Cyklistickou stezkou kolem Labe

  18:57aktualizováno  18:57
Cyklistický výlet po části Labské stezky začíná v Hradci Králové u Městských lázní. Cesta vede po levém břehu řeky k předměřickému jezu, u předměřické elektrárny se napojuje na silnici a za Voženílkovým mlýnem vjíždí do Předměřic, kde za železniční tratí odbočuje vpravo na Lochenice.

V Lochenicích u pozdně barokního kostela Narození Panny Marie z 18. století odbočuje trasa vpravo, po místní komunikaci překračuje řeku a u Skaličky se napojuje na vedlejší silnici z Hradce Králové do Jaroměře.

Mírně stoupá na horní hranu terénní vlny nad Skalici, aby se pod Čibuzským kostelem opět vrátila do údolí. Labe přetíná u odbočky do Smiřic a projíždí Vlkovem a Rasoškami. Za vesnicí přejíždí Rasošský potok a přijíždí do Josefova.

Město Josefov vzniklo na konci 18. století, kdy byla na ploše 289 ha postavena vojenská pevnost. Areál pevnostních objektů a městských domů zůstal v téměř nezměněné podobě zachován do současnosti, zbořeny byly pouze brány. Představuje proto ojedinělý doklad pevnostního stavitelství konce 18. století a byl pro tyto své hodnoty vyhlášen městskou památkovou rezervací.

Pevnost, která se po svém vybudování nikdy vojensky neuplatnila, byla roku 1888 zrušena a využívána hlavně jako zajatecký tábor. Nejvíce válečných zajatců do jejích prostor bylo umístěno v období 1. světové války, kdy jejími prostorami prošlo 40.000 Rusů, Srbů a Italů. Obranný systém podzemních chodeb je částečně zpřístupněn - vchod je před někdejší Hradeckou branou po levé straně při silnici, po které se přijíždí od Hradce do Josefova.

Historii nejen Josefova, ale i Jaroměře přibližuje expozice muzea umístěného v bývalé radnici. Na náměstí v Josefově odbočuje trasa vpravo po silnici na Třebechovice. Necelé dva kilometry od města projíždí vesnicí Nový Ples a Plesským lesem. Na konci lesa u Smržovského potoka odbočuje vpravo do Lejšovky a za vesnici na křižovatce opět vpravo a přijíždí na horní konec Smržova.

Zde trasa odbočuje vpravo, dostane se dolů do vesnice, kterou projede až na její konec při okraji les, kde stojí malá poutní kaple postavená roku 1879, kolem které byla roku 1882 postavena křížová cesta. Od kaple se cesta vrací zpět vesnicí a nahoře na křižovatce pokračuje rovně do Hubilesu, Čibuze a Skalice. Na konci Skalice opouští silnici a po místní asfaltové komunikaci podél Černilovského potoka dojede do Skaličky, odkud po silnici směřuje do Ruseka, na Pouchov a do Hradce Králové.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL: Kategorie horských kol s pevným rámem

Test elektrokol - Hardtail MTB

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci sedm kousků různých značek: Apache Yamka, Author Elevation,...

VIDEO: Jágr trénuje na elektrokole. Zbývá kousíček, komentuje kariéru

Jágr objevil kouzlo elektrokola a je z něj nadšený.

Hokejista Jaromír Jágr se chystá na novou sezónu. Součástí jeho tréninků je i jízda na koloběžce, v létě si navíc v...

Najdete na iDNES.cz