Šlápněte do pedálů. Přinášíme šest tipů na cyklotoulky českou krajinou

  • 14
Šlápnout do pedálů a kochat se okolní krajinou nemusí být jen výsadou trénovaných sportovců. Kde všude si užijete pohodu na duši, něco pěkného uvidíte a ještě vylepšíte svou fyzičku?

Brázdit na kole české i moravské háje či trochu náročnější terény je teď obzvlášť lákavé. Počasí je na jedničku, tak proč zbytečně otálet? Naše země má tolik půvabných míst, že je nestihnete navštívit ani za několik sezon. Bonus navíc? Na kole jich zvládnete poznat o dost víc než pěšky.

1. Z Prahy do Roztok

Roztocký háj a Tiché údolí vám nabídnou uklidňující přírodní scenerie.

Začínáme tipem na pohodový výlet pro rodiny s dětmi. Start je u pražské zoo, stačí sjet dolů k Vltavě a zamířit vpravo. Nad vámi se bude tyčit přírodní rezervace Podhoří, pak minete přívoz Zámky a dostanete se k dalšímu přívozu v Klecánkách. Přeplavíte se na druhý břeh do Roztok a vrátíte se jen kousek po směru jízdy. Tedy za předpokladu, že hned chcete jet vlakem do Prahy.

Tato nenáročná trasa měří asi 8,5 kilometrů. Ale můžete si ji protáhnout ještě zhruba o 3,5 kilometru, když to vezmete z Roztok přes les a Tiché údolí k báječné restauraci U Lasíků. Zdejší domácí koláče, sladké či slané, nemají chybu. Příjemná cesta vás čeká i zpět, celkem tedy urazíte asi 15,5 kilometrů.

Co uvidíte cestou: S dětmi možná nejdříve začnete návštěvou zoo (pokud to situace dovolí), kolem cyklostezky vás čeká několik vyhlídek.

2. Výlet za pábitelem

V Kersku najdete také Hrabalovu restauraci zvanou Hájenka.

Jak se seznámit s půvabnou polabskou krajinou? Třeba na Hrabalově cyklostezce, která měří zhruba 13 kilometrů, hodně však záleží na tom, jaké si uděláte zajížďky. Kopíruje trasu z Nymburka do Kerska, po které údajně slavný spisovatel rád chodil. Cestou neminete staré mlýny, slavný písečný přesyp u obce Písty nebo městečko Sadská (kdybyste vyráželi na cyklovýlet, až bude opravdu hic, vykoupejte se ve zdejší pískovně).

Zastavte se na hřbitově v Hradišťku, kde Bohumil Hrabal a jeho rodina odpočívají, a projeďte Kersko. Uvidíte i chatu slavného spisovatele a pískovcový menhir, osvěžíte se Svatojosefským pramenem a v oblíbeném podniku Hájenka si dáte i něco dobrého.

Pokud si chcete cyklovýlet zpestřit, můžete se ještě projít po Naučné stezce Bohumila Hrabala. Trasa měří asi sedm kilometrů, začíná v Kersku a končí u Třebestovic.

Co uvidíte cestou: V nymburském pivovaru prožil spisovatel část dětství i dospívání. Připomíná ho pamětní deska, o kterou však sám nestál, a říkal, že když už nějakou, pak ať se umístí ve výšce, kam čůrají psi. Abyste si ji mohli přečíst, budete se muset sklonit.

Městské hradby v Nymburce vás přenesou do středověku, pivovar zase připomene slavný film Postřižiny a Bohumila Hrabala.

3. Z Českých Budějovic do Hluboké a Purkarce

O krásách zámku Hluboká asi není třeba se příliš rozepisovat, ale v obci Purkarec rozhodně nevynechejte návštěvu malého vorařského muzea.

Začíná se v jihočeském městě, třeba na náměstí Přemysla Otakara II. Nejprve zamíříte k zámku Hluboká nad Vltavou. Odsud se vydáte do vesnice Purkarec, ke konci cesty byste měli minout zříceninu Karlův hrádek.

Kdyby vám těchto zhruba 20 kilometrů nestačilo, můžete si dát repete a dojet na kole opět do Českých Budějovic – anebo se z Purkarce zpět dopravte lodí. Víceméně pojedete kolem Vltavy. Levý břeh se doporučuje také inline bruslařům, ten pravý jen cyklistům.

Co uvidíte cestou: V Českých Budějovicích si prohlédněte jedno z největších čtvercových náměstí v naší republice, jsou na něm desítky renesančních a barokních domů a také Samsonova kašna. O krásách zámku Hluboká asi není třeba se příliš rozepisovat, ale v obci Purkarec rozhodně nevynechejte návštěvu malého vorařského muzea.

4. Za barokními perlami

Z parkoviště v obci Kuks půjdete k hospitálu asi 15 minut.

O cyklostezce z Hradce Králové do Kuksu se říká, že patří k jedněm z nejkrásnějších, tak můžete těchto zhruba 26 kilometrů posoudit na „vlastní kola“. Startuje se ve městě, vyjíždí se od takzvaného kamenného mostu v části Plácky, který je však ve skutečnosti postaven ze železobetonu.

Cesta vede převážně poblíž řeky Labe (v Jaroměři i podél Metuje a Úpy) a patří mezi ty nenáročné, dáte to i s vozíčkem pro dítě. Pojedete přes Smiřice, kde vás pohladí na duši zámek včetně kaple Zjevení Páně i jeho park, přes Jaroměř (město parků a zahrad na soutoku tří řek), Brod nad Labem až do Kuksu.

Projděte se kolem barokního hospitálu, který vás posune asi o tři sta let do minulosti, navštivte zdejší apatyku i bylinkovou zahradu a další čas ještě můžete strávit v unikátní sochařské rezervaci pod širým nebem zvané Braunův Betlém, od Kuksu je to asi 3,5 kilometru.

Co uvidíte cestou: Součástí Jaroměře je bývalé pevnostní město Josefov. Hlavně pánská část výletníků bude jistě chtít pevnost prozkoumat, největší turistickou atrakci představují podzemní chodby. Děti si zase nebudou chtít nechat ujít některý zážitkový program. V jedné z budov také najdete muzeum Waldemara Matušky. Něžnější polovina výpravy může ve stejnou dobu relaxovat v ptačím parku Josefovské louky.

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích se využívá i jako koncertní sál.

5. Po stopách knížat

Lednický minaret si prohlédnete sami, bez průvodce.

Připomenout si knížecí rod Lichtenštejnů a mnoho architektonických skvostů můžete i prostřednictvím několika cyklostezek (Lichtenstejnske-stezky.cz). Vybírejte podle náročnosti. Pokud byste chtěli během jednoho dne vidět maximum, můžete projet Lednicko-valtickým areálem trasu dlouhou 65 kilometrů. Vlastně jde o okruh, takže místo, odkud vyjedete, se stane i vaším cílem.

Na trase uvidíte mimo jiné zámek Valtice, Hraniční zámeček, zámek Lednice, Janův hrad, kostel v Poštorné či napodobeninu římského vítězného oblouku: zámeček Rendez-vous, který je zasvěcený patronce lovu, bohyni Dianě.

Co uvidíte cestou: Z neskutečného množství staveb ještě připomeňme Apollonův chrám na návrší Mlýnského rybníku, který společně s dalšími lednickými rybníky patří do přírodní rezervace. Kolem vodních ploch vede 11 kilometrů dlouhá naučná stezka.

6. Putování za vínem

Okruh Modré Hory vás provede vinařskou krajinou s nádhernými výhledy do okolí.

Moravské vinařské stezky vám dávají neskutečné možnosti, měří asi 1 200 kilometrů a trvalo by vám několik dovolených, než byste je všechny projeli. My jsme pro vás vybrali středně náročné putování po trase Modré Hory, která je dlouhá asi 30 kilometrů.

Pokud máte dojem, že vám chybí znalosti zeměpisu, zůstaňte v klidu – Modré Hory jsou mikroregion Velkopavlovicka, do kterého patří několik vinařských obcí. A proč „modré“? Tady se prý pěstují nejlepší modré odrůdy vína.

Ale teď už honem na kolo. Začíná se ve Velkých Pavlovicích a pokračuje přes Bořetice, Vrbice, Kobylí a Němčičky zpět do místa startu.

Co uvidíte cestou: Necelé dva kilometry nad Pavlovicemi se nachází rozhledna Slunečná, u obce Kobylí stojí unikátní vyhlídka na vinohrady, na kterou se dostanou i vozíčkáři, a milovníky dalekých výhledů potěší také rozhledna na Kraví hoře nad Bořeticemi.