Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Když máte extrém v krvi. Jízda na kole nonstop kolem Česka a Slovenska

Seriál
Tato výzva přichází nečekaně, ale neváhám ani sekundu. Udělám ležatou osmičku a na jeden zátah objedu na kole české a hned nato slovenské hranice. Spojím to s charitou, aby to mělo ještě větší smysl. Navíc položím základy velmi extrémnímu závodu. Tak nasedat a jedem!

Západ slunce v Železné Rudě | foto: Tadeáš Kopča, Traga.cz

Tak pěkně jsem se plácal v té koronavirové letargii. Občas bike, sem tam silnička, pohodové jízdy, žádné závody, zkrátka kochačka. Pak jsem začal závodit na MTB – užíval jsem si krátké silové a technické cross country – tedy disciplínu trvající spíše v řádu minut než hodin.

Hodně mě to bavilo a na závodech se i dařilo. Až tu najednou mi 24. května do mailu přistála zpráva od Libora Procházky, která moje plány o sezoně bez ultrapakáren, poskládané jen z rychlých bikových závodů, zbourala jako domeček z karet.

Když moje mozkovna přelouskala informace typu „Rádi bychom uspořádali nultý ročník silničního ultramaratonu okolo Česka a Slovenska“ nebo „Kolem ČR to je přes 1 900 kilometrů a SR asi 1 500 kilometrů, to už dává slušné parametry“ a „Chtěli bychom u toho mít někoho, kdo už ví, o čem ultracycling je, a objel by to se vší parádou“, během sekundy bylo rozhodnuto.

Začátkem června za mnou Libor Procházka, organizátor 1 000 Miles (a teď i RACAS), dorazil do Nové Paky a s ním Jirka Severa, autor trasy okolo ČR. V kavárně jsme se domluvili na tom, že do toho jdeme, a s ohledem na naši rodinnou dovolenou, kterou jsem holkám nechtěl odepřít, jsme stanovili termín startu na 13. srpna 2020 ve Vsetíně.

Po XC tratích jsem s mladýma puškama lítal dál, užíval si to, ale na obzoru už stála velká hradba dlouhá 3 540 kilometrů a vysoká 36 tisíc metrů. Hlavou mi šrotovalo, že přeskočit ji nebude vůbec lehké. Naopak, po Race Across America to byla druhá největší výzva, kterou náš Ultra Paka Racing Team přijal. A do jakého nářezu jsme se teda pustili?

Trasa Race Around Czechia & Slovakia (RACAS) vedla ze Vsetína severním směrem okolo ČR, z jižní Moravy následně stoupala zpět do Vsetína, odkud pokračovala do slovenských Tater a z jižního Slovenska se vracela opět do Vsetína. Připomínala tak ležatou osmičku a byla o výrazný kus delší, než kdyby vedla pouze okolo hranic.

Daniel Polman na trati závodu RACAS, nebo také Race Around Czechia & Slovakia

Daniel Polman na trati závodu RACAS, nebo také Race Around Czechia & Slovakia

Ve startovním poli nultého ročníku akce byli jen dva závodníci. Jedním z nich byl autor trasy Jirka Severa, pro kterého to byla ultracyklistická premiéra. Druhým já. Jízda začíná!

1. den: Trochu odbytá příprava

Odjezd autem do Vsetína máme naplánovaný po osmé ráno. Ještě předtím na poslední chvíli rozjíždím charitativní sbírku pro handicapovaného Petra, sympaťáka, jehož snem je více cestovat a pořídit si na to kvalitní vozík.

Místo abych naspával poslední hodiny před startem, řeším charitu. Ale vím, co dělám. I pro mě to je psychická podpora, protože ta otročina podél hraniční čáry bude mít další rozměr a větší smysl.

Do závodu startuju v 16:15 ve čtvrtek 13. srpna 2020. Jsem pěkně nervózní, protože tím, že jsme se přesouvali v den startu, vyrážíme na 3 540 kilometrů dlouhou jízdu dost nepřipravení. Například mi nefunguje komunikátor a nemůžu mluvit s posádkou auta. Celkově to ale letí a za první den toho stíhám víc, než by kdokoliv z týmu čekal.

Kufr multivanu byl pro mě ložnicí, kuchyní i obývákem.

Kufr multivanu byl pro mě ložnicí, kuchyní i obývákem.

Po beskydských kopcích vlítnu na roviny v oblasti Ostravské pánve a pak skáču přes kopce Jeseníků, Orlických hor a nakonec i domácích Krkonoš, kde se mi dostává velké fanouškovské podpory a zdravím se i s rodinou. Jirka letí taky znamenitě a ukrojí skvělých 527 kilometrů.
Ujeto: 636 km
Převýšení: 7 500 m

2. den: Silnice pod psa a psí počasí

Stále bez spánku pokračuju do Jizerských hor, kde začíná pršet a do cesty se mi kromě hustých mraků staví i ostré stoupáky Lužických hor a první úseky rozbitých silnic, které se staly koloritem severu Čech a labutí písní pro má zápěstí. Z tohoto pohledu je největším masakrem Šluknovský výběžek připomínající noční šichtu se sbíječkou.

Mezitím se k týmu přidává můj brácha, jehož po návratu ze zaměstnání čeká týdenní survival za volantem. První spánek dlouhý dvě hodiny si dopřávám až v Děčíně nad ránem, po 34 hodinách nonstop jízdy.

Kamarád dorazil zafandit ráno na začátek Krušných hor.

Kamarád dorazil zafandit ráno na začátek Krušných hor.

Budíček mě vytrhává ze spánku do sychravého mlžného rána, v němž se zakousávám do velmi dlouhého a náročného přejezdu Krušných hor. Špatná kvalita silnic a počasí pod psa se začínají projevovat – zápěstí otékají a bolí. Ale co se dá dělat? Při ultramaratonu mám dvě možnosti – buď jet dál, nebo skončit. To druhé jsem si zakázal.
Ujeto: 407 km
Převýšení: 6 050 m

3. den: Nejdelší šlofík

V noci mě čeká těžký přejezd v mlhami zahaleném Českém lese. Svítání si užívám na prahu Šumavy, kterou přejíždím v dobré kondici, vezmu-li v potaz špatné počasí a jen dvouhodinový spánek.

Profrčím okolo Lipna, zahoupám se v rytmu Novohradských hor a pouštím se do boje s ostrými stoupáky kolem Dyje. Za Vranovem nad Dyjí se svalím do kufru doprovodného auta a dopřávám si druhý spánek, nejdelší v závodě, celé 2,5 hodiny. Ráno začínám ukrajovat v mírném protivětru nekonečné kilometry rovinaté jižní Moravy.
Ujeto: 420 km
Převýšení: 5 740 m

4. den: Čas pod 100 hodin

Po táhlých rovinách mě zdvihají ze sedla poctivé stoupáky Bílých Karpat a mnohdy také poryvy velmi silného protivětru. Asi 70 kilometrů před dokončením dlouhého okruhu po České republice si v hlavě propočítávám, že když na nich udržím průměrnou rychlost 25 km/h, tak stihnu naši zemi objet pod 100 hodin.

Fanoušci na Šumavě

Fanoušci na Šumavě

Můj mozek trpící matematickou nedostatečností podává až obdivuhodný výkon. Pak už to je v nohou a centrech spravujících motivaci. Zatápím pod kotlem a do Vsetína dorážím po 99 hodinách a 50 minutách od startu. Povedlo se! O pouhých deset minut to vyšlo.

Chvíli si na náměstí ve Vsetíně povídáme a taky tejpujeme moje nateklé bandasky. Hlavně pravé zápěstí je odepsané. Následně mě podél Bečvy až ke státní hranici doprovází kolega – český ultracyklista a dvojnásobný finišer RAAM Svaťa Božák, který bydlí v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm. Pro nás oba to je velká čest se osobně potkat a popovídat si nejen o ultracyklistice.
Ujeto: 401 km
Převýšení: 3 780 m

A jak jsem objel Slovensko, si přečtete v rubrice Cestování příští týden v pondělí 5. října.

Mapa závodu Race Around Czechia & Slovakia (RACAS)

Mapa závodu Race Around Czechia & Slovakia (RACAS)

Daniel Polman

Novopacký ultracyklista je držitelem rekordu v jízdě na 24 hodin, vytvořil ho v roce 2016 na Slovakiaringu. Od té doby dosáhl mnoha dalších úspěchů. V roce 2019 dokončil jako třetí Čech 5 000 km dlouhý závod napříč USA – Race Across America.

Letos zvládl jako první trasu nového extrémního závodu Race Around Czechia And Slovakia (RACAS) s délkou 3 540 km a převýšením 36 tisíc metrů. Trasu podél české a slovenské hranice zvládl absolvovat v čase 7 dní a 23 hodin. Průměrně za den spal jen hodinu a 20 minut, ujel přes 440 kilometrů a nastoupal přes 4 500 metrů.

O svých cestách píše knížky a pořádá o nich besedy. Více na webu www.danielpolman.com, na Facebooku a Instagramu.

Autor:
  • Nejčtenější

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

Hydra byla pro Leonarda Cohena rájem. Vzpomíná na něj i česká šlechtična

Premium Sedmého listopadu uplynuly čtyři roky od smrti Leonarda Cohena. Kanadský zpěvák bydlel část svého života na Hydře,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznejte zaniklé železniční tratě. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

Železnice nám přinesla nejen revoluci v dopravě osob a zboží, ale také nové architektonické prvky přetvářející ráz...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Bunkry, lázně a krásné výhledy. Otestujte si parádní výlet v okolí Náchoda

I když to ještě v květnu nevypadalo moc nadějně, i letos se podíváme v rámci Cyklotoulek za hranice. Jako ideální místo...

Šlápněte do pedálů. Přinášíme šest tipů na cyklotoulky českou krajinou

Šlápnout do pedálů a kochat se okolní krajinou nemusí být jen výsadou trénovaných sportovců. Kde všude si užijete...

Už mi z toho hrabalo. Ale Česko a Slovensko jsem objel za necelých osm dní

Obkroužil jsem naši republiku na kole za čtyři dny v čase pod sto hodin. Masakr s názvem Race Around Czechia And...

Na kole po jižní Moravě. Ochutnáte nejlepší vína v dechberoucí krajině

Všude dobře, doma nejlíp. Konečně máme čas na neuspěchané cyklovýlety v místech, která já i moji přátelé máme rádi, na...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...