Super cyklovýlet v Praze není jen sen blázna

  12:15aktualizováno  12:15
Praha není cyklistům zrovna nakloněná. Stačí ale vyrazit kousek na jih od české metropole a zajezdíte si parádně. Mírné kopečky, rovinaté lesní i polní cesty a milé středočeské vesničky - to čeká na cykloturisty v oblasti vymezené Berounkou, Vltavou, Sázavou a Labem. Jedna z příjemných tras vede podél Pitkovického potoka.
U Fantova mlýna

U Fantova mlýna | foto: Jakub TurekiDNES.cz

Podél Pitkovického potoka

Na výlet podél Pitkovického potoka, který pramení v lukách u Říčan a teče do pražské Hostivaře, je nejlepší se vydat na trekkingovém kole.

Vyrazíme ze stanice metra Opatov na trase C. Musíme nejprve překonat světelnou křižovatku, poté dálniční nadjezd a nakonec kruhový objezd, abychom se dostali konečně na vesnici.

Skrze Šeberov dojedeme na náves a okolo moderních činžáků zahneme doleva na polní cestu. Přejedeme přes horizont, a kdybychom v dálce neviděli dálnici, ocitneme se v idylické krajině.

Zámecká věž na obzoru

Pod sebou máme hluboké zalesněné údolí potoka Botiče, z průhonického parku nad ním vykukuje zámecká věž a do dálky se táhnou úhledné vesničky.

Než se však do Průhonic dostaneme, musíme před vesnicí Rozkoš uhnout po polňačce doleva a zamířit směrem k rachotícímu pruhu asfaltu. Kousek před benzinovou pumpou narazíme na okresku a dáme se po ní doprava do Průhonic. Vystoupáme městečkem k zámku.Průhonické zahrady

Průhonické zahrady

Pokud máme dost času, můžeme se podívat do jedné ze dvou veřejně přístupných zahrad. Teď na jaře možná stojí více za to dendrologická zahrada, protože v ní kvetou desítky druhů rododendronů. V létě jsou zase atraktivnější květiny v zámeckém parku.

Dál naše cesta vede na náměstí a z něho doprava Dobřejovickou ulicí. Po pravé ruce máme plot zámeckého parku a vlevo satelitní vilkové městečko. Když se ulice změní v polní cestu, zvedneme hlavu od řídítek a podíváme se doleva. Kvetou tu lány květin v tak zvané zásobní zahradě, ze které se doplňují chybějící rostliny v expozicích u zámku. Před pár týdny například dokvétaly tulipány.

Průmyslovou zónou rychle projedeme

Okolo rybníka šlapeme na křižovatku značených cyklostezek v Dobřejovicích. Značek si nevšímáme a projedeme vesnicí, vystoupáme prudkým kopcem na křižovatku frekventované silnice a zamíříme směrem do Říčan.

Na chvíli opouštíme venkov, protože u Modletic projíždíme průmyslovou zónou plnou velkoskladů, parkovišť  a kamionů. Tu naštěstí rychle opustíme. Přejedeme dálnici, sjedeme z kopce a zahneme první silničkou doleva na obec Kuří.Jez Benice

Zase na vsi

Po pár stovkách metrů jsme zase na venkově. Rozbitá okreska se stromořadím nás provede skrze Kuří a dál na Lipany. To už pod sebou dole v údolí vidíme stružku Pitkovického potoka skrytou v olšoví. Přes louku k němu sjedeme a narazíme na málo vyšlapanou cestu po jeho pravém břehu.

Jestli nechceme riskovat, že kolo budeme místy tlačit, jedeme po silnici dál do další vesnice Benice. Tam přejedeme most na levý břeh a potok sledujeme po široké štěrkované cestě.

Před Pitkovicemi nás cesta zase převede doprava a rychlou vyšlapanou hlinitou cestou po loukách podél meandrů potoka jedeme až ke zbořenině Fantova mlýna na soutoku s Botičem. Jestli nám nestačily průhonické zahrady, nezapomeňme se zastavit v rezervaci Pitkovická stráň, kde na jaře kvetou vzácné a ozdobné křivatce a později koniklece.Romantický potůček pod Kuří

Více lidí, více civilizace

Od Fantova mlýna jedeme stále zajímavou, ale už širší a častěji navštěvovanou trasou stále po pravém břehu Botiče k Hostivařské přehradě a dál po asfaltovém chodníku podél ní až do Hostivaře. Tady už korzují rodinky s kočárky a důchodci na procházce, a proto je potřeba dávat na ně pozor.

Z Hostivaře můžeme pokračovat podél Botiče až k ústí do Vltavy pod Železničním mostem u Výtoně, anebo dojet na metro Skalka na trase A.

Trasa měří podle zvolených variant třicet až čtyřicet kilometrů a je tedy nutno počítat s celodenním výletem. Náročnost výletu není nijak velká, asi čtvrtina trasy se jede po rovinatých lesních a polních cestách.

 

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Mořský odliv odhalil vrak ponorky na francouzském pobřeží, je z ní atrakce

Vrak německé ponorky UC-61.

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Další z rubriky

Jak zahlédnout srdce Vysočiny. Výlet za nejhezčími výhledy Žďárských vrchů

Východ slunce na Drátníku

Českomoravská vrchovina představuje nádherné a rozsáhlé území v srdci naší země. Pomyslnou střechou Vysočiny je oblast...

VIDEO: Na bambusovém kole objíždí svět. Okradli ho hned první den

Ricardo Martins objíždí svět na bambusovém kole.

Ricardo Martins tvrdí, že nikdy ve svém životě nebyl šťastnější. Důvodem jeho spokojenosti je bambusové kolo, na kterém...

VIDEO: Jágr trénuje na elektrokole. Zbývá kousíček, komentuje kariéru

Jágr objevil kouzlo elektrokola a je z něj nadšený.

Hokejista Jaromír Jágr se chystá na novou sezónu. Součástí jeho tréninků je i jízda na koloběžce, v létě si navíc v...

Najdete na iDNES.cz