Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Pohled do nitra Krušných hor. Projeďte si okolí přehrady Fláje na kole

Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity způsobené kyselými dešti a dnes se tu lesy na krušnohorských pláních opět zelenají. Nádherné okolí přehrady Fláje jsme si projeli na kole a nutno říct, že to stálo za to.

Puklá skála leží jen kousek od cesty. Ze skalnatého hřebínku se otevírá panoramatický pohled na hráz a hladinu Flájské přehrady. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Vysoko položený kraj nad krušnohorskou pánví kolem přehrady Fláje je jako stvořený pro cyklistiku. Kopce jsou tu většinou mírné a táhlé, síť kvalitních cest bohatá a bonusem pro výletníky jsou nádherné rozhledy do krajiny.

Putování po Krušných horách vám také nabídne náhled a zamyšlení nad vývojem krajiny v souvislosti s jejím vysidlováním nebo s dopady imisní kalamity na konci minulého století. 

Po opuštěné železniční trati

Okružní výlet můžete zahájit například na Moldavě, kam kromě silnice vede i velmi zajímavá železniční trať tzv. Moldavská horská dráha, která je kulturní památkou.

Kdysi mezinárodní trať do Saska nyní končí na Moldavě, poslední vlak v úseku Moldava - Holzhau projel dne 7. 5. 1945. Dál už tedy koleje nevedou, ale na zachovaném železničním svršku lze dobře pokračovat na kole. Cestu Moldavskou horskou dráhou si můžete prohlédnout pohledem mašinfíry v tomto článku.

Kolem Moldavy najdete kvalitní cyklostezky vedoucí malebnou krajinou.

Přestože příroda po kalamitě kyselých dešťů již ožívá, při pohledu na zpustlé a opuštěné budovy kolem Moldavy na vás dolehne tíseň. Kraj je to bezpochyby chudý, jakoby se tu nikdo nechtěl usadit a žít. Zubu času tu jako mementa dávno zmizelých časů vzdorují vybydlené hospodářské komplexy i osamělé kostely v polích.

Z Moldavy cesta klesá podél Jeleního potoka po německé straně a míjí původní nádraží, přestavěné na restauraci. Za restaurací Teichhaus se cesta vyhoupne z údolí zpět na českou stranu a přivede vás na zajímavé rozcestí Žebrácký roh.

Název místa souvisí s vybudováním Flájského plavebního kanálu v 16. století – voraři a dřevorubci zde dostávali svůj výdělek, který byl velice malý, a tak tomuto místu začali říkat žebrácký flek nebo také žebrácký roh. Dříve tu stávala celnice a pak výletní restaurace, která byla zbořena při vytyčování pohraničního pásma v padesátých letech.

Lesní rybníček Tři smrky

Lesní rybníček Tři smrky

Unikátní dutá hráz a zatopené obce

Cesta projede kolem hezkého lesního rybníčku Tři smrky, sjede do Horní Vsi u Českého Jiřetína a po červené pomalu klesá k vodní nádrži Fláje. Kdo má rád hezké výhledy, může u cesty odložit kolo a vystoupat na Puklou skálu ležící jen kousek od cesty. Ze skalnatého hřebínku se otevírá panoramatický pohled na hladinu přehrady a nejvyšší horu Mostecka, kterou je 956 metrů vysoká Loučná.

Jakmile přijedete k přehradní hrázi, spatříte velmi pěkné informační středisko. Tady se určitě zastavte, mimo jiné zde totiž organizují prohlídky vnitřku hráze. Unikátní dutá stavba hráze je jedinou betonovou pilířovou přehradou v Česku a díky tomu je zařazena mezi české kulturní památky. O prohlídky je velký zájem, a tak je třeba si je rezervovat dlouho dopředu.

Jakmile přijedete k přehradní hrázi, spatříte velmi pěkné informační středisko.

Jakmile přijedete k přehradní hrázi, spatříte velmi pěkné informační středisko.

Vodní nádrž Fláje byla postavena v roce 1963 a její hlavní funkcí je dodávka pitné vody pro podkrušnohorské obce Most, Litvínov, Bílinu, Duchcov a Teplice.

Zároveň však došlo k zatopení obce Fláje, která tak alespoň dál přežívá v názvu přehrady. Některé pozůstatky této zaniklé obce můžete navštívit, stačí odbočit ze silnice mezi Novým Městem a přehradou na červenou turistickou značku a lesní cesta vás záhy přivede na louku. Tady najdete sochu sv. Jana Nepomuckého, základy kostela nebo pozůstatky starého mostu. Původní flájský dřevěný kostel je možné spatřit v nedalekém Českém Jiřetíně, kam byl při budování přehrady přemístěn.

Na nejvyšší horu Mostecka

Pojďme ale zpět na kola. Za přehradní hrází pokračujte necelé dva kilometry podél přehradního jezera po silnici směr Klíny, než odbočíte vlevo na pěknou cyklostezku. Po ní nyní obkroužíte skoro celé jižní břehy přehradního jezera a pak po perfektním asfaltu podél plotu Flájské obory vystoupáte pod vrchol Loučné, nejvyšší hory Mostecka a severovýchodních Krušných hor.

Pozůstatky starého mostu u zaniklé obce Fláje

Pozůstatky starého mostu u zaniklé obce Fláje

Kruhový panoramatický výhled z plochého vrcholu téměř holé Loučné za odbočku jistě stojí, za lepším rozhledem můžete vyšplhat na jedno ze dvou žulových skalisek. Poblíž vrcholku také stojí železná pozorovací věž z doby totality a nový vysílač. Všimněte si také postupně obnovovaného lesa, který byl v této oblasti zcela zničen imisní kalamitou v 70. a 80. letech. Původní zničené smrky byly nahrazovány odolnějším smrkem pichlavým (tak zvaným stříbrným smrkem), který nyní pro změnu napadá houba kloubnatka...

Další vyhlídka se vám naskytne o pár kilometrů dál z rozhledny Vlčí Hora. Nová rozhledna je postavena na telekomunikační věži, je volně přístupná a odkrývá hezké pohledy na Podkrušnohoří a vrcholky Českého středohoří.

Dlouhá Louka z rozhledny Vlčí Hora

Dlouhá Louka z rozhledny Vlčí Hora

Od rozhledny sjedete do obce Dlouhá Louka. V zimě je to díky vysoké poloze oblíbené východiště na běžkařské výlety, okolí nabízí několik okruhů a celkem asi 55 kilometrů upravovaných stop.

Krajem obřích větrníků a zaniklých skláren

Z Dlouhé Louky nyní vystoupáte lesem na Vrch Tří pánů. Cesta sleduje okraj náhorní plošiny, ze které padají strmé svahy k Litvínovu a Teplicím, a nabízí tak daleké výhledy do Podkrušnohoří a na vrcholy Českého středohoří.

Jakmile vyjedete z lesa na louku, spatříte typický obrázek současných Krušných hor – obří větrné generátory. Tři takové větrníky se tyčí nad obcí Nové Město a nedalekým lyžařským areálem Bouřňák.

Poslední úsek zpět na Moldavu lze absolvovat přes železniční stanici Mikulov, po trase Sklářské naučné stezky vedoucí po lokalitách pěti zaniklých středověkých skláren. Vyhnete se tak silnicím a pojedete převážně po pěkných lesních cestách.

Může se hodit

Délka trasy: 42 km
Náročnost: středně náročný sportovní výlet, vhodný i pro rodiny
Občerstvení na trase: Moldava, Teichhaus, Chata Barbora (Horní Ves), Dlouhá Louka, Nové Město
Užitečné odkazy:
Rezervace prohlídek flájské hráze: https://www.poh.cz/informace%2Dpro%2Dnavstevniky/ms-3615/p1=3615

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Obří soukolí, které drtilo desetitisíce. Zlatý důl pojídal své kopáče zaživa

Premium Bylo to obří soukolí, které drtilo desetitisíce svých dělníků. Jenže kromě otřesných pracovních podmínek zlatého dolu...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

To nejlepší z hor Česka. Nejkrásnější místa, kde vás pohltí Český les

Opuštěný, zapomenutý, prázdný. Takové přívlastky se vám možná vybaví, když přijde řeč na Český les, nízké pohoří...

Jako u moře. Projížďka kolem Neziderského jezera vás vezme do jiného světa

Dominanta rakouské spolkové země Burgenland je vedle Balatonu jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Okolní příroda,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítězný snímek Czech Nature Photo, kosáci Igora Mikuly, vznikl na toaletě

Oceněné fotografie pátého ročníku prestižní soutěže vyhlásila porota prostřednictvím online přenosu na sociálních...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Na morál. Český blázen se vydal na kole z Vídně na nejvyšší horu Rakouska

Inspirací pro dnešní cykloúlet mi tentokrát byl původ názvu hory Grossglockner (3 798 m) odvozený od jejího tvaru,...

Ultrapakárna. Z Prahy na Sněžku to vezmu přes nejvyšší vrcholy všech krajů

Po extrémních bike&hike projektech v alpských zemích přišel čas zkusit něco na domácí půdě. Ale co? Z Prahy na Sněžku?...

Pohoda a krásné výjezdy. Na trase Eurovelo 9 ve Štýrsku i vyvalíte šunky

Jantarová stezka nebo také EuroVelo 9 byla v dávné minulosti známa jako důležitý dopravní koridor určený k přepravě...

Přežít vlastní smrt. Mistrovství světa v ultracyklistice se s nikým nepárá

Glocknerman. Tisíc kilometrů dlouhý závod vedoucí přes čtyři rakouské spolkové země, a především šestnáct poctivých...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...