Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

aktualizováno  27. května 9:39
Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by dobil baterii. To je ale nesmysl. Bez šlapání se prostě nejede. Jaké kolo si vybrat, aby přineslo maximální požitek z jízdy? Připravili jsme manuál pro začínající elektrocyklisty.
Část 1/5
elektrokola

Prodeje elektrokol stále stoupají. A začíná to jednoduše: typický zákazník je muž, který nejdříve koupí elektrokolo partnerce. Poté zjistí jeho výhody a za nějakou dobu si jde koupit elektrokolo pro sebe. Rozhodně to nejsou vozítka pro líné, obézní nebo staré. Naopak, cyklistům jen pomáhají a posouvají limity vyjížďky - prodlouží dojezd a místo tvrdé dřiny umožní vnímat zážitky z jízdy. A bez šlapání to zkrátka nejde.

Elektrokolo v paragrafech

Abychom elektrokolo mohli nazývat elektrokolem, jmenovitý výkon pohonné jednotky nesmí překročit 250 W a celkové napětí elektrického systému nesmí být vyšší než 48 V. Maximální rychlost elektrokola s asistencí motoru smí činit nanejvýše 25 km/h. Po dosažení této rychlosti se motor automaticky vypne a jezdec pokračuje dál jako na kterémkoliv jiném jízdním kole.
Na každé elektrokolo, které svými vlastnostmi odpovídá evropské normě EN 15194-1, se z hlediska zákona o provozu na pozemních komunikacích pohlíží jako na běžné jízdní kolo. Pro jízdu na takovém elektrokole není potřeba řidičské oprávnění, lze s ním jezdit bez obav po cyklostezkách, silnicích a cyklotrasách. V případě, že elektrokolo nesplňuje tuto normu, není možné jej používat na pozemních komunikacích ani označených cyklostezkách.

Stejně jako kola, se i elektrokola dělí na horská, krosová, trekingová, městská a skládací. Liší se umístění motoru i dojezd a kapacita... a samozřejmě cena. Na co se tedy zaměřit při výběru prvního elektrokola? Jaké kolo si vybrat a pod jakou cenu už raději nejít? Redakce iDNES.cz pro vás připravila manuál, který vám pomůže se v obchodě s elektrokoly zorientovat.

Elektrokolo není nic jiného než klasické kolo doplněné o motor, baterii a řídicí jednotku. Aby se ale v Česku dalo považovat za jízdní kolo a mohli jste s ním legálně vyrazit na silnice a označené cyklostezky, musí být kalibrováno pro provoz na českých silnicích a cyklistům pomáhat jen do rychlosti pětadvacet kilometrů v hodině. Pak už šlapete sami a jedete opět jen z vlastních sil.

„Elektrokolo bez vašeho přičinění samo nejede, ale usnadní výjezdy do prudkých kopců a protáhne vzdálenost, do které vyjížďku plánujete. Že je to jízda bez práce, je mýtus,“ říká na úvod odborník na elektrokola Mirek Menšík ze specializované prodejny elektrokol GIVE.cz.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

TEST ELEKTROKOL 2019: Rozdíly mezi značkami mizí, před koupí se projeďte

Celoodpružená horská kola: Merida eOne-Twenty M#rida

Redakce iDNES.cz spolu s cyklistickým magazínem Velo a prodejcem ekolo.cz opět testovala nejnovější modely elektrokol...

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Další z rubriky

Dunaj jako největší atrakce. Zkusili jsme jízdu po rakouské magistrále

Magická Donauschlinge. Tady se řeka během pár set metrů dvakrát úplně otočí a...

Češi mají svou Vltavu, Rakušané svůj Dunaj. A nejen oni. Dunaj je druhou nejdelší evropskou řekou a cyklostezek kolem...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Sto parádních kilometrů kolem řeky. Cyklistické putování Dolním Rakouskem

Jezero Viehofner See na cyklostezce Traisental – Radweg

Na našich Cyklotoulkách Českem už jsme viděli a zažili leccos. Krásnou přírodu, historická města, náročnější hory i...

Najdete na iDNES.cz