Litovelské Pomoraví na kole. Jarní výlet vás provede krásnou přírodou

Jaro přináší každoročně do lužních lesů v litovelském Pomoraví záplavu kvetoucích rostlin. Zdánlivý chaos ohňostroje barev a vůní tady ale má svůj řád – nejprve se probudí bledule a sněženky, pak následuje období dymnivek, sasanek nebo orsejí a nakonec vše završí bílé květy milionů česneků medvědích.
Moravičanské jezero láká ke koupeli.

Moravičanské jezero láká ke koupeli. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Pro poznávání ze sedla kola disponuje Litovelské Pomoraví hned několika výhodami. Jednak je to tu docela placaté, na kole se tedy tolik neunavíte a také cyklotrasy jsou dobře upravené a značené. Další bonus přináší železniční trať, která umožňuje nejenom perfektní dopravu do oblasti, ale také možnost ukončit výlet jinde, než jsme jej začali. Ostatně pro výlet jedním směrem hovoří i velmi protáhlý tvar oblasti CHKO Litovelské Pomoraví.

Náš výlet měří téměř padesát kilometrů a vede od jednoho konce chráněné krajinné oblasti k druhému – tedy z Olomouce do Mohelnice. Pojedeme tedy proti proudu Moravy, ovšem stoupání je tak mírné, že jej víceméně nezaznamenáte. Mezi těmito krajními body pak leží město Litovel, přezdívané též Hanácké Benátky.

Vnitrozemská delta řeky Moravy

Od nádraží v Olomouci nejprve přejedeme tři vodní toky – Bystřici, Moravu a jako poslední Mlýnský potok. Poté krátce nahlédneme do centra města, které je proslulé sloupem Nejsvětější Trojice, který stojí na Horním náměstí.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

Protože jsme sem však přijeli za přírodou, záhy město opustíme a vyrážíme na sever. Tam směřuje hezká cyklostezka, vedoucí podél Mlýnského potoka, který je jedním z mnoha ramen řeky Moravy. Krásu meandrujícího Mlýnského potoka a mokřadních luk můžeme spatřit u rezervace Plané loučky, kolem které prochází cyklotrasa. Nejnižší místa zdejších luk na jaře zaplavuje vysoká voda a vytváří zde spoustu tůní a jezírek vhodných pro rozmnožování obojživelníků.

Neznačená cesta mine jezero Poděbrady a přivede nás do obce Horky nad Moravou. Horka je pro vodáky častým koncem splouvání Moravy, najdeme zde několik tábořišť a také Dům přírody s informačním centrem. Výlet na lodi skrz Litovelské Pomoraví jsme popsali zde.

Teprve za Horkou nad Moravou trasa vstupuje do CHKO Litovelské Pomoraví s lužními lesy a spletí větvících se ramen Moravy a jejích přítoků. Tento kraj představuje skutečnou divočinu s lužními lesy, kterými se nespoutaně klikatí řeka Morava plná naplavených stromů, tůní a písečných ostrovů. Jedná se o evropsky unikátní ekosystém vnitrozemské říční delty, která se rozlévá do desítek bočních řečišť, meandrů a slepých ramen.

Tůně s kvetoucími blatouchy v rezervaci Plané loučky

Kvetoucí dymnivky u břehů Moravy

Cyklotrasa nás přivede do Hynkova, nedaleko nějž leží Kenický meandr, který v roce 2012 při jarních povodních protrhla voda. K tomuto jevu dochází vzácně a protržený meandr se stává mrtvým ramenem a následně periodickou tůní s unikátním ekosystémem. Přírodovědci tak mohou pozorovat vývoj přírody v tomto rychle se měnícím biotopu.

Hanácké Benátky

Hezká cyklotrasa vedoucí lesy přes rezervaci Litovelské luhy zakrátko vyústí na okraji Litovle. Toto hanácké městečko se pyšní celkem šesti rameny Moravy, které mu tak dodávají specifické kouzlo. Proto se také Litovli přezdívá Hanácké Benátky a stejné jméno nese i tradiční místní festival.

Kamenný Svatojánský most v Litovli je nejstarším mostem na území Moravy a...

Zdejší kamenný Svatojánský most se sochou Jana Nepomuckého je nejstarším mostem na území Moravy a třetí nejstarší v České republice. Za shlédnutí rovněž stojí pískovcové schody ke kanálu Nečíz, které jsou skutečně unikátní klasicistní stavbou, zdobící zdejší náměstí.

Z Litovle vede asfaltová cyklostezka do obce Mladeč a objíždí tak rezervaci Vrapač, jednu z nejlepších lokalit zachovalého ekosystému lužního lesa. Cesta skrz rezervaci není sice pro kola vhodná, kdo chce, může sem pěšky odbočit od mostu přes Moravu u Nových Zámků.

Mladeč je známá zdejšími krasovými jeskyněmi, kromě jejich krápníkové výzdoby se jeskyně pyšní bohatými nálezy ostatků pravěkých lidí.

Kamenný Čertův most nedaleko Mladče

I zde můžete kolo odložit a vydat se na prohlídku jeskynního labyrintu nebo do nedaleké rezervace Třesín, Ta ukrývá dalších několik zajímavostí – například kamenný Čertův most, jeskyni Podkovu nebo zříceninu Rytířská síň s jónským sloupem uprostřed moravského lesa.

Moravské salety a jezera

U Nových mlýnů se opět zanoříte do hlubokých lesů, ukrývajících několik romantických architektonických monumentů, které zde vybudovali Lichtenšteinové. Zdejší stavby komponované krajiny sice nedosahují takového věhlasu, jako ty v Lednicko-valtickém areálu, nicméně Obelisk nebo Chrám přátelství zcela jistě za krátké zastavení stojí.

Kvetoucí sasanky hajní

Les pod vrchem Hradisko

Nedaleko jezu Nové Mlýny se trasa odpoutává od toku Moravy a začíná stoupat k vrchu Hradisko se slovanským hradištěm a kaplí sv. Josefa. Zdejší dubohabrové lesy jsou trochu jiné než ty kterými jsme doposud projížděli. Na jaře vás ohromí nekonečnými koberci bíle kvetoucích sasanek. Trasa zde dosahuje severního okraje Litovelského Pomoraví a kolem Moravičanského jezera dojedete do Mohelnice na vlak.

Pokud byste na konci výletu chtěli smýt prach a pot z vašeho těla, nabízí se jako ideální tečka za putováním koupel v Moravičanském jezeře s čistou vodou a písečnými plážemi.

Může se hodit

CHKO Litovelské Pomoraví
Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví se nachází na severu střední Moravy mezi Olomoucí a Mohelnicí. Vyhlášena byla roku 1990 pro ochranu původního meandrujícího toku řeky Moravy a něj navazujících lužních lesů; území je rovněž chráněno jako ptačí oblast. Mokřadní část CHKO byla v roce 1993 zařazena do Ramsarského seznamu významných mokřadů. Mezi nejcennější přírodní rezervace patří NPR Ramena řeky Moravy a Vrapač.

Vodácké splutí Moravy
Pokud jste vyznavači vodácké turistiky, můžete CHKO Litovelské Pomoraví proplout na kanoi nebo kajaku. Na lodi si tu budete připadat jako byste pluli nepřehlednou divočinou nespoutaného živlu se spoustou tůní, meandrů, mělčin a padlých stromů. Nejzajímavější část Moravy představuje rezervace Ramena řeky Moravy, kterou můžete proplouvat pouze od prvního srpna do konce března. Důvodem je ochrana přírody, zejména lužních lesů a v nich hnízdících ptáků a dalších vodních živočichů.

Praktické informace
Délka trasy: 49 km
Obtížnost: Nenáročný výlet na horském nebo trekingovém kole, vhodný i pro rodiny s menšími dětmi.
Občerstvení: Horka nad Moravou, Litovel, Mladeč, Mohelnice

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...