zahrada?
Pepeeeeno
ODPOVĚĎ:
Galapágy jsou samozřejmě velmi příjemné místo pro strávení aktivní a studijní dovolené.Lze spojit poznávání a obohacení sebe samého i s velmi příjemným koupáním např. v zátoce želv.
9.2.2001 10:43
OTÁZKA:
jakeho jestera mate nejradeji a proc. jak vypada? a prozradte prosim neco zabavneho z jeho chovani
dekuji za odpoved a dekuji za vse, co delate..
Lola
ODPOVĚĎ:
Nechci stranit protože všechno živé a původní co na Galapágách je, je pro mě neopakovatelným zdrojem obohacení a poznání. Vzpomínám si, že na ostrovech Las Plazas jsem stál mezi zemními leguány a fotografoval jsem přírodu a v tom se jeden ze samců rozběhl tak rychle, že mě málem porazil. Nejdříve jsem byl překvapen, že útočí na mě, což ve své mírumilovnosti by se nemělo stát,pak jsem zjistil, že objektem jeho pozornosti byla samička, která se pohybovala za mými zády.
9.2.2001 10:47
OTÁZKA:
Dobrý den pane Čížku. 1.Neznám chinovník, můžete přiblížit jeho agresivitu (dá se to přirovnat k našim problémům s akátem, Negundem apod).
2.Jak to vypadá v exotických končinách se zachovalostí lesních ekosystémů a dá se přirovnat jejich hospodářské využívání s našim lesnictvím. Děkuji a přeji hodně úspěchů.
Tomáš L.
ODPOVĚĎ:
Chinovník je dřevina,která roste velmi rychle, má velké listy, květy jsou uspořádány v latách. Semena v tobolkách se rozšiřují vzduchem , dá se přirovnat i k agresivitě akátu,protože se rozšiřuje jak semenem, tak i vegetativním zmlazením z pařezů i z kořenů.Lesní ekosystémy na Galapágách jsou rozdílné podle ostrovů. Na ostrově Santa Cruz má člověk možnost projít během dne všechny vegetační minizony od mangrovů, kaktusové savany, opadavé , poloopadavé, horské deštné pralesy, pásmo miconie, které je adekvátní našemu subalpinskému pásmu až po zonu pampy, již jenom s kapradirosty.Chybí zde prakticky jen zona věčného sněhu. Tím jsem chtěl dokumentovat, jak cenné je toto seskupení na tomto ostrově.Zde právě vlivem špatného zemědělského hospodaření na soukromých pozemcích došlo a stále dochází k rozšiřování nepůvodních rostlinných druhů, včetně jmenovaného chinovníku do zmíněných lesních společenstev , zejména zony miconie.
9.2.2001 10:53
OTÁZKA:
Byly galapagy obydlene nejakym puvodnim obyvatelstvem (lidmi), nebo zde zili pred objevenim jen zvirata a ptaci?
viktor
ODPOVĚĎ:
Galapágy před objevením, které bylo v roce 1534, zde pravděpodobně neměly žádné obyvatele a byly skutečným rájem, který byl domovem , jak se říká archou Noemovou původních živočichů a rostlinstva.
9.2.2001 10:55
předchozí | 1 2 | další |