Po krkonošských cyklostezkách snadněji

  14:06aktualizováno  14:06
Správci Krkonošského národního parku v těchto dnech na důležitých křižovatkách cyklistických tras instalují stovky žlutých směrovek, které jezdcům na kolech usnadní orientaci. Cyklisté se z ukazatelů dozvědí i bez mapy, kolik kilometrů jim zbývá do cíle cesty a jakým směrem se k němu mají vydat.
Značení cyklostezek v Krkonoších

Značení cyklostezek v Krkonoších - NOVÉ UKAZATELE. Pracovník Krkonošského národního parku připevňuje nové značení cyklistických stezek. | foto: KRNAPMF DNES

"Žlutými směrovkami rozšiřujeme naše původní značení tvořené dřevěnými čtvercovými tabulkami. Nové ukazatele odpovídají standardnímu značení cyklotras, na které jsou cyklisté zvyklí v ostatních regionech republiky," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

V posledních deseti letech správci parku vyznačili v Krkonoších bezmála 400 kilometrů speciálních cyklotras, přestože hledání vhodných tratí bývá v chráněném území obtížné.

"Pro cyklotrasy musíme najít taková místa, kde se co nejméně potkávají pěší a cyklisté. Současně musíme respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny, který provozování cykloturistiky v národních parcích omezuje," vysvětlil Drahný.

Na hřebeny vyveze cyklisty autobus

Při rozvoji cykloturistiky správci Krkonošského národního parku úzce spolupracují se Svazkem krkonošských měst a obcí, který letos už druhý rok provozuje speciální turistické autobusy pro pěší i cyklisty, jež od června do září propojují většinu horských středisek.

O prázdninách jezdí po hlavní trase mezi Pomezními Boudami a Harrachovem každé ráno a večer proti sobě dva autobusy. Na hlavní spoje navazují další pravidelné linky do Špindlerova Mlýna, na Horní Mísečky a do Vysokého nad Jizerou.

Od letošního roku se na páteřní trasu ve Svobodě nad Úpou nově napojují spoje do Trutnova a Žacléře. Z Harrachova zase turistické autobusy poprvé zajíždějí do Kořenova, kde navazují na vlaky z Tanvaldu.

Speciální autobusové linky umožňují návštěvníkům Krkonoš naplno využít největší novinku letošní letní sezony - dlouhé sjezdy vhodné i pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi. Turisté, kteří nechtějí na kolech šlapat obtížná stoupání, se na vrcholky kopců mohou nechat vyvézt a pak se z nich spustit do údolí.

Informace o trase jsou hned na startu

Pro vyznavače cyklistiky je připraveno devět horských tras v délkách od dvanácti do třiceti kilometrů. Do všech výchozích bodů se lidé snadno dostanou lanovkami nebo turistickými autobusy.

V krkonošských informačních střediscích získají zájemci zdarma skládačky s jednoduchými mapkami sjezdů. "Nově instalované značení podporuje tento projekt i tím, že na začátku každého dlouhého sjezdu najdou cykloturisté speciální ukazatel s informacemi o trase vedoucí z dotyčného místa," upozornil mluvčí parku.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Na kole až na samý Východ. Pět dnů na pomezí Polska a Slovenska

Pohoří Gorce již dýchá dalekým východem. Pohled na vrchol Turbacz a...

Pět dní karpatských sedel, pět dní bukolických scenérií. Taky přes pět tisíc metrů převýšení. Čísla 5 jako bychom se...

Pohoda v údolí i strmé výjezdy. Projeli jsme cyklistický ráj v Tyrolsku

Nečekané setkání v horách vysoko nad údolím Kaiserwinkl

Pot po dlouhém souboji s bezmála tisícimetrovým převýšením pálí v očích, ale nečekaně se stává lákadlem pro koně, kteří...

Jak zahlédnout srdce Vysočiny. Výlet za nejhezčími výhledy Žďárských vrchů

Východ slunce na Drátníku

Českomoravská vrchovina představuje nádherné a rozsáhlé území v srdci naší země. Pomyslnou střechou Vysočiny je oblast...

Najdete na iDNES.cz