Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Vodopády, jezera, řeky. Na tento cyklovýlet v Rakousku vezměte i své děti

Okruh Traisental-Radweg, dlouhý 111 kilometrů, začíná a končí u nejvýznamnějšího poutního místa Rakouska. Na kole je tento výšlap příjemným zážitkem i pro rekreační cyklisty a rodiny s dětmi. Cestou můžete načerpat duchovní zážitky, kalorie a velmi příjemné osvěžení.

Mariazell je nejvýznamnější poutní místo v Rakousku. K zástupu věřících, kteří do města každoročně proudí, přibyli v poslední době cyklopoutníci, kteří tu začínají nebo končí Traisental-Radweg. My dnes u Velké Matky Rakouska, jak je nazývána soška Panny Marie, jíž se právě věřící chodí klanět, začneme.

Věřící pravděpodobně vědí, kde Mariazell hledat. Vy ostatní si zkuste najít střed trojúhelníku Vídeň, Graz, Linec, zhruba tři hodinky autem z Budějovic nebo z Brna. Pro pěší poutníky je to asi 240 kilometrů chůze. Samotnou sto jedenáct kilometrů dlouhou Traisental-Radweg ocení vedle poutníků i rekreační cyklisté nebo rodiny.

Atmosféra v trojlodní bazilice Mariazell je povznášející.

Na to, aby vás atmosféra trojlodní baziliky očarovala, nemusíte být snad ani věřící. V centru pozornosti je pochopitelně soška Panny Marie. My jsme ji viděli v bílém, ale na různé církevní a společenské příležitosti má dalších sto dvacet oblečků. A těch dárků! Obě křídla ochozů v prvním patře jsou plná obrazů, šperků a dalších cenností, z nichž asi nejvýznamnější je oltář, který darovala své jmenovkyni Marie Terezie.

Erlaufsee nebo Hubertus

I samotné městečko je milé. Uprostřed hor a nekonečné přírody slibuje pro poutníky příjemnou a klidnou cestu. Tedy i pro nás a naši Traisental-Radweg. K jezeru Erlaufsee je to jen pětikilometrová odbočka, která se ovšem obzvláště v tropických letních dnech vyplatí. Jezero nás uchvátí svou barvou, čistotou, a pokud do něj skočíte, pak i teplotou, respektive nízkou teplotou. A navíc je tu restaurace, občerstvení, kempink, půjčovna loděk, výletní lodě, paddleboardy, molo, minitobogan, písečná pláž. Skvělé osvěžení v nadmořské výšce 830 metrů!

Po tom všem, co jsem na Traisental-Radweg viděli, můžu bez nadsázky říct, že je ta cyklostezka doslova boží.

Jezero je dlouhé asi 1,5 kilometru a široké zhruba 450 metrů. Nejvyšší hloubka dosahuje až 38 metrů. Přímo jeho středem protéká řeka Erlauf a také zde prochází hranice mezi Štýrskem a Dolním Rakouskem.

Na koho je Erlaufsee se svými jednadvaceti stupni moc studené, ať zkusí Hubertus. Nemyslím dlouhý lovecký kabát, ale asi deset kilometrů dlouhou cestu k jezeru Hubertussee. Tou se zahřejete určitě. A příjemně. Silnice lehce stoupá proti proudu potůčku Rechengraben malebným údolíčkem. Hubertussee vlastně není jezero, ale přehrada. Prominentní podnikatel Krupp, který vyráběl zbraně pro Hitlera, zde vybudoval elektrárnu pro svou ženu a mimoděk tak elektrifikoval celé údolí.

Jezero Erlafufsee má ve svém nejhlubším bodě ke dnu 38 metrů.

Osvěžení na dlouhé pouti

Cyklostezka stoupá dále přes náhorní plošinu, kde se charakter přírody ještě trochu změní. Osvěžení by přišlo vhod. Přeskočíme tedy sedlo a svezeme se zase dolů. Napojíme se na hlavní silnici, podél níž ovšem vede cyklostezka.

Zchladit se můžete u vodopádu Schleierwasserfall u obce Hohenberg. Má dvě části – malý a velký vodopád. Blíže k cyklostezce je malý, ale pokud se vám nechce k velkému zhruba deset minut pěšky šlapat, nemějte strach, že byste zas o tolik přišli. Všichni mají raději ten malý. Někdo si máčí nohy po kotníky ve vodě, ovšem její chlad je cítit i ve vzduchu. Stačí posedět, pokochat se a zase jet dál.

Okruh Traisental-Radweg, dlouhý 111 kilometrů

Ke klášteru Lilienfeld je to už jenom sedmnáct kilometrů. Touto dobou však máte v nohou zhruba šedesát, a tak se vyplatí odpočinout si trochu výrazněji. My jsme zvolili Hotel U Zvoničky (Hotel zum Glockenturm) ve vedlejší vesnici Marktl. Je to asi jen kilometr k centru Lilienfeldu, kde kousek od městské brány najdeme další možnost osvěžení v příjemném baru přímo na řece Traisen.

Večerní pohoda je ideální. Dobré místní pivo, zapadající slunce, kluci si našli opravdu jedinečný způsob osvěžení a skáčou do ledové řeky z mostu, ve vodě skáčou ryby. V tomto baru u sochy svatého Nepomuka, která je jako jedna z mála bez mostu, protože jí ho přesunuli o pár desítek metrů dále, se určitě zastavte.

Jako čistá lilie

Kostel Nanebevzetí panny Marie v cisterciáckém klášteře Tří lilií je největším kostelem v Dolním Rakousku. Z architektonického hlediska je to vlastně katedrála a z hlediska církevního významu basilika minor. Z hlediska významu pro Českou republiku je to místo odpočinku první ženy Přemysla Otakara II Markéty Babenberské, která tu leží po boku svého otce, jež klášter zakládal.

Na cestě plné sakrálních zastávek, křížků a poutních míst je to pochopitelně nejvýznamnější zastávka. Běžný návštěvník může navštívit kostel, který je během dne otevřený pro veřejnost, ale po objednání nebo domluvě v kanceláři v klášteře můžete mít i prohlídku části kláštera. Pro poutníky se tu dokonce nabízí možnost přespání.

Tradice poutí do Mariazell tu v posledních letech nabývá na síle.

Laika překvapí, že v celém klášteře slouží pouze sedmnáct mnichů, z toho pouze deset žije nastálo mezi jeho zdmi. Zbylých sedm tam denně dochází. V minulosti se ovšem jednalo o padesát nebo dokonce osmdesát mnichů, jak poznáte například i podle počtu lavic podél hlavního oltáře v kostele. Bazilika nabízí nezvykle velké množství oltářů. Ze zhruba deseti, které byly dříve určeny pro jednotlivé mnichy, kteří sloužili své ceremonie odděleně u jednotlivých oltářů, se dnes používá jen centrální a slouží se čelem k lidem. Některé z oltářů zdobí černý mramor, který byl nalezen v nedalekém okolí. Právě černá barva dává hlavní lodi katedrály optickou hloubku.

Jeden z deseti mnichů, kteří žijí přímo v klášteře, se narodil v Praze, což nás pochopitelně sblíží. Jáchym je neuvěřitelně vstřícný, a pokud byste se chtěli o klášteře a o řádu dozvědět opravdu hodně, zeptejte se na něj v kanceláři na nádvoří kláštera. Zase tolik Čechů v Lilienfeldu není.

Jeden velmi významný tady ovšem ještě žil. Za místního průkopníka alpského lyžování a možná dokonce zakladatele této techniky vůbec je považován jistý Mathias Žďárský, který se narodil někde u Třebíče. Má tu dokonce pomník se slovy: „Nikdy nebude sesazen z trůnu zakladatel alpského lyžování Žďárský.“ V Kitzbühelu prý začali lyžovat až deset let po Žďárském.

Na závěr boží víno

Držíme se řeky a projedeme přímo přes město Traisen, kterému dala jméno, přes Wilhelmsburg, jemuž dal jméno zřejmě nějaký Vilém, nebo přes zámeček Kreisbach poblíž, kterému dal jméno zřejmě nějaký potok, ale hlavně dostal cenu za příkladnou renovaci.

Pak už kraj ovšem nezapře, že je významnou vinařskou oblastí. Bez vína by Traisental-Radweg nebyla kompletní. Odbočíme do vesničky Traismauer a navštívíme vinařství Hanz Schöller.

Veltlínské zelené ze Štýrska pokrývá polovinu veškeré produkce této odrůdy v...

Rodinné vinařství pěstuje na jedenácti hektarech vinic 65 % veltlínského zeleného. Veltlínské zelené ze Štýrska pokrývá mimochodem polovinu veškeré produkce této odrůdy v celém Rakousku. Hans pěstuje nezvykle velké množství druhů vína, asi dvacet. Z toho devět tvoří právě různé druhy veltlínu. Další neobvyklou záležitostí je v tomto kraji pěstování červených odrůd vína. Tady ovšem tvoří 15 % produkce.

Vinařství Hanz Schöller je pochopitelně také součástí místní dobré tradice heurige. Typický princip, kdy vinařství otevře jen na určitou část roku i něco jako restauraci s místními produkty, funguje podle přísných pravidel a v poměrně nepravidelném režimu.

Pro běžné turisty bude asi zajímavější, že tady v Traismauer nabízí také možnost ubytování, anebo oblíbený piknik ve vinicích. Po předchozí objednávce se můžete dopřát pocitu heurige v podstatě kdykoliv během roku. Na horní terase vám připraví bohatou ochutnávku místních potravin a pochopitelně toho nejlepšího vína.

Uprostřed vinic si užijete stejně jako uprostřed hor nebo uprostřed řeky. Šunky a sýry jsou vodopádem chuti a jezerem radosti. A příměr vody a vína si na poutní cyklostezce ani netroufnu parafrázovat. Po tom všem, co jsem na Traisental-Radweg viděli, můžu bez nadsázky říct, že je ta cyklostezka doslova boží.

Autoři:
  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2022: Celoodpružená horská kola

Premium Celoodpružená horská kola nejsou žádnou masovkou. Jsou to vymakané libůstky pro cyklistické nadšence hledající...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2022: Paleta modelů je pestrá, ale ceny se zvedly

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz už popáté testovala nejnovější modely elektrokol,...

Elektrokolo zamkněte i očipujte, pojistka se hodí pro ta nejdražší

Mnoho cyklistů si myslí, že zámek protažený rámem a okolo dopravní značky řeší vše. Hodně zámků se tak i tváří – odolám...

Elektrokola nejsou jen pro seniory. Zvolte si správný typ, vybere si každý

Už roky brázdí české cyklostezky i pohoří, přesto se nikdy nezbavilo svého cejchu. Elektrokolo? Jen pro lenochy nebo...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...