Cyklovýlet s nenáročným profilem trasy začíná v Jabkenicích, kam se dá dojet autem po mladoboleslavské dálnici. Ve středověku tudy vedla obchodní stezka z Prahy do Krkonoš a uprostřed hlubokých hvozdů poutníci nacházeli útočiště v dávno zmizelém klášteře sv. Jiří, po němž se dochovalo jen jméno Svatojiřského lesa.
Putování můžeme začít u Památníku Bedřicha Smetany, na jehož nádvoří každoročně probíhá začátkem června hudební festival Smetanovy Jabkenice. V Jabkenické myslivně totiž pracoval od roku 1875 manžel Smetanovy dcery Žofie, u které prožil slavný skladatel posledních devět let života. Pojedete kolem altánu, kde slavný mistr hodiny sedával a hledal inspiraci, když komponoval Večerní písně, opery Tajemství a Čertova stěna či poslední dvě symfonické básně Tábor a Blaník ze Smetanova nejslavnějšího cyklu Má vlast.
Hluchý umělec miloval procházky Jabkenickou oborou po stezkách a březích lesních rybníků, které patřily knížecí rodině Thurn-Taxisů. Skladatel se stal jejich blízkým přítelem. Na zámku v Loučeni je vystavena partitura Smetanovy skladby Z domoviny, na jejichž deskách je věnování Alexandru Thurn-Taxisovi a jeho velmi múzické choti Marii von Hohenlohe.
Chateau McelyPůvodně se chtěla paní Inéz Cusumano tomu místu poblíž Nymburka vyhnout, protože na fotkách Mcely vypadaly beznadějně zpustošené. Ale stalo se něco, co si dnešní mcelská zámecká paní neumí dobře vysvětlit. Když to osudné odpoledne v září 2001 zastavila na návrší před bývalým sídlem rodu Thurn-Taxisů, vyšel jí vstříc tehdejší správce. "S odzbrojující samozřejmostí mi řekl, že trvalo dlouho, než jsem přišla. Zámek prý už na mne dávno čeká," líčí Inéz Cusumano ve své knize Med, perly a hedvábí osudové setkání s místem, které jí zásadně změnilo život. Jak to vypadá uvnitř zámku, se podívejte zde. |
Knížecí rodině Thurn-Taxisů tu patřily až do druhé světové války dva zámky - Loučeň a Mcely. Kolem nich prochází cyklostezka TAXIS ze Svatojiřského lesa až do Nymburka.
Podél Jabkenické obory, kde dnes chovají hlavně daňky, vede Knížecí alej. Přes cestu tu a tam skočí srnec, ale člověk se neubrání představám, jak vypadal les před sto lety, kdy mezi duby, borovicemi a smrky pobíhali bizoni, klokani či pštrosi. Kníže Alexander Thurn-Taxis míval v Jabkenické oboře od roku 1890 experimentální safari. Jako vášnivý rybář založil také na svém panství i mnoho rybníků, kde jako první vysadil nejen pstruha duhového, ale i exotické ptactvo, třeba mandarínské kachničky, japonské husy nebo plameňáky.
Kousek od křižovatky Knížecí a Hraběcí aleje bývala kdysi lesní jízdárna. Postavil ji Maxmilián Thurn-Taxis, který v Mcelích vybudoval stáje s chovem dostihových koní, jenž mnohokrát vyhráli Velkou pardubickou.
Vesnička Mcely je zapomenuté poutní místo, kde se v polovině 19. století zjevovala lidem u kostela Panna Maria Mcelská. Další "zázrak" přišel na počátku tisíciletí, když se z ruiny krásného klasicistního zámku, v němž sídlilo od 60. let skladiště ministerstva obrany, stal velmi luxusní hotel.
U jeho bran začíná lesní stezka princezny Almerie, jež nese jméno matky Maxmiliána Thurn-Taxise, a vede kolem bažinatých roklí přes zmizelé lužické hradiště a pískovnu nad Studcemi po vrcholu hřbetu až k Loučeni.
Ve Mcelích spadneme z Loučeňského hřbetu do Sovenic a nymburského Polabí, kde u Křince nad širokou rovinou vyčnívá jedině opukový vrch Chotuc s kaplí Nejsvětější trojice. Jde o věhlasné spirituální místo Keltů, kde našli archeologové hrob keltského bojovníka a přemístili ho do Národního muzea v Praze.
Kousek od vesnice Hrubý Jeseník odložte kola a vylezte na unikátní rozhlednu Romanku. Kolem ní se nezvedají Jeseníky, jak by mohlo jméno vesnice napovídat. Naopak. Romanka stojí v nadmořské výšce 205 metrů a drží rekord nejníže položené vyhlídkové věže u nás. Zajímavá multifunkční padesátimetrová stavba vyhrála cenu Grand Prix v kategorii krajinářská architektura.