Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Ultrapakárna. Z Prahy na Sněžku to vezmu přes nejvyšší vrcholy všech krajů

Po extrémních bike&hike projektech v alpských zemích přišel čas zkusit něco na domácí půdě. Ale co? Z Prahy na Sněžku? To by byl v porovnání s cestou z Vídně na vrchol Grossglockneru odpolední výlet. Leda… že by ta cesta nevedla přímo. Co třeba přes nejvyšší vrcholy všech čtrnácti krajů? Tak jo, jedem!

Teleček, 399 m
Praha – Tentokrát jedu sám. Házím na záda batoh, na kolo věším nejrůznější brašny, navrch přidávám i kecky na pěší úseky a nechávám se rodiči autem odvézt na Teleček, nejvyšší bod v Praze nedaleko Hostivice, kde celé dobrodružství začíná.

Klínovec, 1 244 m
Karlovarský a Ústecký kraj
 – Na Klínovec letím jako o závod. Fouká mi totiž do zad, na téhle cestě bohužel naposledy. Klínovec je pro kluka z Podkrkonoší mírňounké stoupání, ale ta délka! Snad 30 kilometrů jedu pořád do kopce a co víc, na vrcholu není otevřený ani stánek s pivem. Takže vzpruhu nacházím v nádherném výhledu a svěžím vánku ve tváři při zapadajícím slunci.

Tok, 965 m
Středočeský kra
j – Vrchol Tok kdysi ležel v zakázané zóně Vojenského újezdu Brdy, dnes už je volně přístupný. Začínám na něj stoupat kolem třetí ráno, jedu terénem na kole, ani se nepřezouvám do běžeckých bot.

V rychlém postupu mi vedle tmy brání totálně podmáčené cesty a mokrá vřesoviště vedle nich. S tankem to tu muselo být labůžo, ale nabírat si do silničních treter je na palici. U vrcholového křížku dám rychlé občerstvení a pak už se modlím, aby galusky vydržely noční sjezd po rozmlácených cestách vhodných pro těžká vojenská auta.

Velká Mokrůvka, 1 370 m
Plzeňský kraj – Za poctivou noční šichtu a stoupání ze Sušice směrem na Modravu se odměňuji návštěvou benzinky, kde si dávám pivko a sekanou. A na to pěkně kafe a koláč!

Praha–Sněžka

Čas: 98 hodin (včetně všech přestávek a osmi hodin spánku)
Vzdálenost: 1 463 km
Převýšení: 24 300 m

Cesta podél Vydry v ranním slunci je krásná: zurčící potůčky, mokřady, oblé vrcholky... Člověk si i na ty mrtvé stromy zvykne.

Velká Mokrůvka (1 370 m), nejvyšší vrchol Plzeňského kraje, je bohužel nepřístupná, protože leží v první zóně národního parku a nevede na ni žádná cesta. Rozhoduji se vystoupat na sedlo Pod Stráží (1 285 m) a jako bonus navštívit pramen Vltavy.

Chybějící výškové metry později splatím i s úroky, a to na Velké Javořině, kde je nejvyšší místo Jihomoravského kraje na úbočí hory, ale já vystoupím na nejvyšší bod. Kilometry po šumavských kamenitých cestách již počítám na desítky, zatím bez defektu.

Na Šumavě

Na Šumavě

Plechý, 1 378 m
Jihočeský kraj – Po průjezdu příhraniční divočinou plnou nevěstinců a tržnic s trpaslíky lámu kliky ve stojce k Plešnému jezeru. U něho se poprvé přezouvám do běžeckých bot. Pro nohy neskutečná úleva, stejně tak pro hlavu!

Kolo házím za popadané stromy asi 20 metrů od cesty a šlapu si to po úzké pěšině vstříc vrcholu na česko-rakouské hranici. Mezitím si užívám krásných pohledů dolů na jezero a v dálce také na Lipno.

Javořice, 837 m
Vysočina – Ve tmě na konci Jindřichova Hradce doslova narážím na hospůdku s nápisem „Cyklistův ráj“. Ubytovávám se, do postele lezu po půlnoci, tedy po 33 hodinách od startu a 42 hodinách od ranního čaje doma v Nové Pace. Po čtvrté ráno už zase poctivě šlapu a protivětrem se probíjím na nejvyšší vrchol Vysočiny. Na Javořici se nakonec vyškrábu nejpřímější cestou – po trase MTB maratonu.

Plechý

Plechý

Durda, 836 m
Jihomoravský kraj  Na nekonečných rovinách jižní Moravy do mě šije silné slunce a stébla trávy vedená generálem vichrem proti mně směřují jako legie vojáků s namířenými kopími. Tam, kde bych normálně letěl přes třicet, jsem rád za dvacítku. Otročina, která trvá více než 200 kilometrů ke slovenské hranici.

Nejvyšší bod kraje projíždím cestou na Velkou Javořinu, její vrchol zdolávám z posledních sil opět po MTB stezce. Nahoře chytám svalovou horečku z vedra a námahy. Dlouhý sjezd v náročném terénu je jedna velká rozklepaná křeč.

Čertův mlýn, 1 206 m
Zlínský kraj – Je tma, koukám do kužele čelovky a něco, čemu říkám ředitelství letového provozu, mi hlásí informaci: „Zítra bude stejné vedro, vítr jako blázen a do toho daleko víc kopců. Dej to přes noc!“

Přichází čas vymyslet plán nočního přesunu. V Bánově, kousek od Uherského Brodu, stavím u kiosku a s partou místních si dávám pivko. V noci to přes Luhačovice, Vsetín a Valašské Meziříčí celkem odsýpá, horečka postupně ustupuje, a než se naděju, za svítání si to šinu z Rožnova směrem k Pustevnám.

Výjezd na Pustevny mi připomíná, že už jsem přeci jen delší dobu v sedle. Nahoře s chutí nazouvám kecky, kolo schovávám do lesa a vydávám se pěšky na Čertův mlýn. Na vršku tentokrát není vysílač, jako na předchozích dvou kopcích, ale jen rozcestník a nulový rozhled.

Praděd

Praděd, 1 491 m
Moravskoslezský a Olomoucký kraj – Přes Jeseníky se nekonečně houpu a pořád nevidím ten dominantní vršek s obrovským vysílačem. Do toho mě trápí bolesti krční páteře, otlačené plosky nohou a řádné vedro.

Konečně spatřím Praděd! Stoupání je zdlouhavé, ale druhý nejvyšší bod cesty působí jako magnet. Na vrcholu koukám na hodinky, blíží se třetí hodina odpoledne, přesně třetí den po startu. Sjezd přes Švýcárnu je asi největší zkouškou, před kterou jsem kolo a české galusky Tufo postavil. Vydržely!

Králický Sněžník, 1 424 m
Pardubický kraj – V Hanušovicích začíná lejt. Z Dolní Moravy vyjíždím po uklouzané kamenité cestě až k odbočce, odkud vede k vrcholu prudká lesní pěšina. Oblékám se do pláštěnky, nazouvám běžecké boty a vybíhám vstříc nočnímu dobrodružství.

Temnou atmosféru na vrcholu náhle protne ohlušující rána blesku vzdáleného tak kilák dva ode mne. Nad ničím nepřemýšlím a zdrhám! Po pěti minutách běhu zjišťuju, že jsem na špatné turistické značce a směřuju do Polska! Musím tedy znovu přes vrchol. Uf, noční můru zkouším zaspat v penzionu: druhá sprcha a krátký spánek (obojí již poslední) prospěly.

Sněžka. S dcerou Danicou těsně před cílem

Sněžka. S dcerou Danicou těsně před cílem

Kotel, 1 435 m
Liberecký kraj – Cesta přes Žamberk, Rychnov nad Kněžnou a Jaroměř odsýpá, náhle se na obzoru objevuje Zvičina. První znamení, že jsem jednou nohou doma. V Borovnici a pak na Horkách mě vítají první fanoušci, šest kamarádů jede se mnou na kole.

Zatímco kluci dávají pivko na Mísečkách, Zdenda (jediný na silničce) se mnou jede až k Vrbatově boudě, odkud společně zdoláváme Harrachovy kameny. Ty jsou v předposlední etapě nejvyšším bodem, protože vrchol Kotle se nachází o pouhých 14 metrů výše v první zóně národního parku a nevede tam žádná značená trasa.

Sněžka, 1 603 m
Královéhradecký kraj – Na konci cesty v Obřím dole, kde naposledy slézám z kola, na mě čekají kluci, kteří zatím nechyběli u žádného mého projektu – brácha Martin a Ňůmen, kterého jsem viděl naposledy na startu v Praze. Nemohu věřit, že to bylo před pouhými čtyřmi dny.

Sněžka

Cíl se blíží, emoce se stupňují. Když mě těsně pod vrcholem Sněžky vítá špalír dětí a vzájemně si plácáme, zažívám asi podobné pocity jako vítězové etapy na tour. Poslední v řadě dětí stojí moje dcera Dani. Když ji objímám, jsem nejšťastnější táta pod sluncem. Ve tvářích blízkých lidí vidím dojetí a radost. Všichni si oddechli, že ten jejich blázen ve zdraví přežil svou další „ultrapakárnu“!

Mapa cykloúletu Praha - Sněžka okolo Česka

Daniel Polman

Úspěšný ultracyklista, novinář a spisovatel z Nové Paky je držitelem rekordu v jízdě na 24 hodin (911 km), který vytvořil v roce 2016 na Slovakiaringu. V roce 2019 dokončil jako třetí Čech 5 tisíc kilometrů dlouhý závod napříč USA – Race Across America.

V roce 2020 zvládl jako první trasu nového extrémního závodu Race Around Czechia And Slovakia (RACAS) s délkou 3 540 km a převýšením 36 tisíc metrů. Trasu podél české a slovenské hranice zvládl absolvovat v čase 7 dní a 23 hodin. Průměrně za den spal jen hodinu a 20 minut, ujel přes 440 kilometrů a nastoupal přes 4 500 metrů.

V červnu 2021 by se měl postavit jako první český cyklista na nejdelší silniční etapový závod na světě Red Bull Trans Siberian Extreme. Trasa vedoucí z Moskvy do Vladivostoku měří 9 100 km. Ještě předtím však pro magazín Auto DNES zavzpomínal na své předchozí odvážné akce.

O svých cestách píše knížky a pořádá o nich besedy. Více na webu www.danielpolman.com, na Facebooku a Instagramu.

Autor:

Elektrokolo

Podívejte se, jak vybrat elektrokolo, prohlédněte si testy elektrokol od renomovaných autorů a nabízíme i rady a na údržbu.

Testy elektrokol: Horská kola s pevným rámemCeloodpružená horská kolaKrosová, městská a silniční

  • Nejčtenější

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Tisíce pláží a nádherných jezer. Objevte Rakousko podél řeky Drávy

Nejjižnější rakouská spolková země má s námi kus společné historie, vzpomeňme třeba českého krále Jindřicha...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Cyklostezka roku 2021. Svezte se na kole ve stínu železné opony

Premium Po česko-rakouské hranici vede nejlepší cyklostezka roku 2021. Skvělá zpráva: zčásti je to stále neobjevený výletnický...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...