Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Velký traverz středními Brdy: vydejte se na střechu středních Čech na kole

Padesát kilometrů na kole přes střední Brdy znamená projet jednu z nejlépe dochovaných přírodních oblastí českého vnitrozemí. Pojedete neosídlenou, z velké části zcela pustou krajinou, která jako by nebrala v úvahu existenci moderní civilizace.
Na vrcholové planině Toku (865 m)

Na vrcholové planině Toku (865 m) | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Téměř nekonečné lesy s několika rozlehlými pasekami, nádherné Padrťské rybníky i občasné připomínky vojenské minulosti, to vše vás čeká na cyklistickém traverzu přes střední Brdy, oblasti, která po odchodu armády v roce 2015 získala statut Chráněné krajinné oblasti Brdy.

Do středních Brd je zakázán vjezd motorových vozidel, území přitom disponuje velmi solidní sítí lesních silniček a cest, které vznikly jak k potřebám vojáků, tak pro usnadnění lesního hospodaření. Po rovině sice nepojedete, nicméně kopce jsou spíše táhlé a pozvolné než prudké. Zní to jako cyklistický ráj – a jím také Brdy opravdu jsou.

Za výchozí bod brdského traverzu může sloužit městečko Mirošov na západním úpatí vrchoviny, vzhledem k dopravnímu spojení však budete spíše potřebovat vyrazit z Rokycan, které leží na hlavní železniční trati.

Z rokycanského nádraží je to do Mirošova 10 kilometrů, v první polovině tohoto úseku se můžete nechat vést cyklistickým značením. Všimněte si říčky, kterou budete několikrát přejíždět. Je to Klabava, hlavní tok odvodňující střední Brdy, s nímž se ještě několikrát setkáte.

Z Mirošova sledujte cyklotrasu č. 2251, která mírně, zato vytrvale stoupá přes Skořice (poslední osídlenou obec na trase) k okraji brdských lesů. Záhy poté, co do nich vjedete, se však obzor znovu otevře: v tomto prostoru stávala osada Kolvín. Zbořena byla po rozšíření vojenského újezdu v roce 1953 a paseka pak sloužila jako dělostřelecká střelnice.

Hráz Horního padrťského rybníka

Na Kolvíně už máte skoro 700 nadmořských metrů a je na čase, aby se terén trochu narovnal. Brzy přijde další bezlesí, dorazíte totiž k Dolnímu padrťskému rybníku. Zde se vyplatí udělat z páteřní trasy první krátkou, asi dvoukilometrovou odbočku k jihu a dojet až na hráz Horního padrťského rybníka. Největší vodní plocha Brd působí uklidňujícím, majestátním dojmem a ač je umělého původu, není třeba mnoho fantazie, aby vám na mysli vytanuly obrázky skandinávských jezer.

Hráz Horního padrťského rybníka – podle mnohých jedno z nejkrásnějších míst celých Brd – vybízí k pauze a drobnému občerstvení, to si ovšem, tak jako všude v Brdech, musíte přivézt sebou.

Kolem tajemné základny

V těsné blízkosti obou Padrťských rybníků protéká nejhořejší tok Klabavy, který záhy začne vytvářet hluboké zalesněné údolí. Vy se budete držet nad jeho pravým (jižním) svahem na cyklotrase č. 315, která posléze klesne k rozcestí Tři trubky.

Bývalý lesní zámeček Tři Trubky

Tady se nabízí druhá odbočka, tentokrát severním směrem, a to k bývalému loveckému zámečku Tři trubky. Objekt z konce 19. století nechal vystavět tehdejší majitel brdských lesů kníže Colloredo-Mannsfeld, později sloužil reprezentativním účelům. Navštívil jej dokonce i prezident T. G. Masaryk.

Hodnotná stavba byla ke konci komunistické éry bohužel degradována necitlivými úpravami a dnes si objekt můžete prohlédnout jen zvenku. Místo je to ovšem krásné – zámeček stojí v hlubokém lesnatém údolí, prostředí dotváří charakteristické bublání pospíchajících vod říčky Klabavy.

To nejlepší z hor Česka: Podívejte se, jak a kde nejlépe poznáte Brdy

Zajížďka k zámečku není dlouhá (tam a zpět 3 kilometry), ztratíte však, a zase budete muset vystoupat, 50 výškových metrů. Do kopce to bude i dál, neboť se potřebujete dostat až na vrcholovou planinu nejvyššího kopce Brd a celých středních Čech, Toku (865 m).

Cesta vzhůru vede nejprve podél žiletkového plotu, který signalizuje tajemný vojenský objekt lidově zvaný „U Němých“. Armáda jej v současnosti aktivně využívá, kolem jeho účelu však panuje vytrvalé ticho – odtud neoficiální název.

Bystrý tok říčky Klabavy nedaleko Tří trubek

Na silničce Aliance pocítíte poctivé kostky.

Poté, co se plot zalomí kolmo doleva, dostanete se do stopy silničky zvané Aliance (též Alianka), která překonává vrcholovou část středních Brd. Komunikaci vystavěli koncem 19. století tehdejší vlastníci území Colloredo-Mansfeldové, aby propojili jednotlivé části nově nabytých lesních pozemků.

Aliance stoupá velmi znatelně, až k rozcestí Dlouhý kámen musíte od Třitrubeckého rozcestí překonat 250 výškových metrů. Budiž útěchou, že pak už budete mít víceméně „vyděláno“. Zbytek trasy už vede převážně z kopce.

Tok: nejkrásnější výhledy

Od Dlouhého kamene se nabízejí hned dvě další krátké odbočky ze základní trasy. Ta, která vás přivede po červené pěší značce na bezlesé temeno Toku, by měla být téměř povinná. Terén tu poskytuje nádherné výhledy (za jasných dnů až na předměstí Prahy), svahy pokrývají vřesoviště. Neopouštějte však hlavní cesty a značené trasy – cedule varují před tím, že území, dříve sloužící jako dopadová plocha cvičné dělostřelecké palby, ještě nebylo úplně pyrotechnicky vyčištěno.

Cvičný pěchotní srub pod vrchem Jordán

Druhá odbočka vede severním směrem (opět po pěší červené značce) na úbočí vrchu Jordán (826 m). Tady, na rozlehlé bezlesé planině, zbyla torza několika vojenských objektů včetně velkého testovacího železobetonového srubu, na kterém armáda za první československé republiky zkoušela odolnost vůči dělostřelbě.

Valdek: Máchův hrad

Až se pokocháte výhledy z Toku, případě obejdete vojenské objekty pod Jordánem, je třeba se od rozcestí Dlouhý kámen ještě chvíli přidržet silničky Aliance. Ta klesne severovýchodním směrem několika parádními serpentinami k rozcestí U křížku, které signalizuje nejvyšší bod silničky spojující Příbram se Zaječovem. K potěše cyklistů i pěších je také zde zákaz vjezdu automobilů.

Další směr jízdy vede k severu, stále po cyklotrase č. 315, která ze zaječovské silnice záhy odbočí doprava a po několika kilometrech vás přivede na křižovatku u hradu Valdek. Jde o nejlépe dochovanou zříceninu Brd, z níž dýchá tajemno – nikoli náhodou si objekt v 19. století oblíbili romantičtí spisovatelé a básníci včetně Karla Hynka Máchy. Dnes částečně konzervovaná zřícenina stojí na strmém ostrohu nad Červeným potokem, již při pohledu z dálky upoutá mohutná válcovitá věž.

Letecký pohled na Valdek

Na Valdeku je třeba se rozhodnout o zbytku trasy s ohledem na dopravní spojení. Bližší i jednodušší cesta na vlak vede do Jinců – to je osm kilometrů a s výjimkou krátkého kopce od Valdeku vás čeká setrvalé lesní klesání. Z Jinců jezdí přímé spoje do Berouna a Prahy.

Pokud se však potřebujete vrátit do Rokycan, případně do Plzně, pak vám lépe poslouží Hořovice s nádražím na hlavní trati. Tento závěrečný úsek měří 10 kilometrů s tím, že za osadou s poetickým jménem Mrtník vás ještě potrápí výživné stoupání (+ 100 výškových metrů). Pokud byste se mu chtěli vyhnout, lze to objet delší trasou údolím přes Komárov, tam ovšem počítejte s větším provozem aut.

Může se hodit

Na přejezd Brd je potřeba mít horské, případně trekové kolo. Většinou se jede po pevném povrchu, dost často však nevalné kvality. Trasa sice není extrémně náročná, ale nejde ani o žádné „Polabí“. Základní trasa měří 50 kilometrů, s kumulovaným převýšením 800 výškových metrů (bez započtení popsaných odboček).

Rokycany a Hořovice leží na hlavní železniční trati Praha–Plzeň s hustým provozem, bicykly lze přepravit ve všech vlacích. Jince mají přímé spojení do Prahy přes Beroun (Arriva), někdy je třeba přesednout ve Zdicích (České dráhy).

Na území CHKO Brdy není žádná možnost občerstvení, základní proviant je proto třeba vzít sebou. Poslední možnost, kde se najíst, nabídne Mirošov, pak musíte vydržet až do cíle.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Ten vůbec nejmenší ostrůvek při pobřeží Kolumbie je současně tím nejhustěji zalidněným ostrovem planety. Prý. Na ploše...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

KVÍZ: Lyžování pro fajnšmekry. Znáte exotická střediska ze světa?

Po celém světě se nacházejí tisíce lyžařských středisek a občas se najdou Češi, kteří kvůli exotickému lyžování zamíří...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Hlasujte pro nejkrásnější fotky vechtroven a strážních domků

V prvním měsíci letošního roku jsme se v naší fotografické výzvě pro všechny milovníky železnice věnovali železničním...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Parádní sjezdy i traily. Švýcarský Davos je rájem milovníků horských kol

Věhlas švýcarské oblasti Davos Klosters má letitou historii, a to jak z hlediska medicínského, tak ekonomického. Svoji...

Češi elektrokola milují, jejich prodej loni v Česku opět vzrostl

Prodej elektrokol v Česku loni mírně vzrostl zhruba o pět procent přibližně na 130 tisíc kusů. Po slibném začátku roku...

S dětmi na kole. Předcházejte problémům, naučte je základy bezpečné jízdy

Seriál Každý cyklista chce jezdit bezpečně, vrátit se domů zdravý, vyluftovaný, příjemně unavený a plný zážitků. Co všechno...

Pohoda, koupání i výlety do historie. Vydejte se na kole kolem Postupimi

Premium Německá Postupim si na svoji polohu rozhodně nemůže stěžovat. Město obklopuje velké množství jezer, vodních kanálů...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...