Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Pohodový cyklovýlet na Slovensku. Malé Karpaty nejsou nepřístupné hory

  13:01
Středohorské pásmo táhnoucí se západním Slovenskem bylo po mnoho let trochu opomíjenou turistickou lokalitou. Nyní se dostává do zájmu výletníků, kteří oceňují nádhernou přírodu, historické památky a spoustu cyklotras.

Jeskyně v Malých Karpatech | foto: Monika Kováčová

Není mnoho cyklistických výletů, které by začínaly pivem a medem. A právě ve Smolenicích se vám podaří odstartovat v nezvyklém stylu. V obci, která je stejně vzdálená od Bratislavy i od Hodonína (zhruba 55 km), leží totiž působivý včelí areál.

Včelaři zde nejprve vyráběli medovinu. Jenže po pár letních dnech strávených náročnou prací okolo úlů zjistili, že dobře vychlazené pivo je na zahnání žízně lepší.

Nechali se tedy inspirovat dávným nápojem Braggot a vytvořili svůj vlastní recept na medové pivo. Vaří jej v pivovaru ve Smolenicích z vlastního včelího medu, z vody z Malých Karpat a ze sladu z trnavského regionu. Jemně hořký mok s květovo-medovou vůní pak sekundárně kvasí přímo v lahvi, podobně jako nejlepší belgické speciály.

Při ochutnávce včelího produktu budete mít ukázkový výhled na Smolenický zámek. Dojedete k němu krásným anglický parkem, který pozvolna přechází v malokarpatský les.

Rodinné sídlo v duchu romantické neogotiky nechal vybudovat v devatenáctém století gróf Pálffy. Po osvobození v roce 1945 se majitelem budovy stal stát (Slovenská národní rada). Zámek však potřeboval dobudovat, a tak byl o osm let později dokončen za použití moderních stavebních metod. Což zpozorujete u kleneb a věže, které jsou ze železobetonu.

Nejnovější zámek na území bývalého Československa pak vládní orgán postoupil Slovenské akademii věd. Ta z něj udělala své letní sídlo a během času prostory upravila pro pořádání konferencí, sympózií, ubytování a stravování.

Zámek Smolenice

Zámek Smolenice

Reprezentační místo, kde se setkávají domácí a zahraniční vědci, je pro veřejnost otevřeno jen několik týdnů v roce. Pokud se vám tedy naskytne příležitost, nenechte si ujít prohlídku prostor, které pro své natáčení hojně využívají filmaři.

Zelenina v jeskyni

Jednou ze zvláštností Malých Karpat je jejich krasová oblast. Na relativně malé ploše tak najdete spoustu osobitých tvarů a jevů. Vznikly činností povrchové a podzemní vody v krajině, jejíž podklad tvoří rozpustné horniny a minerály.

Typickou ukázkou kouzel přírody je jeskyně Driny, kam se od Smolenického zámku dostanete na kole za pár minut. Jediná zpřístupněná krápníková jeskyně na území Malých Karpat byla objevena v roce 1929 a své jméno dostala podle dřínů rostoucích v jejím okolí.

Jeskyně v Malých Karpatech

Výzdobu podzemní dutiny tvoří unikátní krápníky ve tvaru ředkviček, mrkví, tchynina jazyka či zoubkovitých závěsů. Ve sluji panuje po celý rok konstantní teplota kolem sedmi stupňů Celsia a zhruba 97procentní vlhkost.

Pobyt v jeskyni má skvělé účinky na dýchací systém a místní klima využívá speleoterapie při léčbě lidí s respiračními potížemi.

Apatyka za hradbami

Až se znovu vyhoupnete do sedel, na chvíli opustíte zelené lesy a po silnici vyšlápnete na hrad Červený Kameň. Do jeho dějin výrazně zasáhli v šestnáctém století Fuggerové, jedni z nejbohatších obchodníků v Evropě.

Anton Fugger využil strategické pozice hradu nedaleko Vídně a Bratislavy a vybudoval zde bezpečný sklad pro zboží, se kterým obchodoval po celém starém kontinentu. Vznikla tak moderní renesanční pevnost s obrovskými sklepy, o nichž se předpokládá, že jsou největší ve střední Evropě (nejrozsáhlejší má rozlohu tělocvičny s délkou přes sedmdesát metrů).

Červený Kameň

Fugger chtěl kromě obchodního artiklu ve sklepech ukládat hlavně měď a další vzácné kovy vytěžené na středním Slovensku. K tomu ale nakonec nedošlo a v prostorech se začalo skladovat víno. Na tuto tradici na hradě navázali a jednou do roka zde pořádají akci „Vína na hradě“, kdy čtyřicítka vinařů z Malých Karpat prezentuje svoje výrobky. Návštěvníci mohou poznat místní produkci a degustovat přibližně tři sta druhů vín.

Nádherná, dobře zachovaná památka však milovníky historie okouzlí i ostatními lákadly. Třeba lékárnou Zlatý orel, kterou v sedmnáctém století založil další z majitelů hradu Mikuláš IV. Pálffy. Šlechtic na svých cestách po Itálii a Německu vypozoroval, že je praktické mít medicínu neustále po ruce. Lékárníci tak přímo na Červeném Kameni vyráběli léky nejen pro rodinu Pálffyů, ale také pro hosty, služebnictvo a hradní zvířata. Lékárna navíc produkovala likéry, sladkosti, kosmetické přípravky a fungovala až do počátku devatenáctého století.

Mikuláš IV. Pálffy nechal na hradě vybudovat i salu terrenu s umělou jeskyní z hornin získaných pod hradem. Zdi skvostného barokního sálu zdobí mušle a jeho podlahu pokrývají oblázky. Po nich tekla dešťová voda, která sem byla svedena. Aristokraté, jež v sale terreně trávili horké letní dny, si tak mohli vyzout boty a chodit po zemi bosí.

Svatý Jur

Svatý Jur

Poslední úsek výletu vás z Červeného Kameně zavede do půvabného vinařského města Svatý Jur. Vinná réva se v jeho okolí pěstuje na typických terasovitých vinicích už sedm set padesát let.

Obec zaplavuje pohodová atmosféra se starobylými domky ze sedmnáctého století. Ukrývají v sobě vinárny, vinotéky a malebné dvorky, kde například ochutnáte ryzlink rýnský, rulandské bílé nebo veltlínské zelené.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Celková délka trasy: přibližně 40 km
Trasa je vhodná pro trekingová a horská kola a střídají se na ní lesní, nezpevněné, štěrkové cesty a silnice.
Občerstvení: na parkovišti a ve Speleobaru u jeskyně Driny, na hradě Červený Kameň (restaurace), ve Svatém Juru
Zvolit lze i kratší, lehkou trasu (6,5 km) Smolenický zámek - Vlčiareň - Jeskyně Driny – Smolenice centrum vedoucí po lesních cestách.

Smolenický zámek bývá obvykle otevřený každou neděli v květnu, červnu a v září, o prázdninách pak každý den.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Seriál Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Zombie usíná v sedle. Brutální výšlapy v závodě okolo Rakouska jdou na dřeň

Je srpen 2018 a my máme za sebou první půlku jednoho z nejtěžších ultramaratonů – závodu okolo Rakouska. Nudné roviny s...

Cyklostezka roku 2021. Svezte se na kole ve stínu železné opony

Premium Po česko-rakouské hranici vede nejlepší cyklostezka roku 2021. Skvělá zpráva: zčásti je to stále neobjevený výletnický...

Tisíce pláží a nádherných jezer. Objevte Rakousko podél řeky Drávy

Nejjižnější rakouská spolková země má s námi kus společné historie, vzpomeňme třeba českého krále Jindřicha...

Jízda na hraně. Dal jsem si na kole bez podpory 16 horských sedel v řadě

Nejtěžší horská časovka na světě nebo nejkopcovitější závod pod sluncem – hlásili organizátoři pátého ročníku...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...